Evinizdeki Kadar Rahat Etmek İstiyorsanız Size Dacia Lodgy Yeter!

By on 14 Temmuz 2013

Ülkemizde son yıllarda artış gösteren ve kendine has bir müşteri kitlesine sahip olan MPV otomobillerin en yeni üyesi olan Dacia’nın MPV’ı Lodgy’i test etme şansını yakaladık. Özellikle kalabalık ailelerin dikkatini çeken Dacia Lodgy, hem ferahlık hem de cimrilik arayanların ilgisini çekeceğe benziyor! Uygun fiyatıyla da dikkat çeken ailenizin bu yeni üyesi olmaya aday otomobili daha yakından tanımaya ne dersiniz?

DSC01902TASARIM

Öncelikle tasarım anlamında bakılacak olursa Dacia Lodgy MPV bir otomobilden beklenen hemen her şeyi karşılar nitelikte… Yumuşak geçişlerin kullanıldığı dış tasarımda motor kaputu ile uyumlu bir şekilde geriye doğru tasarlanan ön farlar ve bu kombinasyonu çok iyi tamamlayan iki parçalı ızgara bölümü Lodgy’yi rakiplerinden bir adım öne çıkaran tasarım detaylarının başında gelmiş! Bununla birlikte genişçe kullanılan ön tampon ve plastik malzemeden yapılmış alt hava giriş bölümü de otomobilin tasarımına sofistike bir görünüm kazandırmış…

DSC01896Otomobilin ferahlığının bir dışa yansıması olarak tasarlanan geniş yan camlar da MPV ruhunu yansıtan bir başka öğe! Lodgy’ye yandan baktığımızda ise belirgin omur çizgisinin dik üçgen olarak tasarlanan arka stoplara kadar uzaması da otomobile gayet şık bir görünüm kazandırmış… Buna paralel olarak geniş arka bagaj kapağının ortasına belirgin bir şekilde konumlandırılan Dacia ve Lodgy logosu da bizce markanın önümüzdeki dönemde Dacia markasını modellerinde daha da ön plana çıkaracağının bir işareti diye düşünüyoruz.

DSC01903KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi Dacia Lodgy’in iç mekânında sanki evinizin ferahlığı var! Test aracımızdaki gibi 5 koltuklu modelinde ise özellikle nüfusu kalabalık aileler için bizce çok ideal… Konfor özelliklerine bakacak olursak, öncelikle markanın bu modelde hayata geçirdiği 7 inç (18 cm) büyüklüğünde dokunmatik ekranı sayesinde navigasyon sistemini, eller serbest telefon etmek için radyo ve Bluetooth® teknolojisini de içeriyor.

DSC01904Bununla birlikte, diğer Dacia modellerinde de kullanılan klasik üç kollu direksiyon simidi ve üzerinde yer alan kısa yol tuşları, manuel klima sistemi, yol bilgisayarı, pratik yerleştirme gözleri, direksiyondan kumanda edilebilen Radyo-CD ve MP3 çalar sistemi, (test aracımızda yer alan) Dacia Media NAV Navigasyon ve Multimedya Sistem konfor özelliklerinden sadece gözümüze çarpan kısmını oluşturuyor! Geniş bagaj kapasitesiyle de dikkatimizi çeken Lodgy’nin 2 koltuklu düzende 2617 dm3’e ve 7 koltuklu düzende 207 dm3’e kadar kendi sınıfının en iyi yükleme hacmini sunuyor!

DSC01900PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleriyle sınıfının vazgeçilmezi olmaya aday olan Dacia Lodgy, ülkemizde beş ileri manuel 1.5 litrelik DCi dizel motoru ile satışa sunuluyor… Bu cimri motor ile özellikle şehirlerarasında uzun yol kat edebileceğiniz Lodgy’nin 1.5 litrelik dizel motoru 90 beygirlik bir güç üreterek bunu 1750 devirde 200 Nm tork ile desteklemiş.

DSC01914Yeterli düzeyde tork oranıyla performanstan geri kalmayan Lodgy’de şehir içi testimiz sırasında bize 5.1 litrelik sınıfına göre cimri sayılabilecek yakıt değeri sundu! Şehirlerarası yola çıktığında ise bu yakıt sarfiyatı 3.5 gibi inanılmaz değerlere kadar düşebiliyor…

GÜVENLİK

Güvenliği de es geçmeyen Dacia Lodgy’nin standart güvenlik ekipmanları arasında Tekerleklerin kilitlenmesini önlemeye yarayan ABS ile birlikte, AFU (Acil Fren Yardımı), ESP (Elektronik Denge Kontrolü), sürücü ve yolcu hava yastıkları, ASR (Elektronik Patinaj Önleme Sistemi), (test aracımızda yer alan) Arka park sensörü bulunuyor.

DSC01910FİYAT

Test aracımız olan Dacia Lodgy 5 koltuklu 1.5 DCi’nin anahtar teslim satış fiyatı 39.290 TL’dir.

 

DSC01909SONUÇ

MPV segmentine yeni bir soluk getireceğini düşündüğüm ve bu kulvarda kendine has bir müşteri kitlesini oluşturmaya başlayan Dacia’nın yeni MPV’ı Lodgy ferah iç mekanı ve artılırmış malzeme kalitesiyle bence kalabalık ailelerin ilk tercihleri arasına gireceğe benziyor…

DSC01911Sürüş konforundan tutundan cimri yakıt sarfiyatıyla segmentinde çığır açan Lodgy’nin test süresi zarfında bende çok keyifli dakikalar yaşadım! 200 Nm’lik torku sayesinde performansta da sınıfına göre iddialı olan Lodgy’yi sizlere rahatlıkla tavsiye edebilirim. Bu geniş aile otomobilini kullanırken bana hak vereceksiniz eminim! Şimdiden keyfi bol kazasız sürüşler dilerim hepinize kalın sağlıcakla…

DSC01908

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin…

 

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
@alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir