Elektrikli Smart EQ’nin Türkiye Fiyatları Belli Oldu

By on 05 Kasım 2018

Mercedes‘in de içerisinde bulunduğu Daimler grubunun bir parçası olarak hayatına devam eden Smart, 2017’den itibaren bünyesinde bir ilki barındırmak için görevlendirildi. Şirketin elektrikli otomobil planlarında ilk temsilcilerini oyuna süreceği isim olarak belirlenen marka, içten yanmalı motorlara veda eden ilk isimleriden de birisi oldu.

smarteq4

Kısa süre önce Mercedes ‘in AUV modeliyle ilk otomobilini dahil ettiği EQ markası, Smart ailesinde de geçerli olacak şekilde yenilenmenin başrolünü üstlenecekti. Nitekim bu çalışmaların ilk örnekleri artık Türkiye yollarına çıkmak için hazır şekilde karşımıza duruyor.

smarteq5

Kasım ayı itibarıyla satışlarının başladığı duyurulan yüzde 100 elektrikli Smart EQ ForTwo 156.600 TL’den başlayan fiyatlarla meraklılarıyla buluşacak. Lityum-iyon batarya altyapısına sahip olan tüm modeller ev tipi standart prizlerde yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar 6 saatte gelebiliyor.

smarteq2

Elektrikli otomobillerle ilgili kullanıcı cephesinde en çok yaşanan tedirginlik şüphesiz şarj noktası. Bu sebepten ötürü Smart EQ ForTwo’nun şarj özellikleri de hayati önem arz ediyor. Türkiye’de 22 kW’lık dahili şarj dönüştürücüsü standart olarak sunulan otomobil, bu3 fazlı şarj ünitesi sayesinde şarj istasyonlarında ya da evinizdeki Wallboxlar’da yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar 40 dakikadan kısa bir sürede gelebiliyor. Her şey bir araya geldiğindeyse NEDC verilerine göre 160 kilometrelik bir menzil bizleri bekliyor. Bu rakamın WLTP değerleri bazında biraz daha aşağıda olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

smarteq1

Üç farklı gövde tipiyle tercih edilebilecek olan Smart ailesinin performans değerleri de beklentileri karşılayacak cinste. Arka kısımda konumlandırılan elektrik motoru 81 beygir güç ve 160 Nm tork üreten otomobillerde bu rakamlar arka tekerlekler üzerinden yere aktarılmakta. Performans rakamlarına baktığımızdaysa 130 km/s‘lik maksimum hız ve gövde tiplerine göre değişmekle birlikte yaklaşık 11,5 saniyelik 0-100 gibi seviyeyle karşılaşıyoruz. Araçların 0’dan 60’a olan hızlanmalarıysa yaklaşık 5 saniye sürüyor.

Elektrikli smart EQ modelleri içten yanmalı motora sahip smart modelleri gibi zengin donanım seçenekleriyle geliyor. Güç göstergesi ve batarya göstergesi gibi ek göstergeler standart olarak sunulurken, ısıtmalı direksiyon özelliğini beraberinde getiren kış paketi isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor. Yine isteğe bağlı olarak sunulan elektrikli sürüş tasarım paketi ile birlikte tamamen özgün bir görünüm elde edilebiliyor. Elektrikli smart EQ fortwo modelinde de sunulan ve kişiye özel çözümler üreten smart BRABUS kişiselleştirme programı sayesinde kullanıcının renk ve özel donanım beklentilerinin karşılanabilmesi de söz konusu.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir