Fransız İşine Lüks Yorum: DS7 Crossback [VİDEO]

By on 30 Eylül 2018

PSA grubunun premium markası DS, SUV ailesinin girişini büyük boyutlardan yapan Fransız üretici, her sınıfta Audi ve BMW gibi markalara rakip olmak istiyor. Dış tasarımıyla birlikte içerisinde de iddialı noktaları bulunan DS7 Crossback grup için yeni bir yolculuğa açılan bir kapı görevi görecek. Bizde otosevdasi.com olarak DS7 Crossback’i sizler adına yakından inceleme ve test etme fırsatı yakaladık.

TASARIM-DONANIM
DS 7 Crossback’in dışarıdan bakıldığında fark edilebilir bir araç olması üzerinde oldukça yoğun bir çalışma sürecinin yürütüldüğünü ilk başta belirtmekte fayda var. Modelin paylaşılan ilk görsellerine baktığımızda da tasarım ekibinin hiçte fena olmayan bir iş çıkardığını da belirtmek gerekiyor.
Gerek önden gerekse arkadan kendi karakterini yansıtan tasarım çizgilerini barındıran DS 7 Crossback’in ışıklandırma sisteminde markanın kendi geliştirdiği Aktif LED teknolojisi dikkatli baktığımızda bir mücevheri andıran yapıyla karşımıza çıkıyor.

IMG_20180928_075358-01

Bu ışıklar araca erişim sırasında selamlamayı 180 derecelik pembe dönüşümle yapıyor. Aracın arka tarafında da coupe görünüme benzer oval çizgiler tercih edildiğini görüyoruz.
Aracın içerisine girdiğimizdeyse lüks segmentin gerekliliğini içeren güzel detaylar karşımıza çıkıyor. Multimedya sisteminin yer aldığı merkezdeki ekranın büyüklüğü 12 inç olarak tercih edilmiş ki bu da fazlasıyla tatmin edici bir değer.

ds7crossback1-1000x562

Peugeot 3008 ve 5008’den görmeye alıştığımız kokpit parçalarının yer aldığı DS 7 Crossback’in içerisindeki vites tasarımı ve elektronik sürücü ekranı bahsettiğimiz bu benzerliklere örnek.
Fransız ruhunu kusursuz bir biçimde yansıtmayı hedefleyen DS 7 Crossback, Türkiye’de So Chic ve Performance Line adı verilen iki farklı donanım seviyesiyle satışa sunuldu. Bunun yanında aracın görünümüne ve sahip olduğu donanımlara etki eden Opera, Rivoli ve Bastille adında ek paketler de sunuldu.

IMG_20180928_075417

MOTOR-PERFORMANS
Test aracımız olan DS 7 Crossback’in kaputunun altında 1.6 litrelik turbo benzinli ünite bulunuyor. 225 beygir güç ve 300 Nm tork üreten bu üniteye 8 ileri tam otomatik şanzıman eşlik etmiş. Birlikte uyum içince çalışan bu ikili sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlayan araç maksimum 234 km/s hıza ulaşabilmekte!

IMG_20180928_075433

DS 7 Crossback tasarımı ve donanımlarının yanı sıra sahip olduğu performans değerleriyle de kullanıcısını memnun edecek gibi gözüküyor. DS’in E-Tense konseptinde yer verdiği ve kendi geliştirdiği hibrit teknolojisinin kullanıldığı araçta 200 beygir güç üreten içten yanmalı motorla birlikte 109 beygir güç üreten iki adet elektrik motorunun bir kombinasyonu karşımıza çıkıyor.

Toplamda 300 beygir civarında bir güce sahip olan DS 7 Crossback’in hibrit versiyonu sadece elektrik modunda yaklaşık 60 kilometrelik bir menzil değerine sahip.

Dört tekerlekten çekiş altyapısıyla birlikte gelen modeli hibrit versiyonun yanında üç farklı benzinli ve iki farklı dizel motor seçenekleriyle satın almak da mümkün. Benzinli motorların güç değerleri 225, 180 ve 130 beygir olarak değişirken dizel motorların seçenekleri 130 ve 180 beygir olarak değişiklik gösteriyor.

Sekiz ileri otomatik şanzımanla kombin edildiği açıklanan bu motorların tüketim ve performans değerlerine olan katkısı da yüzde 4 oranında geliştirilmiş.

IMG_20180928_075441

FİYAT
DS7 Crossback’a sahip olmak isteyen kullanıcıların yaklaşık 350 bin TL’yi gözden çıkarmaları gerektiğini ifade etmek isteriz. Bununla birlikte Premium segmentte yer alan dişli rakiplerini de göz önünde bulundurmak isteriz.

IMG_20180928_075406-01

YORUM FARKI
Sevgili dostlar, DS7 Crossback EMP2 altyapısı üzerinde yükseliyor ve aslında Peugeot 5008’in farklı bir türevi. 4,57 metrelik aracın hem boyu hem de motor seçenekleri tam olarak 5008’le örtüşüyor. Fakat onun rakip listesi daha uzun; Audi Q5, BMW X3 ve Mercedes GLC bu listeye dahil olmak zorunda.
Peki bunu sağlayan ne olacak? Öyle ki gayet iyi bir mirasa sahip olan Jaguar bile bu üçlünün arasına girmekte zorlanıyor!

DS7 Crossback’in detaylarla premium müşterisini etkilemesi bekleniyor. Bunun için kokpitte bile bolca uğraş gözlemledim. İki adet 12 inçlik ekran güncel normları bile zorluyor. Bunun dışında sadece fotoğraflara bakmak bile etkileyicilik için yeterli. Kokpitin en üstündeki BRM saat, zarif detaylar incelikle işlenmiş deriler ve elmas kesimli gibi görünen düğmeler iddialı tasarımlar. DS tecrübemiz bunların hepsinin hayal kırıklığıyla sonuçlanabileceğini söylüyor ama 3008 tecrübemiz de PSA’nın böyle bir potansiyele sahip olduğunu fısıldıyor.

Bununla birlikte sürüş konusunda fark oluşturma adına PSA büyük bir adım atmış: DS7 Crossback, tıpkı Mercedes S Serisi gibi yol zeminin tarayan bir kamera yardımıyla çalışan bir süspansiyon sistemine sahip. Active Scan adı verilen sistem kamera verilerini sensör verileriyle karşılaştırıp süspansiyon sistemini zemin bozuklukları için daha üzerinden geçmeden ayarlayabilecek. Bunun dışında yarı otonom sürüş yapabilen bir yardımcı sistem, gece görüşü gibi sistemler de premium adımlar olarak dikkat çekiyor.

Sonuç olarak bu kadar zorlu rakiplerinin arasında DS7’nin işi her ne kadar zor gözükse de bence bunun üstesinden gelebilecek potansiyele sahip bir otomobil olduğunun da altını çizmekte fayda var!
Aracı tercih edecekler keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

VİDEO


Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir