En Havalı 5 Kişilik Citroen : DS3 CABRIO PARİS OTOMOBİL FUARINDA!

By on 07 Eylül 2012

CITROËN, DS serisinin ilk ürünü DS3’ün başarısının ardından, sırasıyla lanse ettiği DS4 ve DS5 ile seriyi tamamladıktan sonra, CITROËN DS3 CABRIO ile fark yaratıyor.  İlk olarak 2012 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan  DS3 Cabrio, yolculukları doyumsuz bir keyife dönüştürüyor. DS3 CABRIO; üstü açılabilir araç kullanmayı kolaylaştıran akıllı tasarımı ile  kullanıcılarına  gün ışığından sonuna kadar yararlanma zevki sunuyor. 120 km/s hızda bile tavanı açılıp kapanabilen DS3 CABRIO, sınıfındaki tek 5 kişilik cabrio araç olma özelliğini de taşıyor.

CITROËN’in efsanevi modeli DS’in köklü mirasından ilham alarak tasarlanan DS serisi, DS3 CABRIO ile daha da zenginleşiyor. 2010 itibariyle lansmanı yapılan DS3; iki yıl içerisinde 180.000 adetten fazla satış adedine ulaşarak başarısını ispatladı. Çeşitli tavan koleksiyonlarının yanı sıra Racing, Ultra Prestige ve Just Mat modelleri ile kişiselleştirilebilen konfor özellikleri sunan DS3, DS serisinin  başarısını artırmada önemli bir rol oynuyor.  CITROËN DS3 serisinin eşsiz karakterini gözler önüne seren DS3 CABRIO; kişiselleştirilebilen konfor özellikleri ile kullanıcılara siyah, mavi ve DS Monogramme olmak üzere üç farklı renkte açılır tavan seçeneği sunuyor.  DS3 Cabrio kullanıcıları  araç gövdesini, dikiz aynasını ve jantları da kişiselleştirme imkanına sahip.  DS3 Cabrio sahip olduğu  3D  stop lambası ve orijinal bagaj kapısının açılmasıyla da DS serisinin tüm zarafetini sergiliyor. 

 

Özellikle sürüş keyfi yaşatmak için tasarlanan bu farklı model, üstü açılan klasik araçların sağladığı tüm avantajları, hatchback serisi araçların güçlü yanları ile harmanlıyor.

 

Gerçekleştirdiği yenilik akımıyla üstü açılır otomobil segmentinde fark yaratan DS3 CABRIO, 5 kişilik  yolcu kapasitesi, yüksek bagaj hacmi ve 120km/s’a kadar olan hızlarda açılıp kapanabilen elektrikli tavanı ile CITROËN’in “Créative Technologie” sloganını tam anlamıyla yansıtıyor. Bu özellikler DS3 CABRIO’yu rakiplerinden farklılaştıran en önemli noktalar..

 

 

 

Segmentindeki 5 koltuğa sahip tek cabrio:

 

Çoğu üstü açılır modelin standart modellerden yaklaşık 100 kg daha ağır olmasına rağmen DS3 Cabrio,  DS3 hatchback serisi araçlardan sadece 25 kg daha ağır olması ile dikkat çekiyor.

 

Cabrio modelin tasarımı , orijinal modelin tüm çeviklik ve çabuk reaksiyon gösterme özelliklerini koruyor. CITROËN mühendisleri DS3 Cabrio’nun yan bölümleri için aynı tasarımı kullanarak ve bagaj çevresine yapısal güçlendirmeler ekleyerek DS3 Cabrio’ya hatchback araçların dayanıklılığını kazandırmayı başardı.

 

DS3 Cabrio 5 kişiye kadar oturma kapasitesini rahatça sağlayacak boyutlarda tasarlandı. 3.95 m uzunluk, 1.71 m genişlik ve 1.46 m yükseklik ile orijinal kompakt boyutlara sahip olan araç çeviklik ve dinamizmi temsil ediyor.

 

Standart DS3 ile aynı teknik özelliklere sahip olan Cabrio,  sürüş keyfi, konfor ve üstün güvenlik arayan sürücülerin tüm isteklerine cevap verecek özelliklerle donatıldı. 

 

 

 

DS3 serisinin eşsiz stilini barındırıyor…

 

DS3 Cabrio hatchback serisinin güçlü kimliğini devam ettiriyor. İki renk tonundan oluşan tavan seçeneği ile aracın bel kısmına canlılık kazandıran köpek balığı yüzgecinden gündüz farlarını ön plana çıkaran ve aracın “yüzünü” şekillendiren girintilere kadar alışılmış tüm stil seçenekleri mevcut. DS3 Cabrio’nun tasarımı tamamen DS3 karakterine uygun. Tente tavanı ise aracın kusursuz kimliğine katkı sağlayan birçok orijinal renk seçeneği ve tasarımlarıyla sürücülere  farklı bir kişiselleştirme imkanı sunuyor. Modelin arka kısmında 3D led lambalar ve bagaj kapağının üst kısmını zarif bir şekilde aydınlatan krom detaylı bir açma kolu bulunuyor.

 

Kendi tavanını yarat :

 

DS3 için tasarlanmış on farklı tavan deseni mevcut olan DS3 CABRIO farklı desenler ile kişiselleştirmeye imkan tanıyor.

 

DS3 Cabrio için üç tavan rengi mevcut: siyah, mavi ve DS Monogramme. CITROËN arka kenar panellerini siyaha boyayarak ve açılabilir tavan rengini aracın yan kısımlarına, ön çizgisine ve arka rüzgârlıklarına yansıtarak açılabilir tavana özgü ayırt edici özellikleri korumayı başarıyor. Gösterge paneli üzerindeki, havalandırma boşluğu çevresindeki ve vites kolu çevresindeki aksesuarların rengi de gövde rengi ve tavan rengi ile uyumlu. İç mekanda, dashboard için altı farklı renk seçeneği mevcut: gri, parlak siyah, beyaz, carbotech, mavi ve gri.

 

 

 

 

DS3 Cabrio’nun iç atmosferi de dış yüzeyi kadar farklı:

 

— Tavana monte edilen konsol üzerinde, tavan açma düğmesini bulunduğu bölge, LED ortam aydınlatması bulunuyor.

 

— Gösterge paneli ve otomatik havalandırma göstergesi de beyaz aydınlatması ile ortam ışıklandırmasına uyum sağlıyor.

 

— Açılabilir tavanın iç kaplaması DS3 Cabrio’nun içinde en üst kaliteyi hissetmenizi ve birinci sınıf akustik konforu yaşamanızı sağlıyor.

 

— DS3 Cabrio’da Granit mavisi deri detaylar ile Mistral, şık kahverengi ve sonsuz mavi renkli atkıları da içeren tüm yeni döşemeler bulunuyor.

 

3D LED arka stop lambalar…

 

DS3 Cabrio 3D LED arka stop lambaları teknolojisine dayalı üç boyutlu bir lamba tasarımına sahip. Lamba tasarımları Revolte ve Survolt konsepti araçların tasarımlarından esinlenerek geliştirildi. Lambanın orta kısmı 31 adet LED ışıktan oluşan dikdörtgen şekilli opalin bir setten ve kılavuz ışığı sonsuzluğa yansıtan yarı yansıtmalı bir ayna takımından oluşuyor. 3D birim geceleri farlar yakıldığında, gündüzleri ise sürücü frene bastığında aktif hale geliyor. Lambanın üst kısmında bulunan 15 LED’li pal 3D birimini ön plana çıkarıyor, sinyal ve stop lambası görevlerini görüyor.

Zarif bir detay olarak da 3D lamba üzerinde kabartmalı siyah DS zemini üzerine yerleştirilmiş krom detaylı bir DS logosu bulunuyor.

 

 

 

DS3 CABRIO’yu farklı kılan ayrıntılar:

 

— Tavan 120 km/s hızla giderken sadece 16 saniyede kapanabiliyor. Sürücüler tavanı tavan konsolunda bulunan bir düğme ile açıp kapatabiliyor. Bu düğme sürücülere üç farklı açma seçeneği sunuyor: orta, yatay ve tam. Açılır tavan yatay konumda bile arka koltukların gerisine kadar katlanabiliyor, böylece arkada oturan yolcuların görüşü engellenmiyor.

 

—           Akustik özellikler üzerinde bir hayli çalışan Citroen mühendisleri, her şeyden önce, kapalı bir hatchback araçta olduğu gibi standart ses geçirmez özelliğe sahip yüksek kaliteli tenteler tercih ettiler. Bunun yanı sıra tente tavan açıldığında da optimum akustik konfor sağlamak amacıyla aerodinamik bir deflektör tasarlandı. Bu cihaz tavan açılır açılmaz devreye girerek hava akımının yönünü değiştiriyor ve ses darbelerini engelliyor.

 

— Tasarım kabin alanı bakımından da daha az yer kaplıyor. DS3 Cabrio kategorisinde beş koltuğa sahip olan tek araç ve 245 litrelik bagaj hacmiyle yine kategorisinin en geniş bagaj hacmine sahip aracı. Hatchback modeli ile aynı kabin hacmine sahip. Arka kısmında ayrıca 60/40 boyutunda ayrı katlanabilir bir alan mevcut, bu alan birçok günlük ihtiyaç için kullanılabilir. Bagaj kapısı çok farklı bir şekilde açılıyor (dairesel hareketle), bu da sürücülere arkadaki boş alandan bağımsız olarak (örneğin; aracın arkası duvara doğru gelecek şekilde park edildiğinde) bagajı tamamen açabilme imkânı tanıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir