Fantastik Kokpiti İle Yürüyen “Ev” Volvo 360c

By on 06 Eylül 2018

Otomobil satın almayı düşündüğümüz bazı zamanlar, farklı sebeplerden ötürü çevremizdeki kişileri ikna edememe durumuyla karşı karşıya kalabiliriz. “Otomobilin gerekirse içinde uyur ev gibi kullanırım.” gibi ikna çabalarına başvurduğumuz bu süreçler, gelecekte “gibi” kısmını pek fazla barındırmama yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor.

volvo360cconcept11

Volvo’nun meraklıları için ev sattırabilecek nitelikte tasarladığı 360c konsepti, birinci sınıf uçak veya 5 yıldızlı otel gibi tüm sıfatları fazlasıyla hak edecek nitelikler barındırıyor.

volvo360cconcept10

Yeri geldiğinde ufak toplantıların yapılabileceği bir alana, yeri geldiğindeyse ayaklarınızı uzatıp kitap okuyabileceğiniz bir yatağa dönüşebilir yapı üzerine tasarlanan proje tüm bunları otonom sürüş teknolojisine borçlu. Sürücü faktörünün tamamen ortadan kaldırıldığı beşinci seviyenin baz alındığı 360c elektrik menziliyle de fena rakamlar sunmuyor.

volvo360cconcept1

Tanıtım etkinliğinde “hava alanlarında karşılaşılan güvenlik aşamaları ve kaybedilen saatlere bir çözüm.” cümlesiyle betimlenen 360c, sürücüsüz otomobillerin esnekliği konusunda da güzel bir örnek teşkil ediyor. Karavanlarda olduğu gibi, özel tasarlanan iç tasarım parçaları sayesinde farklı amaçlara hizmet edebilme felsefesi burada çok iyi işleyen bir çarkın dişlilerini andırıyor bizlere.

volvo360cconcept6

Şimdilik yatak odası, ofis ve toplu zaman geçirilebilecek bir alan gibi temel noktalar üzerine oturtulduğunu gördüğümüz model, Volvo için yeni ufuklara yelken anlamına da geliyor. CEO Hakan Samuelsson’un; “Volvo, değişmekte olan alışkanların geleceğinde de önde yer alan markalardan birisi olmalı. Otonom sürüş teknolojisi bize güvenlik standartlarının yanında yepyeni bir alan da sağlayacak.

volvo360cconcept7

Kullanıcılar araçları içerisinde ne yapmak istiyorsa bunu özgürce deneyimleyebilecek. Bu da otomobil ile insan arasındaki bağın yeniden şekillenebileceği anlamına geliyor.” açıklaması da bunun net bir kanıtı.

volvo360cconcept12

Tamamen dolu bataryalarıyla yaklaşık 300 kilometre menzil sunabileceği de açıklanan 360c, İsveçli üreticinin ulaşım konusunda bakış açısını da anlamamıza yardımcı olmakta.

volvo360cconcept9

volvo360cconcept2

volvo360cconcept3

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir