Ford’un En Yeni Motoru 1.0 Litrelik EcoBoost “2012 Yılın Motoru” Ödülünün Sahibi Oldu…

By on 13 Haziran 2012

Ford’un en düşük hacimli benzinli motoru 1.0 litrelik EcoBoost, aynı zamanda “En İyi Yeni Motor” ve

“1.0 Litrenin Altındaki En İyi Motor”  ödüllerine de layık görüldü.

Bu yıl Avrupa’da ilk kez Focus’ta sunulmaya başlanan ve ilerleyen dönemde diğer modellerde de kullanılacak olan Ford’un yeni 1.0 litrelik EcoBoost motoru bugün düzenlenen törende “2012 Yılın Motoru” unvanını kazandı.

İleri teknolojiye sahip küçük hacimli ve 3 silindirli motor, Türkiye’de dahil dünyanın 35 ülkesinden 76 juri üyesi gazetecinin oylarıyla belirlenen “International Engine of the Year” ödülleri kapsamında “2012 Yılın Motoru” ödülünün yanı sıra  “En İyi Yeni Motor” ve “1.0 litrenin Altındaki En İyi Motor” kategorilerinde ödül kazandı.

Düzenli olarak 13 yıldır düzenlenen “Yılın Motoru – Engine of the Year” organizasyonu tarihinde ilk kez ödüle layık bulunan Ford, aynı zamanda ödülün tarihi boyunca jüri üyelerinden en yüksek puanını elde etme başarısını da göstererek önemli bir diğer başarıya imza attı.

Ford’un Global Motorlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, kazanılan ödül ile ilgili yaptığı konuşmada “Bu motoru tasarlarken hedef çıtasını çok yükseğe konumlandırdık. Küçük 3 silindirli bir motordan hayret verici yakıt ekonomisi, şaşırtıcı performans, yüksek çekiş gücü, sessizlik ve yumuşak çalışma karakteri sağlamayı istiyorduk” dedi ve sözlerine şöyle devam etti; “Ekibimiz bu imkansız görünen hedefe heyecan verici yeniliklerle cevap verdi. Bunun sonucundaysa global benzinli motorlar için oyunun kurallarını değiştiren bir ürün ortaya çıkardık.”

Motor bloğu bir A4 kağıdının üzerine sığacak kadar küçük olan motor, Ford’un İngiltere Dunton ve Almanya Merkenich’teki teknik merkezlerinde tasarlandı ve Romanya’daki Craiova ile Almanya’daki Köln fabrikalarında üretiliyor.

Yeni Focus’ta 100PS ve 125PS olarak sunulan 1.0L EcoBoost motor  her iki versiyonda da alt devirlerde yakaladığı 170Nm’lik yüksek torku geniş devir  aralığında devam ettirerek yüksek çekiş gücü sağlıyor. 100PS gücündeki versiyonu,  100 km’de sadece 4.8 litre yakıt tüketimi ve 109 gr/km CO2 salımı sunuyor. 125 PS’lik seçeneği ise ortalama 5.0 litre/100 km tüketime ve 114 gr/km CO2 salımına sahip.

Türkiye’de 125PS’lik versiyonu ile Temmuz ayında ilk olarak Yeni Focus ile satışına başlanacak 1.0l EcoBoost motor, segmentinin en küçük hacimli ve en düşük yakıt tüketimine sahip benzinli motoru olarak müşterilerine yüksek performans ve yakıt ekonomisini birarada sunuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir