Ford Tourneo Custom Concept’in, Global Tanıtımı 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Gerçekleştirilecek…

By on 22 Şubat 2012

•             Avrupa ve Asya için tamamen yenilenen Ford Tourneo Custom Consept’in dünya lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Yepyeni görünümüyle Minibüs, Kombi ve Van olarak sunulacak Ford Tourneo Custom Consept, fuarda sadece Minibüs versiyonu ile sergilenecek

•             Ford’un en yeni binek otomobillerinin kinetik tasarım anlayışıyla şekillenen Tourneo Custom Concept, hacmi, stili ve işlevselliğiyle yeni bir müşteri kitlesini hedefliyor

•             Sekiz koltuklu şık konsept araç ister bireysel kullanımda ister Turizm yolcu taşımacılığında isterse de VIP yolcu taşımacılığında yeni bir enerji getirecek. Tourneo Custom Concept, otomobile benzer sürüş karakteri ve konforun yanı sıra sürücü odaklı kokpiti ve yepyeni lüks iç mekan tasarımına sahip

•             Yenilikçi katlanabilen ve çıkarılabilen koltuk yapısı sayesinde kullanıcıya farklı koltuk kullanım seçenekleri sunabilmesi ile hem iş hem de hobi amaçlı kullanıma uygun kombinasyon sağlanabiliyor. Buna ilave olarak araçta bulunan ve segmentinde çığır açacak teknolojiler arasında sesle kumanda edilen araç için bağlantı sistemi SYNC ile Acil Durum Desteği de bulunuyor

•             En ileri sürüş destek sistemlerine sahip Tourneo Custom Concept, sınıfının en iyi yakıt tüketimi için Ford’un düşük CO2 emisyonlu ECOnetic teknolojilerinden yararlanıyor

Mart ayında 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya lansmanı gerçekleştirilecek yeni ve dinamik Ford Tourneo Custom Concept, Avrupa’da kişisel ve ticari kullanım aracı segmentine yeni bir soluk ve stil getiriyor. 

Stil, işlevsellik ve geniş iç hacim isteyen müşterilere hitap eden yepyeni bir görünüme sahip ve yolcu taşıma için tümüyle yeni bir ürün gamının öncüsü olan Tourneo Custom Consept’i yeni ticari araçlar izleyecek.

Ford Avrupa CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Odell “Tourneo Custom Concept, daha ilk bakışta kişisel ve ticari kullanım segmentine yepyeni bir heyecan katacağını gösteriyor” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor: “Sunulacak yeni ürün gamımız, yeni bir müşteri grubuna yepyeni bir bakış açısıyla hitap etme olanağı vereceğine inanıyoruz. Biz de bu fırsatı oldukça iyi bir şekilde değerlendirmek istedik.”

“Bu yeni ve etkileyici konsepti Cenevre’de sunmaktan heyecan duyuyoruz. Tourneo Custom’ın otomobile benzer özellikleri, ticari ve kişisel kullanımı amaçlayan müşterilerin beğenisini kazanacağına inandığımızdan Cenevre Otomobil Fuarı’nın da bu aracın dünya lansmanını yapmak için oldukça uygun olduğunu düşünüyoruz.”

Tourneo Custom Concept’te binek otomobile benzer cazibe kazandıran çok sayıda yeni özelliklere yer verildi.

Bir yandan sürücü odaklı kokpiti bu özelliğe işaret ederken diğer taraftan yepyeni iç tasarım ve modern otomobillerin ambiyans ve kaliteli malzemelerine benzer bütünüyle döşeme kaplı kabin de bu algıyı pekiştiriyor.

Concept aynı zamanda Ford’un farklı yerleşime imkan veren ayarlanabilir ve çıkartılabilir arka koltuklar, sesle kumanda edilen araç için bağlantı sistemi SYNC ile Acil Durum Desteği ve düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlu ECOnetic teknolojilerini ortaya koyuyor.

Etkileyici yeni tasarım dili

Tourneo Custom Concept, 2012 yılında tanıtılacak olan Ford’un ticari araç ürün gamının etkileyici yeni tasarım dilini de yansıtıyor.

Fürüristik olduğu kadar akıcı görünümü ile konsept araç, Ford’un kinetik tasarım anlayışıyla hazırlanan binek otomobillerinin dinamik karakterini paylaşırken dururken bile hareket halinde olduğu hissini veriyor.

Ford Avrupa Baş Tasarımcısı Paul Campbell, aracın tasarımını: “Yalın, fütüristik çizgiler ile ve müşterilerin kullanım koşullarını gözönünde bulundurarak yeni bir tasarım yaratmak amacıyla yola çıktık” sözleriyle açıklıyor.

“Daha sportif duruşu, cesur hatları ve geniş cam yüzey kullanımı ile Tourneo Custom Concept, yolcu taşıma segmentine yeni ve heyecanlı bir enerji getiriyor.”

Campbell sözlerini “En güncel kinetik tasarım ilkelerini uygulayarak tasarıma tamamen yeni bir stil ve etki kazandırıldı” diyerek sürdürüyor.

Yeni ızgara tasarımı, güçlü ve kaslı hatları, göze çarpan jant kenarları ve arka kısmında ayırt edici bir çeviklik sunan cam hatları ile marka olmuş Kinetik Tasarım özellikleri Tourneo Custom Concept’e benzersiz karakterini veriyor.

Konsept, krom ızgara çevresi ve ön tasarımda çarpıcı LED aydınlatmadan 18 inçlik alaşım jantlara kadar çok sayıda şık detaylarla daha da geliştirilmiş.

Konforlu otomobili tarzı iç tasarım

Kişisel ve ticari kullanım segmentine tümüyle yeni ve otomobil tarzı stil katan Tourneo Custom Concept’in iç tasarımı da yepyeni.

Campbell şöyle açıklıyor: “Sürücüye ve arka koltukta oturan yolculara modern otomobilde yaşayacakları tasarım ve kalite seviyesini sunan, ancak aynı zamanda kişiler ve bagaj için de bol miktarda alan sunan bir iç tasarım hedefledik.”

“Modern ve sürücü odaklı kokpitinden deri kaplama lüks arka kabinine kadar Tourneo Custom Concept, bu sınıfta da iç tasarımın hem işlevsel hem de etkileyici olabileceğini gösteriyor.”

Şık ve detaylı işlenmiş kokpit, sürücüye konfor sunacak şekilde yerleştirildi ve Ford’un binek otomobil ürün gamına benzer teknolojilerle donatıldı. Dış tasarım gibi iç tasarım da, gösterge panelinin üst bölümünde yer alan kanat şeklindeki kısım gibi, en yeni Ford binek otomobillerinde bulunan kinetik tasarım yaklaşımıyla biçimlendirildi.

Ön kısmın grafik temasıyla bağlantılı yan paneller üzerinde cesur kinetik tasarım detaylarını bir araya getiren bütünüyle döşeme ile kaplanmış kabin sayesinde arkada oturan yolcular ferahlık ve konfor ile çevreleniyor.

Tümüyle yeni tasarıma sahip arka koltuklar rahatlıkla çeşitli kombinasyonlar için katlanabiliyor ya da tümüyle çıkartılabiliyor. Bu da iç tasarımın ticari amaçlı ya da kişisel kullanım amaçlı olarak değiştirilebilmesine olanak tanıyor.

 

Konsept aracın iç tasarımının verdiği lüks ve ferahlık hissi, cazip kumaş eklemelerinin yanı sıra elde dikilmiş deri koltukları içeren özel iki tonlu renk şeması ile daha da zenginleştirildi.

Akıllı Yeni Özellikler

Tourneo Custom Concept, kişisel ve ticari kullanım pazarı müşterilerinin Ford otomobil sürücülerine sunulan ileri seviye teknolojilerin keyfini çıkarabileceğini vurguluyor.

Konseptte yer alan akıllı ve yenilikçi teknolojiler arasında aşağıdakiler bulunuyor:

•             ECOnetic Teknolojileri – Otomatik Start/Stop ve Akıllı Şarj Sistemi dahil olmak üzere Ford’un gelişmiş düşük yakıt ve CO2 emisyonlu özellikleri

•             Sesle kumanda edilen SYNC, araç içi bağlantı sistemi – Cep telefonu ve müzik çalarların araca bağlanmasını ve sesle kumanda edilebilmesine olanak tanır

•             Acil Durum Desteği – SYNC sayesinde sunulan bu özellik, araç içindekilerin kaza halinde Acil Yardım Hizmeti ile bağlantıya geçmesine ve araç konum bilgilerini sağlamasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır

•             Geliştirilmiş emniyet sistemi – Sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıklarını içerir

•             Geri görüş kamerası – Dikiz aynasına entegre edilmiştir

•             Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Sürücü İkazı – Farkında olmadan aracın şeritten çıkması halinde bunu saptayarak sürücüyü uyarmak için tasarlanan en güncel sürücü destek sistemleri

Bu geliştirilmiş teknik özelliklerin olağanüstü performans ve yakıt ekonomisi ile birarada olması için konseptte Ford’un Önden Çeker 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motor ailesinin daha da geliştirilmiş 155 PS versiyonu buluyor.

Otomobile benzer dinamikler sunmak üzere Ford’un yeni global platformunda tasarlanan Tourneo Custom Concept’in geliştirilmiş yol tutuşa, iyileştirilmiş sürüş konforuna ve düşük gürültü seviyesine sahip olması sağlandı.

Ford Avrupa Baş Mühendisi Barry Gale: “Kişisel ve ticari kullanım pazarı müşterileri daha ileri teknoloji, performans ve donanım seviyeleri talebinde bulunuyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu konsept, gelen talepleri önemsediğimizi ve müşterilerimizin takdir edecekleri, otomobili andıran bir sürüş deneyimi bekleyebileceklerini gösteriyor.”

Ford Ticari Araçların Yeni Nesli

Tourneo Custom Concept’in tanıtımı tamamen yeni bir Ford ticari araç neslinin gelişini müjdeliyor. Tüm model serisi 2012 yılı içerisinde tanıtılacak.

Çok sayıda yeniliğin başlangıcı olan Tourneo Custom Concept, yeni bir Ford Minibüs ve kısa şasi Van ve Kombi ailesini gözler önüne seriyor. Avrupa ve diğer global pazarlarda satışa sunulacak olan yeni ürün gamı Kuzey Amerika’da satışa sunulmayacak.

Gale, “Yakında sunulacak tümüyle yeni bir Minibüs ve Van ve Kombi modellerinin  gelişi, bizim için oldukça heyecanlı bir durum. Yeni model, adından fazlasıyla söz ettirecek. Çok yakında sizlerle daha fazla bilgiyi paylaşacağız” dedi.

Bu yeni seri, ilk olarak 2011 yılında tanıtılan yeni 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motorun daha gelişmiş versiyonlarına sahip olacak. Standart olarak sunulan Otomatik Start/Stop teknolojisi ile Ford, sınıfının en iyi yakıt ekonomisini sunmayı hedefliyor.

Motor, üç farklı güç seçeneği sunacak: 100 PS, 125 PS ve 155 PS. Tüm versiyonlar, 6 ileri manuel vitese sahip olacak ve önden çekişli versiyonla sunulacak.

Model yelpazesi farklı gövde tipi seçenekleri ile sunulacak ve aks aralığı tercihine göre (kısa ve uzun aks aralığı) ek bagaj ya da eşya taşıma olanağı sağlayacak.

Ford, 2012 yılının ilerleyen aylarında daha geniş ve daha yüksek miktarda yük taşıyabilen Transit araçları pazara tanıtıyor olacak. Bu modeller Kuzey Amerika dahil olmak üzere dünya çapında satışa sunulacak ve aynı zamanda arkadan itiş motorlara da sahip olacak.

2012 yılına ilişkin Odell, “Tümüyle yeni bir ticari araç serisini tanıtmaya başladığımız için 2012 Ford için son derece önemli bir yıl olacak. Pazar lideri ticari araçlarımız, değer ve dayanıklılık açısından ün yaptı. Yeni serimiz bunu yeni bir seviyeye yükseltecek” diyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir