Fiat, Büyük 500’le Küçük MPV Sınıfına Geri Dönüyor!

By on 11 Temmuz 2012

5 yılda global anlamda satışları 800 bin adeti geçerek büyük bir ticari başarı kazanan Fiat’ın efsane modeli 500’ün tasarım öğelerini taşıyan yeni MPV modeli Fiat 500L, 2013 yılı itibariyle ülkemizde de satışa sunulacak. Ekim ayında üretimine başlanmasının ardından Avrupa pazarlarında kademeli olarak satışına başlanacak olan Fiat 500L, Türk otomobil severlerin karşısına ilk olarak İstanbul Autoshow 2012 kapsamında çıkacak.

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “Fiat’ın yeniden küçük MPV sınıfına dönüşünü müjdeleyen Fiat 500L modeliyle yeni yıla hızlı bir giriş yapmayı amaçlıyoruz. Kendini tüm dünyada sevdiren tasarım ikonu Fiat 500’ün hatlarını ve bir MPV’nin fonksiyonel yönlerini bünyesinde barındıran Fiat 500L’yi ilk olarak fuar kapsamında sergileyerek Türk müşterilerin beğenisini ölçümlemeyi amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı. Fiat 500L’yi Türkiye’de hem 1.3 litre ve 1.6 litrelik Multijet dizel motor seçeneklerinin yanı sıra 0.9 lt’lik TwinAir ve 1.4 litre benzinli motor seçeneğiyle pazara sunacaklarını açıklayan Okan Baş, iddialı bir fiyat stratejisiyle pazara giriş yaparak daha ilk yılında 1000 adetten fazla Fiat 500L’yi müşterilerle buluşturmak istediklerini dile getirdi.

Fiat’ın satışlarına olduğu kadar marka imajına da küresel anlamda büyük katkı sağlayan Fiat 500 model ailesi, “500L” modeli ile daha da büyümeye hazırlanıyor. Fiat’ın yeni müşteri taleplerini karşılama hedefinin bir parçası olarak ilk olarak 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Fiat 500L, hem bir MPV hem de küçük bir SUV’u andıran tasarım öğelerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Fiat’ın Sırbistan’da kurulan yeni fabrikasında bantlardan inerek yollara çıkmaya hazırlanan ve 2012 yılının son çeyreğinden itibaren Avrupa pazarlarında satışa sunulacak olan Fiat 500L, 2013 yılıyla birlikte ülkemizde de satışa sunulacak. Fiat 500’ün 5. Yaş günü etkinlikleri kapsamında İtalya/Torino’da uluslararası basın lansmanı ile görücüye çıkan Fiat 500L, Türk otomobil severlerin karşısına ilk olarak İstanbul Autoshow 2012 kapsamında çıkacak.

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, “Fiat’ın yeniden küçük MPV sınıfına dönüşünü müjdeleyen Fiat 500L modeliyle yeni yıla hızlı bir giriş yapmayı amaçlıyoruz. Kendini tüm dünyada sevdiren tasarım ikonu Fiat 500’ün hatlarını ve bir MPV’nin fonksiyonel yönlerini bünyesinde barındıran Fiat 500L’yi ilk olarak fuar kapsamında sergileyerek Türk müşterilerin beğenisini ölçümlemeyi amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı. Fiat 500L’yi Türkiye’de hem 1.3 litre ve 1.6 litrelik Multijet motor seçeneklerinin yanı sıra 105 HP’lik 0.9 cc’lik TwinAir ve 1.4 litre benzinli motor seçenekleriyle pazara sunacaklarını açıklayan Okan Baş, iddialı bir fiyat stratejisiyle pazara giriş yaparak daha ilk yılında 1000 adetten fazla Fiat 500L’yi müşterilerle buluşturmak istediklerini dile getirdi.

Fiat 500L: Kendini Sevdiren Tasarım ve Gerçekten Geniş Yaşam Alanı!

Fiat’ın tasarım merkezi tarafından şekillendirilen Fiat 500L, Fiat 500 modelini önden andıran tasarım özellikleriyle ilk bakışta sıcak ve tanıdık bir izlenim bırakmayı başarıyor. Bununla birlikte Fiat 500 genlerine uygun biçimde bir MPV’ye has şekilde tasarlanan tavan ve arka bölüm görselliğiyle de dikkat çekmeyi başaran Fiat 500L, geniş camlı yüzeyleri ve tavanıyla da maksimum görüş kolaylığı ve iç mekân ferahlığını sunmayı hedefliyor. Bununla birlikte gövdesi çift renkli olarak tercih edilebilen ve 30’dan fazla renk seçeneği sunulan Fiat 500L’nin alaşımlı jantlar için ayrıca beyaz, gri ve siyah renklerinde tercih yapma imkânı sunularak sayısız tasarım kombinasyonu yapılabilmesine olanak tanınıyor.

Bununla birlikte 4.14 metre uzunluğa, 1.78 metre genişliğe ve 1.66 metre yüksekliğe sahip 5 koltuklu Fiat 500L’nin kabin içinde de müşterilere sunulan çözümlerin çeşitliliği ve kapsamı göze çarpıyor. Yeni Fiat 500L, kabin içinde sunduğu sınıfının en iyi iç mekân genişliği ve 400 litreye varan bagaj kapasitesi özellikleriyle bir adım öne çıkarken, kabin içindeki tüm yolcuları için sunduğu çok miktarda kullanışlı bölmeler ile de yaşam alanının fonksiyonel kullanılabilmesine olarak sağlıyor. Sürüş keyfi ve araç içi konforuna 8 farklı mod kullanarak her hareket yönünde ayarlanabilecek olan koltukların çok yönlülüğü de destek sağlıyor.

İlk bakışta Fiat 500 modeline özgü detayları hatırlatan çizgileri ve uygulamaları gövde rengine sahip gösterge panelinden konfor hissini tam anlamıyla yansıtan döşemelere kadar birçok iç mekân detayı Fiat 500L’nin kendini sevdiren unsurları arasında yer alıyor. Fiat 500’ü andıran biçimde kapsamlı aksesuarlarıyla dikkat çeken Fiat 500L’de farklı gösterge grafiklerden krom kaplamalar ve hatta koku yayıcılara kadar farklı donanımlar sunuluyor.

Facebook ve Twitter’a Bağlanabilen Fiat 500L: İnsan Dostu Teknoloji Üssü

Fiat’ın “insan dostu” teknolojileri, Fiat 500L modelinde de dikkatleri çekecek biçimde yoğun kullanımıyla ön plana çıkıyor. Bu teknolojilerin başında ise Fiat 500L’nin önemli tüm fonksiyonlarını (navigasyon sistemi, bilgi-eğlence, arıza teşhisi) kolay ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi aracılığıyla ilk kez birleştiren yeni dokunmatik ekran ara yüzünün eşsiz özellikleri geliyor. Dahili navigasyon sistemine sahip olan geniş dokunmatik ekran, donanımı kategorinin ötesine taşıyor: küçük bir tablet olmasını sağlayan 5 inç. USB bağlantıları, Bluetooth ve AUX-IN hands-free şeklinde arama yapmayı, en popüler akıllı telefonlar ve MP3 çalarlar aracılığıyla SMS mesajlarını ve sevdiğiniz müzikleri dinleme fırsatını size sunuyor. Direksiyon üzerindeki kontroller ve ses tanıma sistemi bunların hepsini dikkat kaybına neden olmayacak şekilde mümkün kılıyor. Dahası, 500L modeli en modern dijital uygulamaların hepsini bünyesinde bir araya getiriyor. Aracın dokunmatik ekranındaki en popüler uygulamalar sosyal ağ sitelerine, haber kanallarına ve sevdiğiniz dijital kanalları dinleyebilmeniz için internet üzerinden yapılan radyo yayını dâhil tüm web içeriğine erişim sağlıyor.

2’si Benzinli 4 Motor Seçeneği!

2012 yılının son çeyreğinden itibaren Avrupa pazarlarında satışa sunulacak olan Fiat 500L, ilk etapta biri 0.9 cc’lik Twinair teknolojili 2 farklı benzinli motor ve 2 farklı (1.3 ve 1.6 litrelik) Multijet II teknolojili turbo dizel motorla müşterilerinin beğenisine sunulacak.

Fiat Grubu’nun otomotiv, sanayi, denizcilik, elektrik üretimi ve demiryolu uygulamaları için motor ve şanzıman geliştirmesi, üretimi ve satışı konusunda faaliyet gösteren Fiat Powertrain Technologies (FPT) imzasını taşıyan Multijet turbo dizel ve MultiAir benzinli motor teknolojilerini ardından geliştirilen TwinAir motor teknolojisi, Fiat 500L’de de görev alıyor. Fiat’ın performanstan ve sürüş keyfinden taviz vermeden, benzinli bir motorun sahip olabileceği en düşük CO2 emisyon seviyelerini sunan ekolojik motoru,  Fiat 500L’nin kaputu altında 105 HP güç üretiyor.

FPT (Fiat Powertrain Technologies = Fiat Aktarma Organları Teknolojileri) tarafından geliştirilen ve patenti alınan TwinAir teknolojisi, en iyi düzeyde yakıt verimliliğini elde etmek için ideal seviyeye çıkarılan özel akışkan dinamikleri ile birleştirilen devrimsel nitelikli Multiair sisteminden yararlanmaktadır. Fiat’ın yeni TwinAir  güç ünitesi, motor küçültme konseptini uç noktaya taşımaktadır: Küçük hacimli bir motorun, yeni nesil bir turbo besleme ile birleştirilmesi, daha büyük bir motora eş değer, hatta ondan daha iyi bir performans vermekte ancak bunun yanında daha az yakıt tüketimi ve daha düşük emisyonlar sergilenmesine olanak vermektedir. Ayrıca turbo sistemi,azami torku önemli ölçüde artırarak, geleneksel soğutmalı motorlarla karşılaştırıldığında daha yüksek bir esneklik ve rakipsiz düzeyde seri hızlanma özelliği sunabilmektedir.

Yeni teknolojili Fiat motorunun düşük sürtünmeli dâhilî parçalarla birleştirilen temel iki silindirli yapısı, bu motorun tüm dünyada “sürtünme” sınıfının en iyisi olmasını sağlamaktadır. Üstelik termo-dinamik verimlilik açısından mümkün olan en iyi standart hacim ve MultiAir sisteminden en iyi randımanı almak ve bu sistemi ideal düzeye çıkarmak adına da en iyi akışkan dinamik konfigürasyonunu tespit etmek için bilgisayar simülasyonları kullanılmıştır.  Son olarak, NVH konusuna da (Noise, vibration, harshness = Gürültü, titreşim ve sertlik) özel önem verilerek, aynı performansa sahip ancak karakteristik bir sesi olan dört silindirli bir motora, en azından denk bir titreşim performansı garanti edilmiştir. Bu amaçla, rölanti hızından azami hıza kadar, motorun bütün çalışma koşullarında ideal titreşim seviyelerini korumak için dengeleyici bir karşı mil kullanılmıştır

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir