Ford’un Yenilenen Ticari Araç Ailesi Comvex’te Görücüye Çıkıyor!

By on 08 Kasım 2013

Türkiye’nin ve bölgenin ticari araç konusundaki en büyük buluşması Comvex, 4. Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi fuarı kapılarını 14 Kasım’da Tüyap Fuar Merkezi Beylikdüzü’nde açmaya hazırlanırken, Türkiye Otomotiv Sanayinin öncü ve lider şirketi Ford Otosan bu büyük buluşmada dört prömiyere imza atmaya hazırlanıyor.

Haydar Yenigün; “Türkiye’nin Ticari Gücü”yüz

Comvex’de Ford Otosan olarak dört yeni modeli prömiyerini gerçekleştireceklerini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, fuar ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “Ticari araç segmentine getirdiğimiz yeni bakış açısını ve 2014 yılında yollarda ticarete soluk getirecek araçları, Ford Otosan olarak müşterilerimize sunuyoruz. Fuarda sergilediğimiz ve 2014 yılında piyasaya sunacağımız yeni modellerimizle birlikte, 2014 yılında Ford Otosan “Türkiye’nin Ticari Gücü” olacaktır. Ticari araç modellerimizi yenilemek için çıktığımız 2 senelik yolculuğun tam ortasında bulunuyoruz ve şimdiden kat ettiğimiz yolun meyvelerini toplamaya başladık. Kocaeli Fabrikamızda üretilen ve 2013 Yılının Uluslararası Hafif Ticari Aracı seçilen Transit Custom’ı ve Tourneo Custom’ı geçen yıl piyasaya sunmuştuk 2014 yılında, mühendislik çalışmaları Türkiye’de yürütülen ve Kocaeli’de halen inşa edilmekte olan Yeniköy Fabrikamızda üretilecek olan Transit Courier ve Tourneo Courier’de yollarda olacak. Kocaeli Fabrikamızda üreteceğimiz Yeni Transit modelimiz de 2014 yılında dünyada satışa sunulacak. Önümüzdeki yıl itibariyle tüm ticari araç ürün gamımızı yenilemiş olacağız. Ağır ticaride de müşterilerimizi yeni ürünlerle buluşturmaya devam ediyoruz. 1+5 oturma düzeni ile sektörde önemli bir boşuluğu dolduran Ford Cargo 1832 Çift Kabin modelimizi de fuarda sergileyeceğiz” dedi.

 

Türkiye ticari araç pazarında sektöre getirdiği yenilikçi yaklaşımlarla müşteri beklentilerinin de ötesinde modelleri pazara sunan Ford Otosan Yeni Transit başta olmak üzere Yeni Connect ve Yeni Courier’i Türkiye pazarına ilk kez fuarda sergileyecek. Ford Otosan ayrıca Kocaeli Fabrikası’nda üretilen ve geçen yıl tanıtılan Custom Serisi’nin de Orta Tavan yüksekliğine sahip versiyonunu fuarda sergileyecek. Ford Otosan fuarda Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin aracını da ilk kez görücüye çıkacak.

 

Yeni Courier: Ford Otosan Mühendisliğinin Göz Bebeği

 

Ford’un Kocaeli Fabrikası’ndan sonra Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük otomotiv yatırımı ile inşa edilen Yeniköy Fabrikası’nda yılda 110 bin kapasiteyle üretilecek Courier serisi Ford’a hafif ticari pazarında yeni bir segmentin kapılarını açacak. B segmentinde Ford’un ilk ticari modeli olan Courier 2014 yılında yollarla buluşmaya hazırlanıyor.

 

Güçlü, yukarı doğru yükselen omuz hattı, ince farları ve yükseğe monteli ayırt edici trapezoid ızgarasıyla Tourneo Courier; gerek iç tasarımı gerekse dış tasarımı bakımından güçlü çizgilerin üstün kalite ve yüksek işçilikle tamamlandığı, Ford’un küresel tasarım dilinin dinamik karakterini ortaya koyuyor.

 

Kompakt ve şık tasarımı, sınıfında öncü geniş iç hacmi, çevikliği, yakıt tasarrufu ve yüksek güvenlik teknolojileri ile Türk mühendisliğini gururla temsil eden Courier, Tourneo Courier ve Transit Courier Van versiyonlarına sahip. Tourneo Courier’in arkasındaki ikili sürgülü kapı, sınıfının en iyi genişliğini sunarak araca binme kolaylığı yaratırken, katlanabilir 60/40 arka koltuklar mükemmel bir esneklik sağlıyor.

 

Bütün özellikleriyle yenilenen Tourneo Courier, Ford’un, Fiesta ve B-MAX gibi modellerde de uygulama alanı bulan en yeni küresel küçük araç platformuna dayanıyor. Toplam uzunluğu 4.16 metre olan yeni model, kompakt bir arabanın çevik sürüş özelliğini ve manevra kabiliyetini kendinde toplarken, eşyalar için cömert bir hacim sağlıyor. Akıllı depolama özellikleri, bagaj alanında birden çok yüksekliğe ayarlanabilir paket tepsisini, A4 dokümanları ile küçük laptopların depolanmasına izin veren bir “mega-centre” konsolu ve tepe üstü depolama alanlarıyla sürücü koltuğu altında bir depolama çekmecesini içeriyor. Enstrüman panelinin ortasındaki benzersiz cihaz yuvası;, telefonlar ve seyir sistemleri de dahil olmak üzere mobil cihazları yerleştirme, monte etme ve şarj etme imkanı sunuyor.

 

Tourneo Courier aynı zamanda Acil Durum Yardım Sistemine sahip Ford SYNC, Ford SYNC AppLink, Arka Görüş Kamerası, Kolay Yakıt Sistemi ve Ayarlanabilir Hız Sınırlayıcı ile göğüs kafesi koruyucu hava yastıkları, baş koruyucu perde hava yastıkları, diz hava yastıkları ve ikinci sıra emniyet kemeri uyarıcıları gibi sınıfında öncü bir dizi güvenlik özellikleri de sunacak.

 

Yüksek verimliliğe sahip dizel ve benzinli motorlar, sınıfında en iyi yakıt tasarrufunu hedefliyor. Müşteriler 1.5 litrelik 75 PS ve 1.6 litrelik 95 PS TDCi dizel seçenekleri ile 2012’de “Yılın Uluslararası Motor”u seçilen üstün özellikli 100 PS 1.0 litre EcoBoost benzinli motoru arasında tercih yapabillecek.

Yeni Connect: Sağlamlık ve Konfor Bir Arada

Uzun yıllardır Türkiye’de ticari hayata damgasını vuran sağlamlığın ve konforun sembolü Connect modeli Comvex Fuarı’nda yeni versiyonu ile ziyaretçilere merhaba diyecek. Üst araç mühendisliği Ford Otosan’a ait olan ve 2014 Yılının Ticari Aracı ünvanını almaya hak kazanarak tüm bakışları üzerine çeken Connect, 2014 yılında Türkiye’de satışa çıkarak yüksek teknoloji ve donanım seviyesi ile hafif ticari segmentinde çıtayı yukarıyı taşıyacak.

Dinamik, modern görünümüyle rakiplerinden ayrılan Yeni Connect ticari araç sınıfına cesur bir görünüm kazandırıyor. Titiz bir tasarım ve işçilik anlayışıyla inşa edilen zarif sürücü yeri, çekici ve konforlu bir tasarım sunuyor. Connect ailesi de Courier ve Custom gibi Transit ve Tourneo olmak üzere iki farklı versiyona sahip.

Sürücülere Ford’un en yeni sürücü yardım özellikleri ve iç mekan teknolojileri sunuluyor. Yeni Connect, sınıfında Active City Stop, Acil Durum Yardımlı Ford SYNC, Arka Görüş Kamerası ve statik köşe lambalarına sahip.

Connect, hacimli ve çok yönlü oturma kabini içerisinde kayar arka kapılar, oldukça esnek oturma yerleri ve arka koltukların üstünde uçak tipi tepe üstü dolaplar da dahil olmak üzere bir dizi akıllı depolama alanıyla üstün kullanışlılık sunuyor. Ön yolcu koltuğu, uzun eşyaların kolayca taşınmasına olanak sağlayacak şekilde katlanabiliyor.

Verimli dizel ve benzinli motor seçenekleriyle sınıfında en iyi yakıt tasarrufu özellikleri sağlamayı hedefleyen Tourneo Connect;   Otomatik Start / Stop ve Aktif Ön Izgara sistemi gibi Ford ECOnetic Teknolojisi özelliklerine sahip. Avrupa’daki motor seçenekleri arasında 75, 95 ve 115 PS versiyon seçeneklerine sahip 1.6 litrelik Duratorq TDCi dizel motor bulunuyor.

Yeni Transit: Kimse Onun Seviyesine Çıkamıyor

Türkiye’deki ilk üç rakibinden fazla pazar payına sahip olan ve ticaretin sembolü haline gelen Transit 7. jenerasyonu ile  Comvex’de sergilenecek. Ticaret hayatında bir ikon haline gelen Transit 2014 yılında satışa sunulacak. Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nda Custom ailesi ile birlikte üretilecek.

Türkiye’de ilk kez Comvex Fuarı’nda sergilenecek Yeni Transit; fonksiyonel, güçlü ve inovatif bir alternatif olarak segmentine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. One Ford ürün stratejisi doğrultusunda Kocaeli’nde geliştirilen ve üretilen Yeni Transit; Avrupa, Kuzey Amerika ve diğer önemli pazarlar da dahil beş kıtada satışa sunulacak.

Sağlamlık ve dayanıklılık alanında efsanevi bir ün kazanan Transit markası, yeni global modeliyle de bu geleneği sürdürmeye hazırlanıyor. Çeşitli gövde tipleri ve modelleriyle son derece geniş bir yelpazeye sahip olan Yeni Transit, sınıfının lideri yük taşıma yeteneği ile sınıfının en iyi yakıt ekonomisini hedefliyor.

Yeni Transit’te Ford’un son binek otomobillerinde görülen çok sayıda kullanışlı özellik ve sürücü destek teknolojilerini de bulunacak. Bunlar arasında Ford SYNC, sesli kullanılabilen Acil Durum Destekli araç iletişim sistemi, Arka Görüş Kamerası, Adaptif Hız Sabitleyici ve Şeritten Ayrılma Uyarısı gibi teknolojiler bulunuyor.

Ford-Tourneo-FamilyCustom Ailesi’ne iki Yeni Üye

“2013, Yılın Uluslararası Ticari Aracı” ünvanına sahip Transit Custom, Orta Tavan Yüksekliğine sahip yeni versiyonu ile KOBİ’ler ve kargo şirketleri de dahil çeşitli sektörlerden müşterilerin kullanımı için tasarlandı. Yeni versiyon ile Transit Custom, tabandan tavana 1,78 metre yüksekliği ile kullanıcılarına 370 mm daha fazla yük yüksekliği ve ayrıca 8,3 metre küpe kadar çıkan bir azami yük hacmi sunuyor. Alçak tavanlı modele kıyasla yüzde 20 daha fazla yük hacmi sunan araç, iki ayrı dingil mesafesi seçeneğine sahip. Orta tavan yüksekliğindeki Transit Custom modeli hem kısa hem de uzun şasi ile tercih edilebiliyor.

Tourneo Custom 8+1 modelinde ise yeni 2-2-3 arka koltuk dizilimi sayesinde arka koltuklarda araca inerken ve binerken kolaylık sunuyor. Bu sayede kısa veya uzun mesafeli seyahetlerinde yolcular hem daha ferah bir iç hacme hem de kısa mesafeli seyahetlerinde daha rahat inme ve binme özelliklerine sahip olacaklar. Çift kayar kapının standart olarak sunulduğu Tourneo Custom’da Trend, Titanium ve Titanium Plus serileri ile farklı müşteri beklentilerine hitap edecek geniş bir ürün gamı sunulmaktadır.

Ağır ticaride yeni bir soluk; Ford Cargo 1832 Çift Kabin

Ford Otosan Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen ve İnönü Fabrikası’nda üretilen Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin kamyon modeli itfaiye aracı, yol ve köprü bakım aracı, elektrik bakım ve platform aracı, kar temizleme aracı ve kurtarma takımı aracı olarak kullanılabilirken, aynı zamanda üzerine eklenen platform, tuz yayıcı aparatı, kar temizleme bıçağı ve vinçli özel çalışma ekipmanlarıyla ticaret hayatına etki eden bir çok noktada kullanım alanına sahip.

Ağır ticari araç pazarında dikkatleri üzerine toplaması beklenen Yeni Ford Cargo 1832 Çift Kabin modeli; 1+5 kişilik geniş oturma alanı avantajı ile rakiplerinden ayrılarak kullanıcılarına verimlilik noktasında avantajlar sunuyor. Ford Cargo 1832 Çift Kabin’in bir diğer özelliği ise Türkiye’de monoblok ve orjinal fabrikasyon üretimi olan mevcut tek çift kabin kamyon olması.

1846T Midilli Çekici ile hacimli yük taşımacılığı

Ford standında yer alan ağır ticari modellerdeki bir diğer yenilik ise 1846T modelinin 960mm 5’inci teker yüksekliğine sahip versiyonu. Güç, verimlilik, konfor ve dayanıklılık kriterlerine odaklanılarak geliştirilen Yeni Ford Cargo 1846T, yeni versiyonu ile hacimli yük taşımacılığına daha da uygun. 460 PS ve 2100 Nm motor gücü ile sınıfındaki en rekabetçi güç ve torku düşük devirlerden itibaren sunan Ford Cargo 1846T, yüksek performans ve düşük yakıt tüketiminin konforunu da bir arada yaşatıyor.

Ford’un yeni ticari modelleri 14 – 17 Kasım tarihlerinde Comvex, 4. Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarı’nın 2’nci Salonunda bulunan Ford Otosan standında sergilenecek

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir