Fiat Viaggio Resmen Tanıtıldı!

By on 24 Nisan 2012

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve Fiat-Chrysler işbirliğinin önemli yenilikleri arasında yer alan Dodge Dart modeli ile benzerlikler taşıyan ve Alfa Romeo Giulietta’nın modern platformu üzerinde yükselen yeni Fiat sedanı, 2012 Pekin Uluslararası Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Gac-Fiat ortaklığında kurulan WCM standartlarındaki yeni fabrikada üretilecek olan Fiat Viaggio, haziran ayından itibaren bantlardan inmeye başlayacak.

Global ölçekte ataklarıyla son zamanların en dikkat çekici markalarından biri olarak dikkat çeken İtalyan otomotiv üreticisi Fiat, Çin pazarındaki etkinliğini ve satışlarını önemli biçimde yükseltme hedefi doğrultusunda Pekin Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni sedan modeli Fiat Viaggio ile dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz aylarda Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Dodge Dart modeli ile teknik mimari açısından benzerlikler taşıyan Fiat Viaggio, Alfa Romeo Giulietta’nın çok yönlü modern platformu üzerinde yükselmesiyle dikkat çekiyor. Torino’daki Fiat Grubu Stil Merkezi tarafından tasarlanan Fiat Viaggio, akıcı ve kıvrımlı formları güçlü oranlar ile birleştiren etkileyici dış tasarımıyla dikkat çekiyor. Fiat’ın modern tasarım yüzünü taşıyan Fiat Viaggio, LED ışıklandırma düzenine sahip arka farlarıyla da kendini belli ediyor. Kabin içinde ise krom ve gümüş renkli kaplamalar ile süslenen sürücü eksenli modern kokpit tasarımı ön plana çıkıyor.

Fiat-Chrysler işbirliğinin gerçek anlamlı ilk ikiz projesi olarak ön plana çıkan Fiat Viaggio adını ise İngilizce “seyahat” ve Çince “uçmak” kelimelerinin bileşiminden alıyor. 4679 mm uzunluk, 1850 mm toplam genişlik ve 2708 mm’lik aks mesafesiyle kompakt sınıf ile orta sınıf arasında konumlanan boyutlara sahip Fiat Viaggio, Çin pazarının en çok satan otomobil sınıflarının en yeni oyuncusu olarak konumlandırılacak. Şık kaputunun altında ise 1.4 litre silindir hacimli 120 HP ve 150 HP’lik iki adet benzinli motora yer verilecek Fiat Viaggio’da 5 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri sunulacak.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir