Ford, Yeni C-MAX, Grand C-MAX ve S-MAX Modellerini Paris Otomobil Fuarı’nda Sergiledi…

By on 09 Ekim 2014

Daha Akıllı ve Daha Şık Yeni C-MAX ve Grand C-MAX, Ailelere Daha Fazla Konfor ve Zarafet Sunuyor

Ford Motor Company, şık bir dış tasarım ve yenilenmiş iç tasarım ile birlikte ergonomik eşya saklama alanlarına sahip ve yüksek yakıt verimliliği ile karbondioksit salımında iyileştirmeler sunan yeni C-MAX ve Grand C-MAX’ı tanıttı.

Beş koltuklu C-MAX ve yedi koltuklu Grand C-MAX, 2015’in başında Avrupa’da satışa çıktığında üstün bir konfor ve zarafet sunacak. Modeller, Ford’un SYNC 2 kesintisiz sesle kontrol sistemi dâhil olmak üzere birçok ileri teknoloji sunacak.

C-MAX ailesi, ilk kez Ford’un yeni Euro 6 1.5 litrelik EcoBoost benzinli motoru ve 105 PS 1.5 litrelik TDCi ECOnetic dizel motor ile donatılacak. 99 g/km CO2 sunan 105 PS 1.5 litrelik TDCi ECOnetic dizel motor beş koltuklu C-MAX’te sunulacak.

Ford’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Stephen Odell, “C-MAX üstün yakıt ekonomisi ve sportif yol tutuş ile esnek, ferah iç mekan ihtiyacına dengeli bir çözüm sunması ile itibar kazandı” dedi. “C-MAX’in sürüş dinamiklerinden taviz vermeden, tüm motor seçeneklerinde CO2 seviyelerini geliştirdik.”

Yeni Ford C-MAX ailesi, daha büyük ve üst segment araçlardaki zarafeti de sunuyor-segmentinde ilk kez sunulan akıllı bagaj kapağı özelliği, arka tampon altına hafif bir tekme hareketi yapılarak bagaj kapağını açmaya ve kapatmaya imkan veriyor.

 

Ford C-Max, ilk olarak tanıtıldığı 2003’ten günümüze Avrupa’da 1.2 milyondan fazla sattı.**  Şimdi üçüncü neslini sunulan C-MAX şu ana kadar Avrupa’da satılan tüm MAV araçların %12’sinden daha fazlasına karşılık geliyor.***

FordParis2014_02_CMAXEsnek, konforlu, sportif ve stil sahibi

Müşteriler, beş koltuklu C-MAX ya da Ford’un yenilikçi kayar kapılı ve daha fazla iç mekan sunan koridor geçiş sistemine sahip esnek oturma düzenli yedi koltuklu Grand C-MAX’tan birini seçebilecek.

Red Rush kırmızısı ve stil sahibi Caribu kahverengi gibi yeni dış renklerle de sunulan C-MAX ailesi, “Tek Ford” küresel tasarım diline uygun hale getirildi. Dinamik stili, Ford’un kendine özgü trapezoid ızgarası ile ön plana çıkan daha kuvvetli, daha şık bir ön tasarım sunuyor. Cam suyu fıskiyeleri artık yeni tasarım motor kaputu yerine, ön camın altında gizlenecek şekilde yerleştirilerek daha yalın bir görünüm elde edildi.

Daha şık, daha keskin farlar ve dikdörtgen formuna yaklaştırılan sis farları; her iki aracın ön tarafını daha sportif kılıyor. En son lazer kaynak tekniği ile üretilen bagaj kapağı daha pürüzsüz, daha sofistike bir tek parça görüntü sunarken; bu da ince metal levhalara daha temiz ve daha sağlam bir kaynak yapılmasını sağladı. Kompakt stop lambaları, modern görünümü tamamlıyor.

Yeni Ford C-MAX ve Grand C-MAX’ın iç tasarımları, yeni Focus’ta olduğu gibi müşterilerden gelen yorumlar doğrultusunda  sadeleştirildi. Daha yalın olarak tasarlanan yeni kokpit dizaynında daha az kontrol düğmesi ve kolu bulunurken yeni siyah saten renkler ve krom detaylar, daha temiz, daha modern bir görünüm sağlıyor. Ön konsoldaki fonksiyonları kullanmak, artık daha kolay; örneğin klima kontrollerini birbirinden ayırt etmek ve tanımak için daha ergonomik düğme yapısına geçildi.

Yeniden tasarlanan orta konsol ve eşya saklama alanı; daha fazla yer sunarken ayarlanabilir kol dayama ünitesi yerleştirildi. Yeni ayarlanabilir konsol, aynı anda 1 litrelik su şişesini ve 0.4 litrelik bardağı tutabilecek kapasitesiyle çok sayıda şişe ve bardağı barındırabiliyor; yaylı mekanizmalı kapağa sahip geniş torpido gözü, depolanan eşyalara daha kolay ulaşmayı sağlıyor. Ön konsol üzerindeki kapaklı saklama alanı artık daha geniş ve ailenizin eşyalarını gözlerden uzak tutmak için daha uygun bir hale getirilirken mobil cihazları şarj edilebildiği veya araca entegrasyon için kullanılabilen USB bağlantı noktası ile de ön plana çıkıyor.

Öte yandan C-MAX ve Grand C-MAX artık çok daha yüksek kalitede özellikler sunuyor; bunlar ısıtmalı direksiyon simidi, kapı eşiği plakaları ile birinci ve ikinci sıra koltuklar arkasında – eşya saklama fileleri.

Kalınlaştırılan yan camlar, iyileştirilen yan ayna ve bagaj kapağı bağlantıları, yeni tasarım motor sesi yalıtım malzemleri ile Yeni C-MAX çok daha sessiz ve konforlu bir sürüş keyfi yaşatıyor.

Kaputun altında gerçekleştirilen iyileştirmeler ile gerek sürüş esnasında gerekse Otomatik Start/Stop devreye girerken sarsıntı ve titreşimler azaltıldı.

Ford Avrupa’nın Tasarım Direktörü Joel Piaskowski; “Tüm Ford modellerinde hayata geçirdiğimiz yeni tasarım anlayışına uygun olarak oluşturduğumuz C-MAX’in iç mekanında daha temiz ve yalın tasarıma yer verdik” dedi. Piaskowski: “Yeni C-MAX şimdiye kadarki en kapsamlı yenilenme operasyonlarından birini geçirdi ve artık daha konforlu, daha pratik ve kendi segmentindeki en iyi sürüş deneyimini sunuyor.”

Tehlikeyi Hissetmek

Yeni C-MAX ailesi, park etme sırasındaki çizilme ve çarpmalardan, daha ciddi, yüksek hızda çarpışmalara kadar sürücülerin kazaları önlemesine ya da hafifletmesine yardımcı ileri Ford teknolojileri ile donatıldı.

Ford’un Gelişmiş Otomatik Park sistemi, tek bir tuşa basılarak devreye alınabiliyor. Uygun boyutlu park alanlarını tespit eden sistem direksiyon manevralarını kendi yaparken sürücüye gaz ve fren komutlarını yapmak kalıyor. Aracın arkasına iki yeni ultrason sensörü ilave edilerek, C-MAX ve Grand C-MAX’ın dikey olarak park edebilmesi de mümkün kılındı. Sistem, sürücülerin başka araçlarla yan yana olan yere geri geri girerek dikey olarak park etmesine yardımcı oluyor.

Ekstra sensörler; sürücüler park alanlarından çıkarken onlara yardım eden iki ek teknolojiyi de sağlıyor:

•             Çapraz Trafik Uyarısı, sürücüleri park alanından geri geri çıkarken arkalarından geçebilecek araçlarla ilgili uyarıyor. Sistem, 40 metreye (131 ft) kadar bir menzilde radar aracılığı ile çalışıyor ve herhangi bir taraftan yaklaşan bir aracı tespit ederse üç farklı uyarı sinyali veriyor.

•             Park Çıkış Asistanı; paralel park alanından çıkarken sürücülere yardımcı olur. Sürücü sağ ya da sol yön tercihini yaptıktan sonra gaz ve freni kontrol ettiği sırada sistem direksiyonu kontrol ederek aracın park yerinden çıkmasını sağlıyor.

Ford; aynı zamanda çarpışmayı önleyici sistemi olan Aktif Şehir İçi Güvenlik sistemini de geliştirdi. Öndeki araç ile mesafenin aniden azalması ya da aracın durması halinde, kazadan kaçınılmasına veya çarpışmanın etkisinin azaltılmasına yardım etmek amacındaki bu sistem, böyle bir durumda önceden frenlerini hazırlamakta ve sürücü tarafından zamanında tepki gösterilmeyecek olması halinde sürücü yerine otomatik olarak fren yapmaktadır. Bir önceki C-Max’de en fazla 30 km/s hız altında seyrederken devreye giren sistem, Yeni C-MAX’de 50km/s hıza kadar olan seyirlerde devreye giriyor.

Hareket eden nesneler olması halinde; Aktif Fren Sistemi, Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi’ne benzer bir şekilde çalışıyor fakat aracın hızının 8 km/s (5 mil) ile 180 km/s (112 mil) arasında olması gerekiyor. Sistem, otoban gibi daha yüksek hızdaki seyirlerde, uyarı vererek ya da gerektiğinde frene basarak sürücüye destek oluyor.

C-MAX’in yeniliklerinden bir diğeri de Ford’un Adaptif Hız Sabitleme (Adaptive Cruise Control) teknolojisi. Araç seyir hızından daha yavaş gidiyorsa bile, sürücülerin öndeki araçla aradaki takip mesafesini korumasına yardımcı oluyor. Adaptif Hız Sabitleme’nin aktif olmadığı zamanlarda, Mesafe Göstergesi sürücülerin önlerindeki araçla korumak istedikleri bir mesafe tercihi ayarlamasını sağlıyor. Öndeki araca yaklaşılması halinde; sistem gri, sarı ve kırmızı olmak üzere üç aşama ile gösterge uyarısı veriyor.

Ford_C-MAX_2014 (1)SYNC 2 ile kesintisiz iletişim

Yeni C-MAX ailesi, Ford’un yeni nesil sesli komut sistemi SYNC 2 sayesinde müzik sistemi, navigasyon, klima ve bluetooth ile bağlı cep telefonu fonksiyonlarına sesle kumanda etmeye imkan verirken, yüksek çözünürlüklü, 8 inç renkli dokunmatik ekran ise daha şık ve fonksiyonel bir tasarım sunuyor.

SYNC 2’nin navigasyon sistemi; HERE marka harita servis sağlayıcısı tarafından desteklenmekte ve Michelin rehberinin yanısıra detaylı kavşaklar, sesli cadde isimleri, 3D otoyol kavşağı ve yer işaretlerini gösteren bölünmüş ekrana sahip.

SYNC 2, sürücünün daha kolay bir şekilde “tek seferde” navigasyon rotasını çıkarmasını ve sistemden sevdiği bir sanatçıyı “çal”masını istemesini sağlıyor. Yalnızca ses kontrol tuşuna basıp “Acıktım” demenizle; bölgedeki restoranların bir listesi önünüze geliyor ve isterseniz, bu mekânların yol tarifini bile alabiliyorsunuz.

Ford Avrupa Elektronik ve Elektrik Sistemleri Baş Mühendisi Chistof Kellerwessel “SYNC 2’yi geliştirdik çünkü sürücüler için kullanması kolay ve ayrıca yalın ve dokunmatik ekranla sesli komutlar arasında sorunsuzca geçiş sağlayabiliyor” dedi. “Sürücüler; hem gözlerini yoldan ayırmayıp hem de ellerini direksiyonda tutarken; araç içi sistemleri daha önce hiç mümkün olmadığı kadar rahat bir şekilde kontrol edebilecekler.”

Güçlü, verimli ve dinamik

Yeni C-MAX ve Grand C-MAX büyük ölçüde iyileştirilmiş CO2 rakamları sunuyor ve ilk kez sunulan bir özellik olarak da; EcoBoost benzinli ve 2.0 litre TDCi dizel motorlarda Otomatik Start-Stop Sistemini standart olarak sunuyor. CO2 salınımında yapılan iyileştirmeler yüzde 20 seviyesini buluyor.

Yeni C-MAX’in motor ailesi Ford’un yakıt verimliliği sağlayan 1.5 litre EcoBoost motorun 150 PS ve 182 PS versiyonlarının yanısıra, dizel motorlarda mevcut 1.6 litre 115 PS motora ilave olarak 95 ve 120 PS sunan yeni Euro 6 1.5 litre TDCi dizel motoru ile genişlerken yeni ECOnetic sürüme sahip beş koltuklu C-MAX 99 g/km CO2 sunuyor. C-MAX ailesi, bugüne kadar bir çok kez ödül almış 1.0 litrelik EcoBoost benzinli motorun 100 ve 125 PS’lik versiyonları ile birlikte sunulmaya da devam edecek.

2014’ün ilk 7 ayında, Avrupa’da satılan C-MAX modellerinin çeyreğinden fazlasının motoru 1.0 litrelik EcoBoost idi**. Bu motor 2014 yılında daha önce başka hiçbir üreticinin gerçekleştiremediği bir başarıyla üst üste üçüncü kez Yılın Uluslararası Motor’u seçildi.

Ford Global C-Segment Araçlar Direktörü Jim Baumbick: “Ford’un yeni 1.5 litrelik EcoBoost ve TDCi motorları; kapsamlı güç ve yakıt verimliliği iyileştirmeleri sunuyorlar” dedi ve ekledi: “Bu motorlar sayesinde C-MAX, lansmanından itibaren kendi segmentinde Euro 6 emisyon normlarına uygun ilk araç olacak.”

Daha parlak bir gelecek

Yeni C-MAX ailesi; LED Gündüz Farları, Bi-Xenon ön farlar ve Ford’un Adaptif Ön Far Sistemi ile birlikte sunuluyor. Ford’un bu far sistemi, ışığın açısını, trafiğe ve yol durumuna bağlı olarak yedi ayardan birine göre ayarlayabiliyor. Örneğin; düşük hızda manevra yaparken, sistem bisiklet sürücüleri ve yayaları daha görünür kılacak şekilde, ışığı yol kenarına doğru yansıtıyor. Sistem ayrıca; yüksek hızlarda far ışığını virajda daha uzak noktalara yönlendirerek sürücünün görüşüne destek oluyor.

FordParis2014_03_GrandCMAXYeni C-MAX ve Grand C-MAX; Ford’un MyKey teknolojisini de ilk kez sunacak. Bu teknoloji araç sahiplerinin-özellikle genç sürücüler için-bir sınır programlayabilmelerine olanak sağlıyor. Bu anahtarla maksimum hız sınırlanabiliyor, ses sisteminin maksimum seviyesini azaltılabiliyor veya eğer sürücü ya da yolcuların emniyet kemerleri takılı değilse de ses sistemi tamamen kapalı kalıyor. Sistem ayrıca; sürücünün Yol Tutuş Kontrolü gibi güvenlik teknolojilerini de devreden çıkarmasını engelleyebiliyor.

Baumbick: “C-MAX ve Grand C-MAX, şasi ve iç mekan iyileştirmelerinin yanısıra daha sofistike sürücü yardım teknolojileri ile daha dinlendirici bir sürüş deneyimi sunuyor” dedi ve ekledi: “Zorlu koşullarda daha iyi görme, potansiyel kazaları tespit etme ve daha az tecrübeli olan sürücüleri de güvende tutma gibi becerilerle hem ek güvence sunuyor hem de direksiyon başında olsun ya da olmasın tüm yolcular için stresi azaltıyor.”

FordParis2014_01_SMAXFORD, DAHA FAZLA TEKNOLOJİ VE DAHA FAZLA SÜRÜŞ KEYFİ İLE YENİDEN TASARLANAN SPOR AKTİVİTE ARACI S-MAX’IN YENİ NESLİNİ TANITTI

•             Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan tamamen yeni Ford S-MAX; yedi kişinin stil sahibi bir araçta seyahat edebileceği geniş ve konforlu bir iç mekan ile boyut olarak daha küçük otomobillerin sunduğu sürüş dinamizmini bir arada sunuyor.

 

•             Yepyeni S-MAX, Ford’un Adaptif Direksiyon Sistemi’ni Avrupa’da ilk kez sunuyor. Bunun yanında daha düşük CO2 emisyonu ile sınıfının lideri sürüş dinamiğini sunan 1.5 litrelik EcoBoost ve geliştirilmiş 2.0 litrelik TDCi dizel motorlar S-MAX ürün gamında sunulan motor seçenekleri.

•             Yansımayı önleme özellikli uzun farlara sahip Ford Dinamik LED farlar ilk kez sunulurken Çarpışma Önleme Sistemi de sınıfında bir ilk!

•             Yeni S-MAX 32 farklı oturma ve yükleme kombinasyonu ile segmentinde bir ilk olan Kolay Katlanan ikinci ve üçüncü sıra koltuklara sahip.

•             Şık ve sportif dış görünüm yanında segmentinde ilk kez kullanılan “Ford Multi Contour” koltuklar yanında arka koltuklar için iklimlendirme özelliği yeni S-MAX’i iç mekanda farklıklaştıran özelliklerden başlıcaları

 

•             İleri konfor özellikleri arasında bulunan dokunmatik ekrana sahip SYNC 2 multimedya  sistemi, akıllı bagaj kapağı ve sınıfının lideri yükleme kapasitesine sahip S-MAX segmentinde öne çıkıyor

Ford Motor Company, stil sahibi, yenilikçi, trendleri belirleyen yedi koltuklu spor aktivite aracının en yeni versionu Ford S-MAX’i tanıttı.

Önümüzdeki yıl Avrupa’da ilk kez görücüye çıkacak tamamen yeni S-MAX, orijinal versiyonun ruhuna sadık olarak, mekandan, esneklikten ve yakıt verimliliğinden taviz vermeden stil, sürüş zevki ve gelişmiş teknolojik özellikler sunuyor.

Ford Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Stephen Odell: “S-MAX, geniş iç mekan pratiklik arayan ancak kendilerini tipik bir aile otomobilinin içerisinde hayal edemeyen tüm Avrupalı müşterileri heyecanlandırıyor” dedi. “Tamamen yeni S-MAX, göz alıcı tasarımı, şık teknolojisi ve dinamik sürüş deneyimi ile taviz vermeyen bu kültürünü bambaşka bir seviyeye taşıyor.”

2015’in başında yollara çıkacak olan tamamen yeni S-MAX, sürücünün isteklerine hızlı tepki veren Ford’un Adaptif Direksiyon Sistemi’ni Avrupa’da sunan ilk model olacak. 1.5 litrelik EcoBoost benzin motor dahil olmak üzere, Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş (AWD) ve bir dizi yenilik sayesinde zenginleştirilmiş bir sürüş deneyimi sağlayacak.

S-MAX, yoldaki diğer sürücülerin dikkatini dağıtmadan maksimum aydınlatmayı sağlayacak Yansımayı Engellemeyen Uzun Far özelliğine sahip Ford Dinamik LED farlarının global olarak sunan ilk Ford modeli olacak. Ford’un geliştirilmiş Çarpışma Önleme Sistemi, otoyol hızlarında bile kazaları hafifletmeye yardımcı olacak.

32 oturma ve yük alanı kombinasyonuna sahip, segmentinde ilk kez sunulan “Kolay Katlanan” ikinci ve üçüncü sıra koltukları ile yeni S-MAX, Alp’lerdeki bir kayak gezisinden, çocuklarınızı okula bıraktığınız anlara, yedi kişinin konforlu bir şekilde seyahat etmesini sağlayacak.

S-MAX, otomotiv sektörüne yeni ve niş bir segment – spor aktivite aracı-olarak tanıtıldığı 2007’de Yılın Otomobili (COTY) ödülünü kazandı ve günümüze kadar 400.000’den fazla Avrupalı müşteri ile buluştu.

Oyunu değiştiren tasarım

Ford tasarım ekibi, yenilenen model ile daha dinamik ve seçkin bir izlenim oluşturmak amacıyla orijinal S-MAX’ın ana hatlarını koruyarak yeni ve fark yaratan bir dış tasarım geliştirdiler.

Ford Avrupa Tasarım Direktörü Joel Piaskowski, “Şık ve sportif S-MAX profili, otomobilleri, kıyafetleri ve hatta evleri için ayrıcalıklı bir görünümü arayan müşterilere eşsiz bir teklif sunarak kalabalık içinden sıyrılıyor” dedi ve ekledi: “Daha alçak tavan çizgisi, ince hatlı aydınlatma grupları ve çamurluk etrafındaki kaslı detaylar; yeni S-MAX’in daha geniş ve daha keskin görünmesini, bununla birlikte hiç olmadığı kadar kendini farklı kılan bir varlık kazanmasını sağlıyor.”

Şık stili, görsel kirlilik yaratmayan grafik tasarım özellikleri ile buluşan S-MAX, geriye doğru uzatılmış A sütunlarının dolgun kaput ile birleşimi ile daha premium bir görünüme kavuşuyor. Yükseltilmiş krom trapezoid şeklindeki ızgara ve ince far tasarımı teknik ve modern bir görünüm kazandırıyor.

Karizmatik S-MAX silüeti ve kendine özgü pencere hattı/omuz çizgisi, aracın imzası niteliğindeki LED gündüz farları ve görsel genişlik ekleyen teknik bir şekilde stil kazandırılmış arka LED farlar ile şimdi daha cezbedici. Bu farlar yine aracın imzası niteliğindeki saten krom şerit ile birbirine bağlanıyor. Daha modern, sportif bir his için arka difüzör, entegre egzoz borularını birbirinden ayırıyor.

İçeride, kokpitin üstünden akarak şekillenen orta konsol, torpidonun üzerindeki alüminyum kaplama, ikinci ve üçüncü sıra koltukların “stadyum stili” oturma tasarımı sofistike ve dinamik bir his sunuyor. Açık ve havadar iç mekanda, tam boy panoramik cam tavan ve daha fazla diz mesafesi sağlamak için daha ince sırtlıklara sahip akıllı tasarlanmış koltuklar kullanıldı.

Yumuşak dokunuşlu malzemeler ve dikişler, yepyeni S-MAX’ın iç tasarımında kullanıldı. Malzemeler, aktif ailelerin hayatları düşünülerek toprak ya da kahve gibi maddelere karşı kirlenmeye ve yırtılmalara özel olarak test edildi.

Mühendisler titiz bir şekilde iç mekanın fermuarlar ve çivilere takılarak alabileceği zararları bile  simule ettiler. Tıpkı Ortaçağ’da kullanılan topuza benzeyen, iğne gibi keskin dikenli metal bir top ile kumaşlar 600 kez tarandı!

Ford_S-MAX (05)Ford İç Mekan Tasarım Müdürü Hak Soo Ha: “Yeni S-MAX’ın iç mekanı dinamik bir sığınma ve huzur alanı sunuyor. Karışıklığı uzak tutacak şekilde daha fazla depolama alanı sunarak kullanıcıları sakinleştiriyor ve modern, zarif bir tasarım ile zarafet sağlıyor; aynı zamanda sürücü odaklı bir kokpit ve ses yalıtımlı malzeme ile yaşam veriyor.” dedi ve ekledi: “Sürücü güveni, daha iyi görüş için cam ve ayna yansımalarını en aza indirgeyecek bir iç tasarımla desteklendi ve ön paneldeki kontrol sunulmasını sağladı.”

Araç içerisinde eşsiz konfor

Beş koltuklu ve yedi koltuklu olarak tercih edilebilen yeni S-MAX, konfor ve işlevsellik için en iyi şekilde optimize edildi. Kolay katlanan koltuk sistemi, tek bir tuşla, her bir arka koltuğun düz bir şekilde zemine gömülebilmesini sağlıyor. Kolay Giriş Sistemi sayesinde de ikinci sıra koltuklar üçüncü sıraya geçişler için uygun bir şekilde katlanıyor.

Kusursuz hava sıcaklığına erişmek, Avrupa’da yeni Ford Mondeo ile ilk kez piyasaya çıkan ve daha fazla hava akışı sağlayan, düşük sıcaklıkları ayarlayabilen ve daha sessiz çalışan zenginleştirilmiş havalandırma ve klima sistemi ile daha çabuk bir şekilde başarılıyor. S-MAX’te arka tarafta oturan yolcular kendi istedikleri gibi iklim özelliklerini ayarlayabilecekleri şekilde klima kontrollerine erişirken, ön tarafta oturanlarla aynı konfora sahip olabiliyorlar.

Ek ses kesici malzemeler, geliştirilmiş kapı fitilleri ve manyetik kütle damperi teknolojisi, titreşimi etkisizleştirmek ve daha sessiz bir kabin sağlamak için tavana yerleştirildi ve S-MAX, Aktif Devinimli Masaj fonksiyonuna sahip ve segmentinde türünün ilk ısıtmalı ve soğutmalı Ford “Multi Contour” koltuklarını sunan araç oluyor.

Ford Avrupa Araç İç Tasarım Teknolojisi Araştırma Mühendisi Jeroen Lem: “S-MAX hem sürücünün hem de ön koltuk yolcusunun yorgunluğunu, ağrılarını ve sızılarını koltuklar içerisindeki şişebilir yastıklardan yayılan benzersiz dalga hareketi ile kasları ve kan damarlarını uyararak giderecek” dedi ve ekledi: “Gelişmiş sistem sırta zarif bir şekilde uzanan tek bir silindir gibi hissedecek şekilde her bir yastıktaki basıncı takip ediyor ve merkezi dokunmatik ekrandan iki yoğunluk ayarı seçilebiliyor.”

S-MAX’te ön-koltuk başlıkları yukarı-aşağı ve ileri-geri olarak ayarlanabiliyor. Direksiyonun yükseklik ve derinlik ayarı segmentinde ilk olarak elektrikli olarak ayarlanabilirken, koltuk hafızalarına bu detay da yüklenebilmekte. Isıtılmalı direksiyon simidi de S-MAX’te ilk defa sunulmaya başlanıyor.

Arka koltukların konturları ve dayanıklılığı, arka koltuk yolcuları için konforu optimize edecek şekilde iyileştirildi. Tamamen yeni S-MAX’in iç mekanında araç içinde yolculuk edenlerin depolama ihtiyaçlarını karşılamak için sınıfının en iyisinden oluşan çözümler sunulurken bunlar; kokpit üstündeki kapaklı eşya gözü, multimedya bağlantıları arayüzlerini de gizleyen orta konsol ve üçüncü sıra koltuğun altındaki gizli bir zemin altı depolama alanı.

Altıncı His Teknolojisi

Tamamen yeni S-MAX, kamera, radar ve ultrason cihazları kullanarak aracınızı güvenli bir şekilde kontrol etmeniz ve sürmenize yardımcı 16’dan fazla sürüş teknolojisini sunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor:

•             Çarpışmayı Önleyici Sistem; eğer öndeki bir başka araç ile çarpışma kaçınılmazsa tam güç fren uygulayan sistem, 8 km/s (5 mil) ile maksiumum 180 km/s (112 mil) hıza kadar devrede oluyor ve frenlemeden önce ilk önce sesli ve daha sonra da ön camda bir uyarı göstererek sürücüyü uyarıyor.

•             Ford Dinamik LED Farlar teknolojisi, sürüş ortamına uyum sağlayarak farın huzmesini ayarlamak için Ford’un Adaptif Ön Far Sistemi’ni kullanır.

•             Yansımayı Engelleyen Far Teknolojisi, karşıdan gelen veya aynı yönde seyahat eden araçları tespit eder ve uyarlanabilir LED far teknolojisinden gözü alabilecek olan ışığı kısar; kalan kısım için ise maksimum aydınlatma sağlar.

Yepyeni S-MAX sensör teknolojisi, park etmeyi de kolaylaştırıyor:

•             Aktif Park Yardımcısı sürücülerin paralel park etmesine yardımcı olduğu gibi Dikey Park Yardımcısı da otomobilin gireceği noktayı tespit eder ve eller serbest bir biçimde aracın yakınındaki bir park yerine geri geri girebilir.

•             Park-Çıkış Yardımcısı, sürücülerin paralel park alanından çıkmalarına yardımcı olur; sürücü gaz ve frene basarken otomatik sistem de direksiyonu çalıştırır.

•             Çapraz Trafik Uyarısı, araç geri geri park alanından çıkarken yaklaşan diğer araçlara dair uyarı verir.

S-MAX’te ayrıca, Kör Nokta Uyarısı, Trafik İşareti Tanıma, Şerit Takip Asistanı, Şerit Takip Yardımcısı gibi teknolojileri sunuyor.

Yeni S-MAX ayrıca; İki bölümlü Ön Görüş Kamera teknolojisini de segmentinde ilk olarak sunuyor; bu teknoloji aracın önündeki 180 derecelik bir kamera sisteminin kullanılmasıyla kısıtlı görüşe sahip park alanları ya da kavşaklarla başa çıkmayı kolaylaştırır. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, öne bakan bir radar kullanarak S-MAX sürücülerinin öndeki araçla mesafelerini korumalarını sağlıyor.

Yeni Akıllı Hız Asistanı teknolojisi, mevcut Adaptif Hız Sınırlayıcı ile birlikte çalışarak, navigasyon ve trafik işaretlerinden alınan verileri de analiz ederek sürücünün belirlediği kısıtlanmış hızda ilerlenmesini sağlıyor.

Ford Avrupa Aktif Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Stefan Kappes: “Hız sınırlayıcılar sürücülerin istemedikleri trafik cezalarından uzak kalmak için sıkça kullandıkları bir yardımcıyken, bu yeni sistem işleri daha da kolaylaştırıyor.” dedi.

İleri şasi teknolojisi

Tamamen yeni S-MAX ile Avrupa’da ilk defa sunulan Ford Adaptif Direksiyon Sistemi virajlı yollar bir keyif haline getiriyor. Sistem, direksiyon tepkisini optimize ediyor, araç hızına göre sürekli olarak direksiyon ile tekerler arasındaki tur oranını değiştiriyor. Düşük hızlarda, örneğin park ederken ya da dar alanlarda manevra yaparken, yeni sistem aracı daha çevik ve döndürmesi daha kolay bile hale getiriyor. Yüksek hızlarda ise yeni S-MAX’ın sürücülerine daha kesin ve pürüzsüz bir tepki vererek hareket ediyor.

Ford’un yeni çok bağlantılı arka süspansiyonları, ağırlığı azaltılmış alüminyum bileşenleri ile modelin beğenilen sınıfının öncüsü sürüş dinamiklerini üst seviyeye taşırken daha dinamik bir performans ve başta arka koltuk yolcuları için olmak üzere dikkat çekici bir zarafeti ve sürüş kalitesi sunuyor.

 

Sürüş deneyimini iyileştiren diğer teknolojiler ise şu şekilde:

•             Üstün bir yol tutuş ve çekiş gücü performansı sunan Ford’un Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş Sistemi ilk kez S-MAX’da sunuluyor.

•             Direksiyon Tork Dengeleme ve Aktif Dişli Dengeleme sistemleri ile istenmeyen geri bildirimler, dış kuvvetler ve titreşim ortadan kaldırılıyor.

Düşük Emisyon ve Yüksek Performans

Tamamen yeni S-MAX, sessiz ve sorunsuz yolculuklar için yüksek yakıt verimliliğine sahip dizel ve EcoBoost motor seçeneklerine sahip.

Dizel motor CO2 motor emisyonları yğzde 7’ye varan oranda düşürülmesi bekleniyor. Dizel motor seçenekleri arasında 6 ileri manuel şanzımana sahip 2.0 litre 120 PS’lik TDCi ile manuel ya da 6 kademeli Powershift çift kavramalı otomatik şanzıman ile sunulan yenilenmiş 150 PS 2.0 litre ve 180 PS 2.0 litre TDCI motor bulunuyor.

Benzinli motor seçenekleri ise Ford’un yakıt verimliliğine sahip yeni 1.5 litre 160 PS manuel şanzımanlı EcoBoost ve 2.0 litre 240 PS’lik otomatik şanzımanlı EcoBoost motorlardan oluşuyor.

S-MAX’in CO2 salımı ve yakıt verimliliği, Akıllı Enerji Geri Kazanımı ve otomatik Start-Stop Sistemi ile optimize ediliyor. 400 saatlik rüzgar tüneli testlerinin ardından pazara çıkacak olan S-MAX’te gövde altı aerodinamik paneller ve Aktif Ön Izgarası da mevcut.

İyileştirilmiş aktif ve pasif güvenlik

S-MAX, gideceğiniz yere sadece rahatlamış olarak değil aynı zamanda da sağ salim varmanızı sağlamaya yardımcı olmak için tasarlandı. Yepyeni S-MAX’in gövde yapısı ultra yüksek mukavemetli arttırılmış çelik kullanımı ile yüzde 3 daha güçlü iken ve ilk kez ikinci sıra koltuk yanlarında hava yastıkları sunuluyor.

Araç dengesi de motor torkunu ve frenleri sürücünün kontrolü sağlamasına yardımcı olacak şekilde ayarlayan Viraj Kontrolü ve Devrilme Engelleme Sistemi ile zenginleşiyor.

MyKey teknolojisi; araç sahiplerinin-özellikle genç sürücülere yönelik olarak bir anahtarı programlayabilmesine olanak sağlıyor. Bu anahtarla maksimum hız sınırlanabiliyor, gelen telefon çağrılarına yanıt verilemiyor, sürüş destek ve çekiş kontrol sistemleri devre dışı bırakılamıyor, ses sisteminin maksimum seviyesi azaltılabiliyor veya eğer sürücü ya da yolcuların emniyet kemerleri takılı değilse de ses sistemi tamamen kapalı kalıyor.

Hayatınızı basitleştiren özellikler

Geleneksel tasarımlı, analog görünümlü hız ve devir göstergelerinden oluşan gösterge tablosu 10 inçlik dijital bir ekrandan oluşurken sürücüler kendi arzularına göre 3D grafiklerden oluşan bu bölümü kişiselleştirebiliyorlar.

Orta konsoldaki 8 inçlik yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekrandan, basit sesli komutları da algılayabilen Ford SYNC 2 sistemi haricinde telefon, multimedya ve havalandırma sistemleri kontrol edilebiliyor. Sürücü, sadece “Acıktım” diyerek bölgedeki yerel restoranların bir listesini alabiliyor.

SYNC 2 ile sunulan Acil Yardım Özelliği, bir kaza sonrasında, bulunan bölgedeki dilde yerel acil hizmet operatörlerine ulaşarak araç içindekiler için yardım ister.

S-MAX’ta ilk defa sunulmaya başlanacak olan otomatik açılıp-kapanan akıllı bagaj kapağı, ayağınızı tampon altına doğru bir tekme hareketi yaptığınızda devreye girerek büyük kolaylık sağlıyor. Daha önce kompakt bir SUV’da ilk defa Kuga’da bu sistem sunulurken, Avrupalı müşterilerin yarısı Kuga’yı bu donanımla tercih ettiler.

Ford S-MAX Baş Program Mühendisi Andrew Kernahan, “Stil, konfor, esneklik, verimlilik ve sürüş çekiciliğinin eşi benzeri olmayan kombinasyonundan taviz vermeden geliştirilmiş; yepyeni S-MAX inovatif ve birçok yönden benzersiz teknolojilerle desteklendi” dedi ve ekledi: “Bu araç her türlü durumda harika görünen ve harika hissettiren bir araç ve müşterilere en yüksek beklentiyi sunuyor.”

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir