En Sevimli Şehirli: Yeni Skoda Citigo!

By on 10 Ocak 2013

Skoda ailesinin en sevimli ve en yeni üyelerinden biri olan Citigo, özellikle şehir hayatını seven üniversite gençliği ve bayanların oldukça ilgisini çekeceğe benziyor! Neye niyet neye kısmet denir ya hani. Bizde o hesap Yeti testini yayınlayalım derken çok güzel bir tesadüf eseri önceliği yeni Skoda Citigo’ya verdik… Gelin bu sevimli şehirliyi daha yakından tanıyalım!

TASARIM

Citigo tasarım bakımından sade hatlara sahip bir otomobil. Ancak sınıfındaki rakiplerine baktığımızda öne çıkan özellikleri de yok değil! Krom çerçeveli ızgara bölümü, geniş ön camı ve bunlara uyumlu bir şekilde tasarlanmış farları tasarım bakımından Citigo’yu bir adım öne çıkarmış! Bununla beraber otomobile yandan baktığımızda yukarı doğru yükselen cam bölümü, dikey tasarlanmış arka bagaj bölümü ve büyük ebattaki tampon araca dinamik bir hava kazandırmış… Ayrıca geniş arka tampon üzerine yerleştirilmiş olan arka stop lambaları fonksiyonel bir konseptlikte tasarlanmış ve oldukça şık olmuş!

KONFOR VE İÇ MEKAN

Citigo’yu tasarlayan ekip otomobilin kokpitini o kadar yapmışlar ki dışarıdan bu araca nasıl sığacağım diye düşünürken içine geçtiğinizde çok ferah bir iç mekan bizi karşıladı! Citigo’da yer alan ergonomik eşya saklama gözleri sayesinde test süremiz boyunca bize ergonomik çözümler sundu. Bizim en çok dikkatimizi çeken özellik ise koltuk kenarlarında yer alan file cepler oldu! Buna paralel olarak dört kollu deri direksiyon simidi fonksiyonel bir tasarım olmuş. Ayrıca kolay okunabilir gösterge paneli de oldukça şık olmuş! Elbette ferah iç mekana olan katkısıyla panaromik cam tavanı belirtmeden geçmemek gerekiyor… Citigo’nun diğer konfor özellikleri arasında ise CD-MP3 çalar sistemi, yol bilgisayarı, elektromekanik direksiyon yer alıyor.

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Test aracımızda yer alan 1,0 MPI 12V motoru 60 beygirlik güç üreterek bunu 95 Nm’lik tork ile desteklemiş. Bu otomobilden performans bekleyenlere tavsiyemiz bunu beklemesinler. Çünkü bu otomobil şehir içi kullanımlar için tasarlanmış. Özellikle bayan sürücülerin rağbet gösterebileceği bir araç olarak Citigo ilgi göreceğe benziyor! Test süremiz boyunca şehir içinde testini gerçekleştirdiğimiz Citigo, 100 km’de ortalama 5.5 litrelik yakıt değerini bize sundu! 1.0 litrelik benzinli motor için bu rakam bize oldukça uygun geldi.  Volkswagen mühendisleri tarafından özel olarak üretilen ASG şanzımanı kullanırken manuel seçeneğinde kullanmanızı da tavsiye edebiliriz. Diğer türlü vites geçişlerini biraz fazla hissedebiliyorsunuz…

GÜVENLİK

Siz onun ufak tefek olduğuna aldanmayın. Nerdeyse piyasadaki ağabeyleri kadar güvenlik ekipmanlarına sahip bir otomobil Citigo! Test aracımızda standart olarak sunulan güvenlik özellikleri ise ABS, ASR, ESC, yokuş kalkış desteği, sürücü ve yolcu hava yastığı yer almış!

FİYAT

Test aracımız olan Skoda Citigo 1,0 MPI 12V 60 HP (ASG) anahtar teslim satış fiyatı 31.269 TL’dir.

SONUÇ

Bence Skoda eksik kaldığı bu segmentte Citigo ile özellikle üniversiteli gençliğin ve bayanların ilgisini çekecektir… Özellikle bayan sürücülerin sıkça şikayet ettikleri yoğun trafik ve park edememek gibi problemlerin üstesinden Citigo ile geleceklerdir diye düşünüyorum! Zaten Yüce Auto’nun 2012 satış hedefleri tutmuşa benziyor. Bu hedeflerin 2013 yılında da Citigo ve diğer yeni gelecek modellerle daha yükseğe çıkacağını düşünüyorum. Tavsiyem bu sevimli şehirliyi kullanacaklara kazasız ve bol keyifli sürüşler dilerim…

Otomobilinize binmeden emniyet kemerinizi takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir