En Sevimli Şehirli: Yeni Citroën C3

By on 30 Eylül 2017

Satışa sunulduğu 2002 yılından bu yana iki nesil boyunca segmentinin ilgi gören modellerinden olan Citroen C3 en yeni formuyla birlikte ilk olarak 2016 Haziran ayında karşımıza çıkmıştı.

Gerek iç gerekse dış olarak yenilenen tasarım diliyle karşımıza çıkan yeni C3’te, ailenin C4 Cactus versiyonunda karşımıza çıkan ve aracı darbelerden koruyan airbump teknolojisi bu farklı tasarımdaki dikkat çeken tasarım öğelerinin başında geliyor.

İkinci nesil C3’ten daha uzun (toplamda 3.99 metre) ve 4 cm daha alçak olan yeni C3’ün bagaj hacmine baktığımızda 300 litrelik bir değerin kullanıcılara sunulduğunu görüyoruz.

Öncü tasarım kimliği, pozitif enerjisi ve trend belirleyen özellikleriyle otomobil dünyasına yeni bir soluk kazandıran üçüncü nesil Citroën C3, 1.6 litrelik benzinli motor ve tam otomatik EAT6 şanzıman seçeneğiyle bu haftaki Test Merkezi köşemizin konuğu oldu.

Tam da otomatik şanzımanlı B segmenti hatchback otomobil arayanlara hitap edecek olan yeni nesil C3 rakiplerinin korkulu rüyası olmaya aday bir otomobil… Gelin hep birlikte 3. Nesil C3’ü daha yakından inceleyelim.

IMG_20170927_130112

TASARIM-DONANIM
Öncelikle şunu ifade etmek isteriz ki ikinci nesil C3’ten daha uzun ve 4 cm daha alçak olan yeni Citroën C3, Airbump teknolojili karoser yapısı, siyah renkli çamurluklar ve segmentinin en geniş tekerlek yuvalarıyla Crossover benzeri iddialı bir dış görünüme kavuşturulan bir otomobil olmuş dersek abartmış olmayız.

Çift renkli gövde seçeneği ve üç farklı tavan rengi alternatifi sunan C3’te 9 farklı gövde rengi ve 3 farklı tavan rengiyle, 36 farklı kombinasyon bulunuyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunu kaplamaları ve “Airbump” adındaki gövde korumalarında da farklı renk seçenekleri sunulan bu sevimli otomobilde öncelikle C4 Cactus’te gördüğümüz airbump teknolojisi C3’te de hemen dikkatimizi çekiyor.

IMG_20170927_130122

Kapılara yerleştirilen bu koruma panelleri görüntüden ibaret değil elbette. İçi hava ile dolu, termoplastik polüretandan üretilen paneller çarpma ve sürtmelere bağlı çizikleri ve göçmeleri önlüyor. Bir diğer yandan da otomobilin sıra dışı tasarım anlayışını tamamladığı da bir gerçek! 9 farklı gövde rengi seçeneği sunan Citroen, ana gövde rengini yine geniş yelpazede kontrast tonlarıyla mükemmel bir şekilde tamamlamış.

Yeni C3 segmentinin en iyi hissettiren, en insancıl otomobili olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Citroën İleri Konfor (Citroën Advanced Comfort®) programı rehberliğinde hayata geçirilen yapı, Citroën markasının araç konforundaki liderliğini pekiştiriyor. Bu yenilikçi program; darbe sönümleme, gövde stabilitesi, akustik, koltuklar, iç mekan, ışık seviyesi, ergonomi ve modüler düzen gibi çok sayıda ve her türden parametreyle araç içinde yolculuk etmeyi ayrıcalıklı hale getirmiş.

IMG_20170927_130344

Yalnızca dış tasarım değil, iç mekanda da alabildiğine kişiselleştirme imkanı mevcut. Direksiyon simidini, koltuk kenarlarını, yan panelleri ve konsolu saran deri malzeme dikkat çekerken söz konusu detaylar farklı malzeme ve renk seçenekleriyle değiştirilebiliyor.

Citroen aracın içerisindeki Apple CarPlay ve Android Auto destekli multimedya ekranın büyüklüğünü 7 inç olarak belirliyor. Bununla birlikte aracın içerisindeki en dikkat çeken ve C3’ün karakteristik özelliği olarak ConnectedCAM özelliği karşımıza çıkıyor.

c3_05-1000x562

Otomotiv dünyasında ilk kez yeni C3’te kullanılan Citroën ConnectedCam teknolojisinde, GPS ve 16 GB dahili hafızaya sahip olan entegre kamera sistemi 120 derecelik açıyla tüm yolculuğu sürücünün gördüğü açıdan kayıt altına alıyor. Bu sistem yaşanabilecek kaza ve bunun gibi durumlarda hayati önem taşırken (Herhangi bir kaza riski halinde ise, sistem sensörleri sayesinde tehlikeyi kendisi algılayarak otomatik olarak kayıt almak için devreye giriyor.

609x343_ConnectedCam_V2.jpg.232003.2

Kayıt; 30 saniye öncesi ve 60 saniye sonrası olacak şekilde 1.5 dakika boyunca devam ediyor. Bu videolar kaza sonrası kanıt olarak kullanılabiliyor.), dikiz aynasının altında yer alan düğmeye basılarak, sosyal ağlarda paylaşmak veya hatıra olarak saklamak amacıyla fotoğraf çekilebiliyor veya düğmeye basılı tutarak 20 saniyeye kadar video kaydı alınabiliyor.

231527.70

Sistem dahilinde yer alan kameranın değeriyse 2 megapiksel olarak belirleniyor. Bununla birlikte araç içerisinde yer alan Yokuş Kalkış Asistanı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Sürücü Yorgunluk Uyarısı, Hız Tabelalarını Algılama gibi sistemler sürücüye yardımcı opsiyonlar arasında yer alıyor.

Dolayısıyla mobilya ve seyahat dünyasından esinlenilerek oluşturulan renk ve malzemelerin kullanımı, C3 kullanıcılarının araçlarının içerisinde kendi evlerindeymiş gibi hissetmelerini sağlamış.

597x500_Nouvelle_Citroën_C3_Airbump.jpg.231949.7

MOTOR-PERFORMANS
Test aracımız olan 1.6 litrelik 4 silindirli benzinli bir motora sahip olan Citroën C3 1.6 VTi 115 HP EAT6, 5750 d/d’de 115 HP güç ve 4000 d/d’de 150 Nm tork değerleri ve Euro 6 emisyon standartlarını karşılayabilen çevreci özellikleriyle dikkat çekiyor. Gelelim yakıt tüketimine… Test süremiz boyunca şehir içi yoğun trafikte kullandığımız yeni nesil C3’ün bize sunduğu değer ise 100 km’de ortalama 7.4 litreler seviyesinde seyretti.

Sakin kullandığımız test aracımızı biraz agresifleştirip spor sürüş moduna da aldığımızda bu rakamın 8.9 litrelere kadar çıkabildiğini de ifade etmek isteriz!

Bununla birlikte Citroën C3 1.6 VTi 115 HP EAT6’da kullanılan, türünün en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen 6 ileri vitesli tam otomatik şanzıman, son dönemde markanın yeni nesil araçlarında da kullanılmaya başlandığını da belirtmek isteriz.

IMG_20170927_130216

GÜVENLİK
Yeni C3’te arka park sensörü, şerit ihlal ve uyarı sistemi, yokuş kalkış asistanı, sürücü yorgunluk uyarısı gibi önemli güvenlik teknolojileri kullanılmış.

FİYAT
Testini gerçekleştirdiğimiz 3. Nesil Citroën C3 1.6 VTi 115 HP EAT6’nın güncel satış fiyatı 83.600 TL’dir.

IMG_20170927_132544_427

YORUM FARKI
Yeni nesil Citroen otomobiller, Fransız üreticinin birkaç yıldır uyguladığı dikkat çekici ve sıra dışı tasarım diliyle buluşmaya devam ediyor. Ağabeyi C4 Cactus’ten sonra tanıtılan ve ondan fazlasıyla izler taşıyan yeni Citreon C3 de her yanı kişiselleştirilebilir yapısıyla dikkat çekiyor.

Buna paralel olarak Citroën, 2002’den bu yana 3.5 milyondan fazla satılan en başarılı modellerinden C3’ü tamamen yenilemiş. Rekabetin yoğun olduğu B segmentinde kullanıcı odaklı teknolojisi ve sıradanlıktan uzak tasarımı ile ayrışan Yeni C3’de öne çıkan en önemli özellik bence bir otomobil için adeta “karakutu” özelliği taşıyan ConnectedCAM™ teknolojisi olsa gerek!

Bu özellik sayesine kaza anlarını, acil durumları ve yolda karşılaşılan ilginç görüntüleri kayıt altına alabilen bu özel kamera teknolojisi sayesinde güvenlik anlamında önemli bir aşama kaydedilirken isteyenler sosyal paylaşımlarını araç içinden de yapabiliyorlar. Bence diğer markalarda da bu tarz özelliklerin olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Ayrıca benim kullanmış olduğum test aracında geri görüş kamerasının olmayışı bence bir eksiklik. Hele bu zamanda güvenlik açısından olması gereken en önemli argümanların başında gelen geri görüş sisteminin yenilenen C3’lerde de olması gerekir diye düşünüyorum.

Bu sevimli otomobili tercih edeceklere keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası – The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir