Forester Efsanesinin Dördüncü Nesli 2.0 Turbo Motoruyla Sportif Sürüş Zevkini Suv Özellikleriyle Birleştiriyor!

By on 16 Kasım 2012

SUBARU’nun amiral gemisi olarak nitelendirilen Forester modeli yenilendi. Performans, güven ve dayanıklılığı birleştirmesiyle dünyanın en beğenilen 4X4’leri arasında yer alan SUBARU FORESTER, 2013 yılında sınıfında fark yaratacak yeniliklere imza atıyor. Gerçek bir SUV karakteri ve spor otomobil kavramları harmanlanarak yeniden geliştirilen Forester, daha yüksek bir sürüş platformuna, maksimum sürüş performansına ve ortalama yüzde 11 daha düşük yakıt tüketimine sahip.

Yeni Forester 240 beygir gücündeki Turbo versiyonlu 6 ileri CVT şanzımanlı spor otomobillerin sürüş zevkinin 4×4 bir SUV’da da yaşanabileceğini ispatlıyor. Yeni bir AWD kontrol sistemi olan “X-MODE” ise tümsekli ve kaygan yol koşullarında denge sağlıyor.

Zarif ve kompakt tasarımı, güçlü 4X4 özellikleri ve sadece Subaru’ya özgü Boxer motoru sayesinde rakiplerinden farklı bir konumda yer alan Forester’ın 4. neslinin dünya lansmanı 13 Kasım’da Japonya’da yapıldı. Spor otomobiller yaratma konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Subaru’nun, “Confidence in Motion” mottosu ile yeniden geliştirdiği 4. Nesil Forester modelinde sportif bakış açısı ön plana çıkıyor. 240 beygir gücündeki Turbo versiyonu ile yollara çıkmaya hazırlanan Yeni Forester, spor otomobillerin sürüş zevkinin 4×4 bir SUV’da da yaşanabileceğini ispatlıyor.

Yeni Forester mükemmel yakıt verimliliği ve güvenlik performansı ile konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor. Daha işlevsel hale getirilen kabininin yanı sıra yüksek düzeyli araç performansı sağlayan AWD kontrol sistemi ile donatılan Forester’da “sürüş keyfi” maksimuma çıkartılıyor.

Düşük yerçekimi merkezine ve üstün bir ağırlık dengesine sahip olan Forester AWD sistemi sayesinde farklı yol koşullarına uygun sürüş kalitesi sunuyor. Lineartronic şanzıman ile birleştirilmiş yeni nesil boxer motor sayesinde yüksek yakıt tasarrufu elde ediliyor. Gövde ve şasi bölgesinin geliştirilen rijitliği sayesinde daha konforlu bir sürüş sağlanıyor.

 

Gövdesinin altında yeni nesil boxer motor taşıyor

Yeni nesil motorların çevre duyarlılığını artırmak için Subaru’nun geleceğe yönelik motor stratejisinin başlangıç aşamasında geliştirilen bu motor, çevre dostu özelliklerle donatılmış mükemmel sürüş performansı sunuyor. Subaru geleneğinden gelen karşılıklı yatay konumda yerleştirilmiş 4 silindirli benzinli motor çevre dostu özelliklere sahip. Motor tüm vites aralıklarında yumuşak bir hızlanma performansı sunuyor. Bu özellik yeni nesil motorların taleplerini karşılamak üzere Subaru mühendisleri tarafından geliştirildi.

 

Bu yeni tasarım, karşılıklı yatay düzeneğin hafiflik, kompakt yapı, alçak ağırlık merkezi ve üstün titreşim dengesi gibi mevcut avantajlarından taviz vermeden sergilediği performansı yeni bir boyuta taşıyor. Yeni geliştirilen motor; Düşük Yakıt Tüketimi (Ortalama %11daha az tüketim) ve Euro 5 standartlarına uyumlu egzoz emisyonu değerlerine sahip.

Yepyeni Direk Enjeksiyonlu Turboşarjlı motor

Yeni Forester’da sportif sürüşlerin gerçekleşmesine olanak sağlayan direkt enjeksiyonlu ve turboşarjlı tamamen yeni bir motor da kullanıma sunuluyor.

Subaru’ya ait direkt enjeksiyonlu turbo motor teknolojisinin kullanıldığı yeni Forester’da yakıt silindirlere doğrudan püskürtülerek, yanma
verimliliğine ulaşılıyor ve bunun sonucunda yüksek bir motor ve yakıt verimliliği elde ediliyor. Düşük motor hızlarında üstün bir tepkiye sahip olan ve yeni geliştirilen twin-scroll tuboşarj sayesinde düşük devirlerde yüksek tork elde edilerek başarılı değerlere imza atılıyor.

Tüm yol koşullarında rahat kullanım olanağı sağlayan X MODE özelliği

Forester’ın şasi ve gövdedeki rijitliği artırılarak yoldan kaynaklanan tüm sarsıntılar absorbe ediliyor. Gövdenin yanlara hareketi minimuma indirilirken, aynı zamanda çevik araç kontrolü ve gürültüsüz sarsıntısız sürüş konforu sağlanıyor. Aracın şasisi turboşarjlı modele özel olarak ayarlandı. Yüksek hızlarda daha iyi denge sağlamak amacıyla süspansiyon rijitliği sağlamlaştırılan modelde şerit değişimlerinde ve virajlarda üstün denge sağlanıyor.

 

X-MODE sistemi ile her türlü yol koşulunda kontrollü sürüş sağlanıyor. Yeni Subaru Forester’ın 4×4 mekanizması, her yol koşulunda üstün sürüş performans sağlaması için yeni bir X-MODE sistemine sahip. Yeni bir AWD kontrol sistemi olan “X-MODE” tümsekli ve kaygan yol koşullarında aracın dengede kalmasını sağlıyor. X-MODE düğmesine basarak sistem kolaylıkla aktif hale getiriliyor.

 

Şürüş tarzını kendine göre ayarlama kolaylığı

 

Yeni Forester’da hem keyifli bir sürüş sunmak hem de yakıt tasarrufu sağlamak için  çoklu sürüş moduna sahip özel bir şanzıman kullanılıyor. “Akıllı” ve “Spor” moduna sahip olan araçta sürücü yol şartlarına göre herhangi bir modu kolayca kullanabiliyor. Direksiyon üzerine yerleştiren SI-Drive düğmesi ile sürücü 8 ileri vites değişimi yapabiliyor. CVT’NİN sarsıntısız vites geçişine ek olarak, sürücü adeta düz vites araçlarda oldu gibi doğrudan bu modu seçerek daha sportif bir sürüş keyfi yaşayabiliyor.

En konforlu tasarıma sahip SUV

Kompakt gövde boyutlarının korunduğu yeni Forester; konforlu kabini, minimum dönüş yarıçapı, geniş görüş açısı, araca kolayca giriş çıkışı sağlayan kullanışlılık odaklı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Ferah bir atmosfere sahip olan kabinde yumuşak materyaller kullanılarak kalite hissi de üst düzeyde sunuluyor.

Yenilenen Forester daha iyi aerodinamikliğin ve işlevselliğin yanı sıra SUV bir aracın güçlü ve çarpıcı görünümü korunarak tasarlandı. Aracın ön yüzü “Sportiflik” ve “Rahatlık” vurgusunu ön planda tutuyor. A direğinin alt ucu eski modelde olduğundan 200 mm daha ileri uzatılarak, şık bir tasarım elde edilmiş. Ön bölümün, kapı panellerinin ve arka kapının tasarımları etkili ve güçlü bir görüntü ortaya çıkarıyor. Çamurluk ve jant tasarımı, daha iyi bir yol duruşunu ve off-road yeteneğini yansıtıyor.

Gövde Boyutu

Toplam uzunluk       : 4,595 mm

Toplam yükseklik     : 1,695 mm

Toplam genişlik        : 1,795 mm

Dingil mesafesi         : 2,640 mm

 

•             Büyüyen bagaj alanı ve konforlu ferah kabin

 

Kabinde her bir direğin konumumun ve arka bölümdeki zemin şeklinin yeniden tasarlanması ile birlikte hem ferahlık hem de açıklık hissi sağlanıyor. Koltuk pozisyonları da bir önceki modele göre arka koltukta oturanlar için daha iyi bir görüş açısı sunuyor.

 

Bagaj alanı ve arka kapı açıklığı büyütülerek bagajın kullanım alanı artırılmış. Elektrikli bagaj kapısı ile bagaj otomatik olarak kolayca açılıp kapanabiliyor. Daha geniş kapı açıklıkları ve alçak yan eşikler, yolcuların araca giriş çıkışı kolaylaştırılıyor.

•         Çok fonksiyonlu ön konsol

Verimli ve güvenli sürüş için ön konsolda çok fonksiyonlu ekran yer alıyor. Aracın yokuşta kalkış yardımı fonksiyonu da bulunuyor. Bu sistem sayesinde araç dik bir yokuşta dursa bile sürücü kolaylıkla aracı çalıştırabiliyor.

 

“EyeSight” ile maksimum güvenlik

Subaru’nun benzersiz sürüş destek sistemi “EyeSight”ın ikinci versiyonu hem turbolu hem de turbosuz modellerde yer alıyor. Ön camın üst kısmına yerleştirilen sensörler sayesinde yolculuk sırasında yolu tarayan ve tehlikeleri uyaran sistem, güvenli sürüşler için referans oluyor.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir