Fiat’a ABD’den 500 Dopingi!

By on 18 Temmuz 2012

Dünyanın öncü otomobil üreticileri arasında yer alan Fiat’ın bol ödüllü efsanevi modeli Fiat 500, 2011 yılında ABD’de de satışa sunulmasının ardından gösterdiği satış performansıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Chrysler Group LLJ ile yaptığı geniş kapsamlı stratejik işbirliğinin kapsamında Fiat Grubu markalarının ve modellerinin Kuzey Amerika pazarına dönüşü aksiyonunun ilk adımı olan Fiat 500, ABD pazarında 15 bin Dolar’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla ön plana çıkıyor.

ABD pazarında 2012 yılının ilk 6 ayında 20 bin adetten fazla satılan ve 2011 yılının satış adetlerini şimdiden geride bırakan Fiat 500 ailesi, tüm dünyada eriştiği 860 bin adeti aşan toplam satış performansıyla da haklı başarısını ortaya koyabiliyor.

Başta Avrupa pazarlarından Japonya’ya hatta Güney Afrika ve Güney Amerika’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada satışa sunulduğu ilk günden bu yana önemli satış adetlerine imza atan Fiat 500,  ABD pazarında satışa sunulmasının ardından elde ettiği satış başarısıyla da ön plana çıkıyor. Aradan geçen 5 yıl içinde 860 bin adeti aşan global satış başarısına erişen Fiat 500 model ailesi, 2012 yılının ilk 6 ayında ABD pazarında ulaştığı 20 bin adeti aşkın satış performansıyla da göz dolduruyor. ABD pazarında 2011 yılının toplam satış adetlerini yılın ilk 6 ayındaki performansıyla geride bırakan Fiat 500, Fiat markasının resmen Kuzey Amerika pazarına dönüşünün de simgesi olması bakımından önem taşıyor. ABD pazarı için 15 bin Dolar’dan başlayan anahtar teslim fiyatıyla satışına devam edilen hatchback karoserli Fiat 500 modeliyse Meksika’da üretilmesiyle de dikkat çekiyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir