Elektrikli İlk Vespa’nın Çıkış Tarihi Belli Oldu

By on 09 Kasım 2017

Vespa’nın resmi duyurusunu bundan tam bir yıl önce yaptığı ilk elektrikli motosikleti nihayet tüm detaylarıyla karşımıza çıktı. Milano’da devam eden EICMA 2017 kapsamında meraklılarının karşısına çıkartılan Elettrica isimli model önümüzdeki 2018 itibarıyla satışa çıkacak.

Şimdilik fiyatıyla ilgili herhangi bir bilginin paylaşılmadığı modelin merak edilen menzil değerlerinin de üzerindeki sır perdesi kalkmış durumda. Vespa tarafından 10 yıllık bir garanti kapsamında sunulacak olan batarya paketlerinin iki farklı versiyonda sunulacağı açıklanırken bizleri uzun ömürlü bir elektrikli motosikletin beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

vespaelettrica6-1000x562

Zaman kaybetmeden gözlerimizin aradığı menzil kısmında karşımıza standart versiyonda 100 kilometrelik bir değer çıktı. İleriki vadede Elettrica X adıyla çıkacak olan ikinci bir versiyonun bilgisini veren Vespa, bu modelde hibrit teknolojisine yer verecek. Elektrikli ve benzinli motorun bir arada kullanılacağı bu versiyonun menzil değeriyse 200 kilometre olarak paylaşılıyor. Sadece elektrik moduyla günlük kullanım adına nispeten yeterli bir değer olan menzile ek olarak, diğer önemli kısım tabi ki şarj süresi. Verilen bilgilere göre Elettrica’nın bataryasını dört saat civarında şarj etmek mümkün. Bu özelliğiyle pek mutlu etmeyen modelin bataryalarını 1.000 kez şarj ettikten sonra ömründen sadece yüzde 20 kaybediyor olmasıysa olumlu parçalar arasında.

vespaelettrica3-1000x562

Paylaşılan resimlerde de görüldüğü üzere Elettrica, Vespa’nın genetiğindeki renkli karakteri zengin kombinasyonuyla devam ettirecek. Altı farklı renk seçeneğiyle kişiselleştirilebilecek olan modelde 4,3 inç‘lik renkli TFT ekranın kullanılıyor olması da oldukça önemli. Bluetooth desteği sayesinde kısa mesaj ve gelen çağrıların da takip edilebileceği bu ekran sürüş sırasında en önemli yardımcılardan birisi olacak.

vespaelettrica8-1000x562

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir