Ford Fiesta Avrupa ve Türkiye’de Satış Rekoru Kırmaya Devam Ediyor!

By on 24 Ekim 2012

Pazara sunulduğu 1976 yılından bu yana dünya çapında 15 milyon adetten fazla satılan Ford Fiesta, Avrupa ve Türkiye pazarlarında satış rekorlarına devam ediyor. 2012 yılının ilk 9 ayında Avrupa’nın en çok tercih edilen küçük otomobili olurken Türkiye’de de segmentinin en çok satılan modeli olmaya devam ediyor.

Dünyanın önde gelen otomotiv sektörü veri şirketi JATO Dynamics tarafından son açıklanan rakamlara göre Ford Fiesta Eylül ayında, yılın üçüncü çeyreğinde ve 2012’nin ilk dokuz ayında bir kere daha Avrupa’nın en çok satan küçük otomobili oldu. Fiesta Türkiye pazarında ise 2010 ve 2011 yıllarının tamamında elde ettiği segment liderliğini 2012’de de sürdürüyor.

Avrupa genelinde Eylül ayında 31 bin 468, yılın üçüncü çeyreğinde 66 bin 603 ve yılın ilk dokuz ayında 238 bin 345 adet Ford Fiesta satıldı. Böylelikle Ford Fiesta satışları, küçük otomobiller göz önünde bulundurulduğunda en yakın rakibiyle 27 bin adetten fazla fark yaratmış oldu. Türkiye’de ilk 9 ayda 16 bin 140 adet satılan Fiesta, kendi segmenti içerisinde yüzde 14.2’lik pazar payı ile liderliğini sürdürüyor.

Tüm otomobil segmentleri kapsamında ise Eylül ayında, yılın üçüncü çeyreğinde ve 2012’nin başından Eylül ayının sonuna kadar Fiesta, Avrupa’da en çok satan ikinci, Ford’un ise en çok satan modeli oldu.

Ford Avrupa’nın Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Roelant de Waard, açıklamasında “Rakamlar her şeyi gösteriyor. Red Dot Tasarım ödülü sahibi Fiesta muhteşem bir otomobil ve Avrupa genelinde müşterilerin ilgisini çekmeye son sürat devam ediyor” dedi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir