FIAT-Chrysler, Volkswagen İle Stratejik Ortaklık Peşinde

By on 24 Mart 2017

PSA‘nın Opel‘i satın alıp Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi konumuna gelmesinin ardından otomobil dünyasında stratejik ortaklıkların önemi bir kat daha arttı. Anlaşmanın imzalanmasının hemen ardından grubun yeni Opel Corsa’nın üretim sürecine müdahale ederek ertelediğini öğrendik.

PSA’nın bu sabırsızlığındaki sebep şüphesiz anlaşmanın meyvelerini zaman kaybetmeden toplamak istemesi. Zaman ilerlerken sabırsız olan tarafın sadece PSA grubu olmadığını da görmeye başlıyoruz. Anlaşmanın ardından bu hafta içerisinde Volkswagen grubunun Tata ile stratejik ortaklık için el sıkıştığına şahit olduk. Bu bloklaşmanın daha ne kadar süreceği düşünülürken şimdi de zor günler geçirdiği ifade edilen FIAT-Chrysler‘in Volkswagen ile ortaklık için yollar aradığı gündemde.

marhGrubun karşı karşıya kaldığı durumdan kurtulması adına marka CEO’su Sergio Marchionne‘nin Maserati ve Alfa Romeo’yu satma planları içerisinde olduğu ve Maserati için 4,8 milyar dolar Alfa Romeo içinse 3.7 milyar dolar civarında bir fiyat belirlediği ocak ayının ilk günlerinde ortaya çıkmıştı. Aradan geçen zamanın ardından bu cepheden henüz bir ses çıkmazken Marchionne’nin Cenevre Otomobil Fuarı‘nda Volkswagen ile ortaklık için masaya oturma isteğiyle ilgili bilgiler ortaya çıktı.

Stratejik ortaklık olarak düşünülen adımda otomobil altyapı ve teknolojilerinin ortak geliştirilmesi adına böyle bir adımın atılacağı söylenirken VW CEO’su Matthias Mueller‘in konuyla ilgili soruya; “Herhangi bir durum üzerinde konuşmak için hazır değiliz. Başka problemlerimiz var. Marchionne’i de yaklaşık bir aydır hiç görmedim.” cevabını verdiği ortaya çıktı. Emisyon skandanın yaralarını halen sarmaya çalışan Volkswagen’in bu ortaklığa nasıl cevap vereceği merakla beklenirken Marchionne’nin geçtiğimiz aylarda aynı teklifi yaptığı General Motors‘dan aldığı red cevabını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. GM’in ilgilenmediği ortaklığa Volkswagen’in bakış açısının ne olacağını önümüzdeki günler gösterecek.

Kaynak Detroit News CarBuzz

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir