Ford, 5 Yeni Modeliyle İstanbul Autoshow’u Bir Kez Daha “Fordshow”a Çevirecek…

By on 19 Ekim 2012

Ford’un “Go Further” anlayışı ile yenilenen ve ileri teknolojiyi geniş kitleler için ulaşılabilir kılan 5 yıldızı;  Yeni Fiesta, Yeni Tourneo Custom, Yeni Kuga, B-MAX ve Yeni Mondeo çarpıcı yenilikleriyle tüm dikkatleri üzerlerinde toplamaya aday…

Ford, bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İstanbul Autoshow 2012 Otomobil Fuarı’nda, Ford mühendisleri tarafından geliştirilen, üst düzey güvenlik ve konforla donatılmış, akıllı teknolojilere sahip, çevreci 5 yeni modeliyle tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yeni Fiesta, Yeni Tourneo Custom, Yeni Kuga, B-MAX ve Yeni Mondeo; teknolojiyi demokratikleştiren yenilikleri ve konfor özellikleriyle, 2-11 Kasım tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Fuar Alanı’nda 3. salonda sergilenecek. Ford’un yıldızları, İstanbul Autoshow’u önceki yıllarda olduğu gibi bir kez daha Ford Show’a çevirecek.

Ford, global marka söylemi olan “Go Further”- “Daha İleri” anlayışı ile yenilediği ürünleriyle müşterilerinin hayatına değer katmaya devam ederken, geniş kitleler için ulaşılabilir hale getirilerek demokratikleştirilen yeni teknolojileri, üstün sürüş konforu ve ileri seviyede güvenlik özellikleriyle dikkatleri üzerine çekecek.

Yenilenen Fiesta yeni tasarım ve yeni teknolojilerle geliyor

Pazara sunulduğu 1976 yılından bu yana dünya çapında 15 milyon adetten fazla satılan Ford Fiesta, yenilenerek ters trapezoid şeklindeki ön ızgara, lazer kesimli ön farlar, LED teknolojili gündüz yanan farlar ve çıkıntılara sahip motor kapağı ile dikkat çekiyor. Yeni tasarımıyla daha sportif bir görünüme sahip olan Fiesta uyumlu ve ergonomik olarak geliştirilmiş bir iç bölüm de sunuyor.

Yenilenen Fiesta, Ford’un teknolojiyi demokratikleştirme – üst segment araçlarda bulunana teknolojik özellikleri daha çok sayıda sürücüye ilk kez sunma – yaklaşımını sürdürüyor ve Avrupalı rakipleri içinde, sürücülerin düşük hızlardaki çarpışmalardan kaçınmasına yardım etmek için tasarlanan Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi özelliğiyle benzersiz bir güvenlik sunuyor.

Ford SYNC araç içi iletişim sistemi, eşsiz bir iletişim olanağı sunuyor ve araç sahiplerinin sesli komutlarla telefon görüşmesi yapmasına ve Bluetooth ya da USB yoluyla bağlanmış müzik cihazlarından müzik seçmesine olanak tanıyor. SYNC sistemi bir kazadan sonra araçtaki yolcuları, o bölgeye uygun dili kullanarak acil durum hizmeti operatörlerine bağlayan Acil Durum Yardımı özelliğini de içeriyor.

Türkiye’de 2013 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulacak olan Yeni Fiesta, bu sınıfta ilk kez sunulan MyKey özelliği ile yetişkinleri daha güvenli sürüşe teşvik ederken genç sürücülerin de direksiyon başında maruz kaldığı risklerin azaltılmasına olanak tanıyor. Sistem önceden kişiye tanımlı özel anahtarlar aracılığı ile aracın maksimum hız ve müzik düzeyi limitlerini kişiye göre belirliyor. Ayrıca, emniyet kemerleri takılıncaya kadar müzik sisteminin sesi açılamıyor ve sürücüye yardımcı sistemler ile güvenlik özellikleri devre dışı bırakılamıyor. 80 PS, 1.0 litre 3 silindirli benzinli ve yeni 75 PS 1.5 litre TDCi dizel motor Fiesta’da ilk kez satışa sunulacak. Fiesta’nın motor seçenekleri arasında ödül kazanan 100 PS ve 125 PS’lik 1.0 litre EcoBoost motor; 105 PS’lik 1.6 litre Ti-VCT benzinli motor; 96 PS’lik 1.4 litre Duratec benzinli motor; ve 82 PS’lik 1.25 litre Duratec motor bulunuyor.

Yeni Ford Tourneo Custom ticaretin lideri olacak

Ford’un tamamen yenilenen kompakt orta ticari araç neslini temsil eden Tourneo Custom, şık ve modern dış tasarımı, binek otomobil konforu sunan iç bölümü ve üstün sürüş özellikleriyle ticaretin makam aracı olmak üzere tasarlandı. Sınıfının lideri yük taşıma kapasitesine sahip Tourneo Custom, efsanevi Transit dayanıklılığı ve sınıfının en iyi yakıt tüketimini birlikte sunarak mükemmel bir iş ortağı oluyor.

Segmentinde konforun sınırlarını zorlayan Tourneo Custom, ileri teknolojiyle donatıldı. Geri görüş kamerası, şeritte kalma yardımcısı ve şerit takip sistemi bu özelliklerden sadece birkaçı. Ford Focus gibi Tourneo Custom da yeni nesil Elektronik Denge Programı (ESP) teknolojisi, Dinamik Tork kontrolü sayesinde daha iyi aktarma ve denge sağlıyor. Yolcu korumasını en üst düzeye çıkarmak için kullanılan ultra yüksek güçte bor çeliği Tourneo Custom ile birlikte ilk kez bir Transit araçta kullanılıyor. 59 bin 925 TL’lik başlangıç fiyatına sahip Yeni Ford Tourneo Custom, 8+1 minibüs modelleri ile personel ve turizm taşımacılığında üstün konforu ve şık tasarımı ile kullanıcıların ilk tercihi olmaya aday.

Kullanıcıya düşük kullanım maliyeti ve dayanıklılıkları ile fayda sağlayan Tourneo Custom, sahip olduğu 2.2 litrelik geliştirilmiş Duratorq TDCi dizel motoru ile sınıfının en düşük yakıt ekonomisi sunuyor. 100 PS, 125 PS ve 155 PS’lik güçlerle sunulan yüksek torklu ve Euro5 normlarını karşılayan 2.2 litrelik Duratorq motor standart olarak Otomatik Start/Stop sistemine sahip. Ortalama 6,6 litre/100 km’lik yakıt tüketimi ve 174 gr/km’lik CO2 salımı ile mevcut Transit’e göre yüzde 8’e varan bir düşüş anlamına geliyor.

Yeni Kuga sportif yeni tasarımı ile konfor ve ergonomiyi birleştiriyor

Tamamen yenilenen Ford Kuga, mevcut modelin başarısını sürdürürken aynı zamanda yeni teknolojilerle daha akıcı, şık, ferah ve etkileyici bir tasarım sunuyor. Ford’un yeni global tasarım dilini yansıtan yeni Ford Kuga, markanın diğer yeni ürünleri gibi ters trapezoid şeklindeki ön ızgarasıyla dinamik bir görünüme sahip.

Tasarımı daha fazla hacim, sportif dış görünüm ve daha fazla performans sunacak şekilde geliştirilen Yeni Kuga’da sınıfına öncü akıllı teknolojiler, konfor özellikleri ve yeni motor seçenekleri yer alıyor. Kullanıcılara günlük kullanımda kolaylık sağlayan yeni özelliklere sahip Yeni Kuga’da elleri kullanmadan, tamponun altına ayağın uzatılmasıyla otomatik olarak açılan  “Akıllı Bagaj kapağı” gibi özellikler ile Ford,  üst sınıf araçlarda yer alan teknolojileri geniş kitleler için erişilebilir hale getirmeye devam ediyor.

Yeni Kuga’da Ford’un gelişmiş ses kontrolü, harici cihaz entegrasyonu ve bağlantı sistemi SYNC’le birlikte Acil Durum yardımı da yer alıyor.

Kuga’nın akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi, göz kırpma hızından 20 kat daha hızlı bir süre içerisinde koşulları değerlendirip, sürücüye en uygun yol tutuşu ve çekiş gücünü sağlamak için güç dağılımını anlık olarak ayarlıyor.

Türkiye’de 2013 yılının ilk çeyreğinde pazara sunulacak olan Yeni Kuga’da Ford’un popüler 2.0 litre TDCi dizel motorunun 163 PS versiyonu bulunuyor. Kuga aynı zamanda güçlü torku ve yakıt verimliliği ile son derece etkileyici olan ve Ford Focus ile C-MAX modellerinde de bulunan 1.6 litre EcoBoost benzinli motor seçeneğine de sahip. Bu motorlara hem manuel hem de otomatik şanzımanlar eşlik ediyor.

Eşsiz tasarıma sahip Yeni Ford B-MAX Türkiye’de

Ford’un B-MAV segmentindeki yeni aracı Ford B-MAX, geleneksel şekilde açılan ön kapılar ve arka kayar kapıları yeni bir gövde tasarımında birleştirerek rahatlık ve esneklikte yeni boyutlar sunuyor. Ön ve arka kapıların arasında bulunan B sütununun güvenlikten en ufak bir ödün vermeden ön ve arka kapıların içerisine entegre edilmesiyle oluşturulan sağlam gövde tasarımı ile 1.5 metreye ulaşan sınıfının lideri kapı açıklığı ile otomobile biniş ve inişlerde büyük kolaylık sağlıyor.

“Ford Kolay Giriş Sistemi”nin ilk uygulamasına sahip olan Yeni Ford B-MAX’in aynı zamanda “Esnek Katlama” sistemi sayesinde arka koltukları tek bir el hareketi ile hızlı ve kolay bir şekilde katlanabiliyor ve kullanışlı bir yükleme alanı sunuyor.

Ford B-MAX, bulunduğu segmentte EuroNCAP ödüllü “Aktif Şehir içi Güvenlik Sistemi”ni sunan ilk araç olma özelliğinine de sahip. İsteğe bağlı olarak devreye alınan sistem; öndeki araç ile mesafenin aniden azalması ya da aracın durması halinde, kazadan kaçınmaya yardım etmek için sürücü yerine otomatik olarak fren yapıyor.

Yeni Ford B-Max’te bulunan bir diğer öncü teknoloji ise üst segment araçlarda sunulan Dinamik Tork Kontrol Sistemi. Bu sistem ön tekerlekler arasında motor gücü dağılımını sürekli olarak dengeleyerek aracın sürüş ve yol koşullarına maksimum uyumunu sağlıyor.

Sony müzik sistemi, Geri Görüş Kamerası, araç içi iletişim sistemi Ford SYNC, Bluetooth & Türkçe Sesli Kontrol Sistemi gibi günümüzün en ileri teknolojilerine sahip Yeni B-MAX, sürüşü çok daha kolay, keyifli ve aynı zamanda daha da güvenli hale getiriyor. 38 bin 250 TL’den başlayan fiyatlarla Ekim ayından bu yana satışta bulunan Yeni Ford B-MAX, , Ford’un düşük CO2 emisyonu sağlayan ECOnetic teknolojilerine sahip en yeni benzinli ve dizel motorları ile sınıfında yakıt tasarrufu konusunda standartları yükseltiyor. B-MAX’in benzinli motor ürün gamında 90PS güce sahip 1.4 litre ve 105PS güç üreten 1.6 litre Duratec benzinli motorlar ile ödüllü 1.0 litre EcoBoost 120PS güce sahip motor yer alıyor. B-MAX’te dizel motor olarak ise 75PS’lik güce sahip 1.5 litre TDCi yer alıyor. 1.6 litrelik motor 6 ileri otomatik Powershift şanzıman ile sunulurken, diğer motor seçenekleri 5 ileri düz vitesle satışa sunuluyor.

Yeni Mondeo Ford’un yeni global tasarım dilini yansıtıyor

Tamamen yenilenen Mondeo, Ford’un yeni global tasarım dilini yansıtan çarpıcı bir siluete sahip. Ford’un yeni global CD segmenti platformunda üretilen ilk model olan Yeni Mondeo, sürücüye daha çok odaklanan dinamik bir performansa sahip.

Yeni Mondeo’nun yalın, zarif, sportif ve son derece çarpıcı dış görünümü Ford’un yeni global tasarım dilini yansıtıyor. Alçak tavan çizgisi, sportif coupe profilini güçlendirirken aynı zamanda geniş ve kullanışlı bir iç bölüm sağlıyor. Sade yan profil “görsel hafifliği” yansıtmak üzere şekillendirilirken, sofistike ve teknik ön tasarım ise Ford’un yeni, daha belirgin ters trapezoid ızgarasını, kaslı görünüme sahip motor kapağını ve sınıfındaki ilk adaptif, bütünüyle LED ön farları içeriyor. İç bölüm; üstün işçilik, gelişmiş ergonomik özellikler, lüks ve rakiplerine meydan okuyan kaliteli malzemeler sunuyor.

Yeni Mondeo birçok yeni konfor ve güvenlik özelliği ile akıllı teknolojileri de beraberinde getiriyor. Sınıfında bir ilk olan “MyFord Touch” özelliğine sahip araç içi iletişim sistemi SYNC ile birlikte satışa sunulacak Yeni Mondeo, sesli komutlarla da kullanılan sekiz inçlik (20 cm) dokunmatik bir ekran ve beşe kadar cihaz destekleyen kablosuz bağlantı noktası (WiFi Hotspot) gibi özelliklere de sahip.

2013 yılının son çeyreğinde pazara sunulması planlanan Yeni Mondeo’da, Ford’un arka emniyet kemeri hava yastıkları da Avrupa’da ilk kez sunuluyor. Arka koltuktaki yolcuların kafa, boyun ve göğüs yaralanmalarını azaltmak için tasarlanan kemerler, kaza durumunda hızlı bir şekilde genişleyerek çarpışma gücünü normal bir emniyet kemerinden beş kat daha büyük vücut alanına yayıyor.

Segmentinde, “2012 Yılın Motoru” ödüllü 1.0 litre EcoBoost’a sahip ilk otomobil olacak olan Yeni Mondeo, aynı zamanda ECOnetic Teknolojisi’ne sahip 1.6 litre dizel motorla da sunulacak. Her ikisinin de sınıfının en iyi yakıt ekonomisini sunması bekleniyor. Bunlara ek olarak müşteriler turbo beslemeli 1.5 litre ve 2.0 litre TDCi dizel seçeneklerine sahip olabilecek.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir