Etkileyici Bir Hikayenin Yeni Sayfası: Eclipse Cross SUV

By on 04 Eylül 2018

Mitsubishi’nin günümüzde bile halen en iyiler arasında kabul edilen iki kapılı spor otomobili Eclipse‘nin yeni SUV modeline Eclipse Cross adını verdiğini açıklamasının ardından artık model resmi olarak Test Merkezi köşemizde karşımızda.

Markanın 2015 yılında tanıttığı konsept hibrit modeli XR-PHEV‘in tasarımı üzerine şekillendirdiği Eclipse Cross, ASX’in çok daha sportif ve büyük ebatlara sahip versiyonu gibi görünüyor. Sözü fazla uzatmadan Eclipse Cross SUV’un özelliklerine yakından bakalım.

IMG_20180830_161549

TASARIM/DONANIM
Eclipse denildiği zaman şüphesiz bir neslin aklına ilk gelecek çerçeve değişmeyecek. Lakin Mitsubishi için bu etkileyici çerçeveye yepyeni bir resim koyma zamanı. Eclipse SUV ile birlikte Mitsubishi’nin değişmekte olan tasarım dilinin ilk adımlarına da şahit oluyoruz.

Modelin ebatlarına baktığımız zaman 4,405 milimetre uzunluğa, 1,805 milimetre genişliğe ve 1,685 milimetre yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. Bu da Eclipse Cross’un ASX’ten; 110 milimetre daha uzun, 35 milimetre daha geniş ve 60 milimetre daha yüksek olduğu anlamına geliyor. Aracın 2,670 milimetrelik aks mesafesiyse ASX ile aynı.

Modelin tasarımı üzerine bir değerlendirme yaptığımızda iki yönlü bir bakış açısı sergilemekte fayda olduğu görüşündeyiz. Genel olarak baktığımızda Mitsubishi’nin XR-PHEV konseptinin tasarımına yüksek oranda sadık kaldığını görüyoruz ki bu konseptin ilk tanıtıldığında gördüğü ilgili baz aldığımızda oldukça olumlu bir etmen.

mitsubishieclipsesuv9-1000x562

Markanın artık bir karakter oluşturduğu ön ızgarası, oldukça keskin hatları ve “göz kalemi” tadındaki LED gündüz farları ön taraftan Eclipse Cross’un oldukça dikkat çekici görünmesini sağlıyor. Aracın ön taraftaki tasarımıyla beğenileceğini düşünenlerdeniz.

Arka tarafa geçtiğimizde yine XR-PHEV’den gelen ışıklandırma tasarımını görüyoruz. Arka spoyler’ı boydan boya saran stop lamba tasarımı Honda’nın bir dönem Civic hatchback için kullandığı tasarımla benzerlik gösteriyor. Bu noktada Honda’nın bir hb kasa otomobil için uyguladığı tasarımın bir SUV modelinde yer alması kullanıcılar tarafından ne tür tepkiler alacak herkes gibi biz de merak ediyoruz.

Kullanıcıların çoğunlukla ortak noktada buluştuğu ön tasarım faktörünün, arka tarafta bir ayrılık oluşturabileceğini de söyleyebiliriz lakin genel hatlarda Eclipse Cross’un başarılı bir tasarıma sahip olduğu gerçeği de önümüzde duruyor.

İçeriye girdiğimizdeyse yepyeni bir Mitsubishi dünyasına konuk oluyoruz. Merkezde kokpitin dışarısına entegre edilen multimedya ekranıyla birlikte araç dahilinde sunulan donanımların ve anlık göstergelerin yer aldığı head-up display ilk dikkatimizi çeken parçalar arasında. Sesli komut algılayabilen multimedya sistemine sahip olan modelde Android Auto, Apple CarPlay ve Google Maps desteği de atlanmamış.

Detayları incelediğimizde Mitsubishi’nin konsol üzerinde dokunmatik kontrol sağlayan bir de touchpad bölümüne yer verdiğini görüyoruz.

Bu yüzey üzerinden multimedya sisteminin daha rahat kontrol edilebilmesi amaçlansa da ne derece kullanışlı olduğunu söylemek için öncelikle aracı denemekte fayda var.

mitsubishieclipsesuv5-1000x562

MOTOR/PERFORMANS
Mitsubishi Eclipse Cross’un sürücüye yardımcı destek sistemlerinde yeniliklerle birlikte beklenen özellikler de gözümüze çarpıyor. Dört tekerlekten çekiş altyapısı elektronik olarak yeniden geliştirilen Eclipse Cross’ta, Lancer EVO’da da yer verilen sürekli süper dört çeker kontrolüne yer veriliyor.

Bu etmenlerle birlikte tork iletim sistemi olan Active Yaw Control de Eclipse Cross’un gerek asfalt gerekse arazide maksimum performansta yoluna devam edebilmesi için görev yapacak. Mitsubishi, Eclipse Cross’un kaputunun altında yeni 1.5 litrelik direkt enjeksiyonlu turbo benzinli ve 2.2 litrelik turbo dizel motor seçeneklerine yer veriyor. Benzinli seçeneği CVT, dizel seçeneğiyse sekiz ileri otomatik şanzımanlarla kombin edilen bu motorların güç değerleriyse henüz açıklanmış değil.

IMG_20180830_161558

GÜVENLİK
Öncelikle Mitsubishi Eclipse Cross’un Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız aldığını belirtmek isteriz. Test aracımızda yer alan standart özellikleri şunlardır: (FCM) Ön çarpışma önleyici sistemi, (ACC) Adaptif hız sabitleyici, (LDW) Şerit takip uyarı sistemi, (AHB) Otomatik uzun far, (BSW) Kör nokta uyarı sistemi, (RCTA) Arka çapraz trafik uyarı sistemi, (HSA) Yokuş kalkış destek sistemi, (ASC) Aktif stabilite kontrol sistemi, 7 Hava yastığı, RISE Gövde sisteminden oluşmaktadır.

mitsubishieclipsesuv7-1000x562

FİYAT
Test aracımız olan Mitsubishi Eclipse Cross 4WD Instyle CVT’in anahtar teslim satış fiyatı 212.840 TL’dir. Aracın 2 çeker versiyonu ise 141 bin TL seviyelerinde olduğunu da ifade etmek isteriz.

IMG_20180901_102247_885

YORUM FARKI
Öncelikle Mitsubishi Motors’un özellikle Avrupa’da tamamen bir “SUV” markası olma yolundaki yeni marka yapılanmasını ve konumlandırmasını destekleyen Eclipse Cross, markanın ASX ve Outlander ile yarattığı müşteri kitlesini genişleterek, öne çıkan kusursuz dizaynı, benzersiz sürüş dinamikleri ve inovatif detayları ile markanın hedef kitlesine yepyeni bir yön verecek gibi duruyor.

Keskin görünümü ve maskülen hatlarının yanı sıra, benzersiz bir sürüş deneyimi sunacak olan Eclipse Cross, Mitsubishi Motors’un yeni dizayn felsefesinin startını verirken, içinde bulunduğu SUV segmentine yenilikçi özellikler getirecek. Eclipse Cross, markanın 40 yıllık SUV uzmanlığı, 80 yıllık 4×4 geçmişi ve 30 yıllık All-Wheel-Control teknolojisini arkasına alarak Mitsubishi Motors’un yeni ürün yolculuğunu başlatmış oluyor.

Mitsubishi Motors, yeni konumlandırmasının ilk adımını Eclipse Cross ile atarken, tamamen bir SUV oyuncusu olma yolundaki yeni ürün stratejisini de bu otomobille kanıtlamış oldu. Bu bağlamda, yeni Eclipse Cross, Mitsubishi Motors’un ürün gamında ASX ve Outlander’ın yanına yerleşerek, markanın zaten mevcut olan SUV ürün gamındaki yerini almış. Keskin hatlara sahip coupe-vari SUV tasarımı, Japon mühendisliği kalitesi, benzersiz sürüş dinamikleri ve yenilikçi özellikleri ile Eclipse Cross yeni müşterilerin dikkatini çekecek görüşündeyim.

Keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…
Hakan ALKAN
facebook.com/The Makina
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134
linkedin.com/ Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir