Ford Fiesta’ya Dijital Pazarlama Uygulamalarından İki Ödül Birden Geldi…

By on 03 Aralık 2012

Avrupa ve Türkiye’nin satış rekortmeni, Red Dot tasarım ödüllü Fiesta; üstün teknolojilerini tanıttığı online medya kampanyasıyla DPİD’den birincilik, Sesli Kontrol Sistemi uygulamasının yaratıcılığıyla Digital Age’den Başarı Ödülü aldı.

Türkiye otomotiv sektörünün lideri Ford, Fiesta için hazırladığı dijital pazarlama kampanyalarıyla iki yarışmadan ödül aldı. DPİD tarafından düzenlenen 5. Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde Entegre Online Medya Kampanyası Kategorisi’nde birincilik ödülü alan Fiesta Kampanyası, Digital Age Yaratıcılık Ödülleri’nde ise En Yaratıcı Dijital Reklam Uygulamaları kategorisinde Başarı Ödülü kazandı.

Ford Fiesta “Hayat Kurtaran Teknolojileriyle”  DPİD ödüllerinde birinci oldu

357 projenin katıldığı DPİD (Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği) Doğrudan Pazarlama Ödülleri’ne Ford Fiesta, Anahtarsız Giriş Sistemi, Türkçe Sesli Kontrol Sistemi ve USB Bağlantısı özelliklerinin vurgulandığı online medya kampanyasıyla birincilik ödülüne layık bulundu. Her özellik için ayrı ayrı tasarlanan uygulamalarla, hedef kitlenin bulunduğu mecralarda Fiesta’nın “Hayatı Kolaylaştıran Teknolojiler” sloganına dikkat çekildi.

“Anahtarsız Giriş Sistemi” için video sitelerinde filmler gösterilirken, “USB Bağlantısı” ile ilgili olarak mobil mecrada interaktif rich medya çalışması hayata geçirildi.

“Türkçe Sesli Kontrol” sistemi için ise bu özelliğin birebir yaşatıldığı rich medya çalışmaları ve projeler yapıldı. Ntvmsnbc ve Mynet siteleri farklı karakterlerle açılarak, Fiesta’nın “Türkçe Sesli Kontrol” özelliğine paralel olarak Türkçeleştirildi. Fizy ve MSN’de ise kullanıcı deneyimi odaklı çalışmalar yapılarak kullanıcının site içerisinde sesi ile arama/yönlendirme yapması sağlandı.

Ayrıca sosyal medyada kampanyanın bilinirlik ve erişim oranını yükseltmek amacıyla Facebook’ta premium reklam modeli kullanıldı.

Türkçe Sesli Kontrol Sistemi uygulaması, yaratıcılığıyla Başarı Ödülü getirdi

Yaratıcılıkta sınır tanımayan dijital pazarlama fikirlerini ödüllendiren Digital Age Yaratıcılık Ödülleri’nde ise Ford Fiesta, MSN’de uyguladığı proje ile En Yaratıcı Dijital Reklam Uygulamaları Kategorisinde Başarı Ödülü’ne layık bulundu.

Ford Fiesta’nın Türkçe Sesli Kontrol Sistemi, hedef kitlenin bulunduğu MSN’e entegre edilerek,  kullanıcılara ürün özelliğini vurgulayan farklı bir deneyim yaşatıldı. Ürün özelliği ile sitede kategoriler arası geçiş işlemi bütünleşti ve kolaylaştı. MSN ana sayfasından Türkçe Sesli Kontrol Sistemi’nin duyurusu yapıldı ve “Yandaki başlıklardan birini söyle, ben de seni oraya götüreyim” mesajıyla birlikte kategoriler sıralandı. Listelenen kategoriler içinde gitmek istediği kategoriyi söyleyen kullanıcı Fiesta ile birlikte o kategorinin ana sayfasına yönlendirildi. Uygulamayı 1.730.888 tekil kişi kullandı, 30.259 tekil kullanıcı ise reklam ile etkileşime geçti.

Tasarım ödüllü Fiesta Avrupa ve Türkiye’de satış rekortmeni

Pazara sunulduğu 1976 yılından bu yana dünya çapında 15 milyon adetten fazla satılan Ford Fiesta, Avrupa ve Türkiye pazarlarında satış rekorlarına devam ediyor. Sıradışı tasarımıyla dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden olan Red Dot Tasarım Ödülü’ne layık bulunan Fiesta, dinamik dış ve ince bir zevkin ürünü olan iç tasarımıyla da göz kamaştırıyor. Bulunduğu sınıfın en çok satılan modeli konumundaki Fiesta’da 2012 model yılı ile artık tüm donanım seviyelerinde USB bağlantısı ve 6 hoparlör standart olarak sunuluyor. Fiesta ile sunulan ve çok satan X Paket ile birlikte gelen Elektrikli Katlanan Yan Aynalar, Karartılmış Arka Camlar, Otomatik Yanan Farlar, Yağmur Sensörü, Otomatik Kararan Dikiz Aynası ve Hız Kontrol Sistemi’ne ilave olarak ile Plus Paket ile Anahtarsız Giriş & FordPower Anahtarsız Çalıştırma Sistemi, Bluetooth & Türkçe Sesli Kontrol özelliklerini içeren Sony Müzik Sistemi, sürücü/ön yolcu yan perde havayastıkları ve sürücü diz hava yastığı gibi yüksek teknolojik özellikler son derece cazip fiyatlarla kullanıcılara sunuluyor.

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir