Efsane Geri Dönüyor: Volkswagen I.D. Buzz

By on 13 Ocak 2017

Volkswagen, I.D ailesinin merakla beklenen ikinci üyesini kapılarını açan Detroit Otomobil Fuarı’nda düzenlenen etkinlike karşımıza çıkardı.

vwidbuzz6-1000x562

Volkswagen’in, sadece üç görselle detaylarını paylaştığı ve hayranlarıyla birlikte tüm otomobil meraklılarının bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken elektrikli konsepti heyecanla bekleniyordu. Paylaşılan ilk görsellerle birlikte, Beetle ile birlikte Volkswagen’in en özel modellerinden olan “T1‘in dönüşüne mi şahit olacağız?” sorusu sorulmaya başlanmıştı. Bugün o soru cevabını buldu; kapılarını açan Detroit Otomobil Fuarı’nda resmi olarak bir efsanenin tekrar doğuşuna Volkswagen I.D. Buzz ile tanık oluyoruz.

vwidbuzz12-1000x562

Volkswagen’in elektrikli I.D ailesinin ikinci üyesi olarak karşımıza çıkan Buzz, ilk kez 50’lili yıllarda satışa sunulan modelin genlerini günümüze taşıyan bir tasarımla dikkatleri üzerine çekti. Tıpkı birinci jenerasyonda olduğu gibi iki farklı gövde rengiyle kombin edilen I.D Buzz’da ön tarafta daha oval olarak tasarlanan yapı arka tarafta tamamen kutu formuna kavuşuyor.

vwidbuzz14

Volkswagen, I.D Buzz’da 22 inç boyutunda jantlara ve LED teknolojisine sahip modern ışıklandırmalara yer veriyor. Markanın MEB (modüler elektrik sürüş kiti) platformunun uzunlaştırılmış versiyonu üzerine şekillenen modelde 3.300 mm‘lik aks mesafesi sunuluyor. Kokpitinde taşınabilir tablet ekranı bulunan Buzz’da, teknolojik head-up display ekranı sürüşe keyif katan donanımlardan.

vwidbuzz11

Önde ve arkada olmak üzere iki adet bagaja sahip olan I.D Buzz’da diğer MEB platformlarında olduğu gibi batarya ve elektrik motoru aracın tabanında konumlandırılıyor. Dört tekerlekten çekiş desteğine sahip modelin şarj ve performans değerleriyse gerçekten etkileyici. Volkswagen, hızlı şarj desteğinin bulunduğu I.D Buzz’ın yarım saatlik bir şarjla yüzde 80 doluluğa erişebileceğini belirtirken menzil değerinin kullanım şartlarına göre 435 ile 600 km aralığında olduğunu açıkladı. 0’dan 100’e yaklaşık beş saniyede erişen, maksimum sürati saatte 160 km olan I.D Buzz’ın maksimum güç değeriyse 369 beygir. Volkswagen’in otonom sürüş teknolojisiyle donatacağı Buzz, grubun yeni araç hizmeti MOIA desteğiyle 2020 yılında yollarda olacak. Volkswagen’in tamamen otonom sürüş verdiği tarih ise 2025.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir