Ford Otosan’dan hazır beton firmalarına özel sürüş eğitimi…

By on 23 Şubat 2012

Ford Otosan tarafından 2011 yılında devreye alınan, bilinçli sürücüler yetiştirerek yakıt ekonomisi ve sürüş güvenliği sağlamayı, araçları uzun ömürlü kılmayı ve çevreye zarar veren CO2 salımını azaltmayı hedefleyen Ford Sürüş Akademisi’nde hazır beton firmalarına özel eğitim başladı.

Ford Cargo ailesine katılan son modeller olan 3536M (6×4) ve 4136M (8×4) mikser araçlar ile inşaat araçları serisindeki ürün gamını tamamlayan Ford Otosan, 2011 yılında devreye aldığı Ford Sürüş Akademisi bünyesinde hazır beton firmalarına özel eğitim vermeye başladı.

Aracın yol, hava ve yük koşullarına uygun olmayan hızda kullanılması, öndeki aracın yakın mesafeden takip edilmesi, ani hızlanma sonrası düzeltme yapılması, ani direksiyon hareketi yapılması ve viraja hızlı girilmesi yollarımızda sıkça karşılaştığımız kaza nedenleridir. Ancak hazır beton araçlarında, ağırlık merkezinin yüksek olması, aracın yükünün yer değiştirmesi ve aracın devrilmesinin sürücü tarafından algılanmaması gibi nedenlerle çarpma ve devrilme kazaları diğer yük taşımacılıklarına oranla daha fazla yaşanmaktadır.

Genel olarak sürücüler bu sebeplerin farkında olmadıkları için, tehlike durumunda aracın durdurulmasına ve doğru sürücü davranışlarının sergilenmesine yönelik hazırlanan özel bir eğitime ihtiyaç duymaktadırlar. Ford Sürüş Akademisi – Emniyetli Sürüş Eğitimi, sürücülerin trafiğe kapalı özel alanda yaptığı alıştırmalar sonucu kendilerinin ve kullandıkları aracın limitlerini ve devrilme dinamiklerini öğrenmelerini ve farkındalık kazanmalarını sağlamaktadır. Bu eğitimlere katılan sürücüler, trafikte sürüş sırasında ve şantiyelerde manevra sırasında meydana gelen kazaları önlemeye yönelik beceri ve bilinç kazanmaktadırlar.

Hazır beton aracı sürücüleri ani bir engelle karşılaştıklarında fren yapmak ile o engelden kaçmak arasında kararsız kalırlar. Genellikle kaçma ilk tercihleridir. Ağırlık noktası yüksek olan mikserde bu olay ne yazık ki devrilme ile sonuçlanır. Ford Sürüş Akademisi tarafından hazırlanan özel eğitimde eksikler ve doğru refleks edinimi, teorik ve pratik uygulamayla giderilmektedir.

Kamyon filosu sahibi firmaların sürücülerinin katılabileceği Ford Sürüş Akademisi – Emniyetli Sürüş Eğitimi ile müşteriye özel eğitim programları tasarlanmakta ve bu eğitim için özel hazırlanan “Anti-Rollover (Devrilmeye Karşı) Aracı” ile pratik uygulama yaptırılmaktadır.

Ford Sürüş Akademisi eğitim modüllerinden bir diğeri de Ekonomik Sürüş Eğitimi’dir. Ekonomik Sürüş Eğitimi’nde, müşteriye özel olarak tasarlanan eğitim programları ile teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Talebe bağlı olarak filo sahibi şirketlerin kendi sahasında veya rotası üzerinde de verilebilen bu eğitimle yakıt ekonomisi sağlayarak bütçeye ve çevreye katkıda bulunulabilir, verimli sürüş sayesinde CO2 salımı ve çevreye verilen zarar da azaltılabilir.

Eğitimlerin ardından sürücülere Bronz, Gümüş ve Altın Sürücü sertifikaları verilmektedir. Altın Sürücü belgesi sahiplerinin katılabileceği “En İyi Sürücü Yarışması”nın birincisi ise Platin Sürücü belgesiyle ödüllendirilmektedir. HED Akademi tesislerinde yapılan bu eğitimler bir gün sürmektedir.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir