Efsane 50 Yaşında! Yeni Toyota Corolla

By on 13 Nisan 2017

2016 yılında 150 ülkede satışa sunulan 3 bin 500’ün üzerinde modelin yer aldığı listede ilk sırayı 1 milyon 316 bin adetle dünyada en çok satılan marka olma özelliğini gururla taşıyan Toyota’nın göz bebeği ve efsanesi Corolla 50. Yılına özel olarak ürettiği modeliyle yine dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Markanın makyajlayıp tüketicisi ile tekrar bir araya getirdiği Corolla’yı biz de otosevdası.com olarak sizler adına deneyimleme fırsatı bulduk. Gelin hep birlikte yaşı 50 olan ancak gençliğinden hiçbir şey kaybetmemiş Corolla’yı daha yakından fokuslayalım…

IMG_20170406_133816-02

TASARIM
Toyota’nın Under Priority ve Keen Looktasarım dilini kullanarak yeni bir ön yüze kavuşturduğu Yeni Corolla, yalnızca araç içi teknolojik özelliklerde değil, aynı zamanda premium algısını artıran önemli iyileştirmelere de imza atıldı!

Öncelikle yenilenen Corolla’nın tasarımına baktığımızda D segment araç görünümünü, sunduğu daha geniş ön alt ızgara, yeni tampon tasarımı ve yenilenmiş bagaj üstü krom detayı ile kuvvetlendirdiğini görmekteyiz. Bu sayede otomobilin prestij algısını yukarıya taşımayı hedefleyen Toyota mühendisleri bunu yaparken otomobilin dış tasarımında ufak ama etkileyici dokunuşlarda bulunmuşlar!

11. Nesil Corolla’nın ön tasarımında en dikkat çeken ayrıntı daha büyük ve daha alçak ön ızgara ve yeni tamponla dikkat çekiyor. Yeni Keen Look farların arasında ise daha küçük krom üst ızgara bulunuyor. Bununla birlikte otomobilde kullanılan LED gündüz yanan farları Corolla’ya eşsiz bir görsel farklılık katmış… Bununla birlikte tamponun en alt kısmında yer alan yeni ızgara, tampon spoylerleri ve eğimler otomobilin yere sağlam basan bir duruş sergilemesini sağlamış! Dolayısıyla tampon tasarımı görselliğin yanı sıra aracın aerodinamik özelliklerini de ileriye taşıymış.

Corolla’ya profilden baktığımızda aracın ön tarafının daha sert hatlara sahip olduğu, omuz çizgisiyle birlikte otomobilin daha uzun bir çizgiyle akıcı bir siluet oluşturduğu görmekteyiz. Aracın duruşunu geliştiren özellikler arasında krom kapı kolu, karartılmış arka ve arka yan camlar ve 16 inç alüminyum alaşım jant da bulunuyor.

Otomobilin arka tasarımına bakacak olursak, güçlü üç boyutlu yatay kesitlere sahip yeni LED arka stop lambaları ile dikkat çekiyor. Corolla’nın bu yeni arka far tasarımı, otomobilin geniş ve yere yakın duruşunu bizce başarıyla desteklemiş.

2017-Toyota-Corolla-14

KONFOR
Yeni Corolla’nın kokpitinde, müşterilere daha geliştirilmiş araç içi teknolojileri sunulurken, aynı zamanda kalite algısında da önemli gelişimler kaydedilmiş. Ön konsol yeni ve daha üç boyutlu bir görünümde tasarlanırken, bağlantı noktaları daha az görünecek şekilde birleştirilerek kalite ve prestij algısı artırılmış.

Bu yenilikleri destekleyen yeni orta konsol, lake siyah kaplamalar ve 7 inç dokunmatik ekrana sahip bir multimedya sistemi de barındırmış. Bu dokunmatik ekranda çift yönlü düğmeler ve Bluetooth bağlantısı gibi özellikler bulunuyor. Aynı zamanda yeni otomatik klima paneli de daha iyi bir ışıklandırmaya ve kullanışlı bir görünüme kavuşturulmuş. Buna paralel olarak ise yenilenen fan sistemiyle artık kullanıcılar Orta, Yumuşak ve Hızlı hava akışı arasında seçim yapabiliyor. Ayrıca Corolla’nın sürücü göstergeleri de güncellenmiş. Çift analog göstergelerin arasına 4.2 inç renkli TFT çok fonksiyonlu ekran yerleştirilmiş…

Yeni-2014-Toyota-Corolla-ic-mekan-kabin-5

Tüm bunların ışığında Corolla’nın geliştirilen Multimedia sisteminden de bahsetmeden olmaz diye düşünüyoruz. Bu sistem ile markanın yenilikçi ve kullanışlı dokunmatik ekranlı multimedya sistemi Toyota Touch® 2’yi kullanılmış. Standart olarak yer alan Toyota Touch® 2 sisteminin yanı sıra Navigasyon özelliğine sahip Toyota Touch® 2 with Go da tercih edinilebiliyor. Toyota Touch® 2 with Go yenilenen ekran tasarımı, yazılım güncellemesiyle birlikte kullanıcı deneyimi geliştirilmiş. Aynı zamanda Toyota kullanıcıları bu sistem sayesinde Toyota müşteri portalına kolayca bağlanarak uygulama indirebiliyorlar. Aynı zamanda menüler ve alt menülerin değiştirilmesiyle daha hızlı bir kullanım elde edilmiş!

Aracın kokpiti demişken şunu da ifade etmek isterim ki Yeni Corolla üzerinde yaptığı çalışmalarla birlikte kabin gürültüsü ve titreşimi konusunda büyük bir ilerleme gerçekleştirilerek otomobilin hissedilir bir biçimde daha sessiz bir sürüşe sahip olması sağlanmış.

toyota-Corolla-2016-interior-tme-017-a-full_tcm-3043-707475

MOTOR
Test aracımızın kalbinde yer alan 1.4 litre D-4D turbo dizel motor 6 ileri manuel şanzıman ile kullanımını gerçekleştirdik. Test aracımızda yer alan 1.4 litrelik dizel motor maksimum 3800 devirde 90 beygirlik bir güç elde ederek bunu 205 Nm’lik Tork değeri ile desteklemiş!
Otomobil için yeterli seviyede olan bu tork oranı ile 6 ileri Manuel şanzımana sahip olan Corolla, oldukça cimri bu motor ile test süremiz zarfında şehir içinde 100 km’de ortalama 5,2 litrelik yakıt sarfiyatını yakaladık! Bu değer sizde takdir edersiniz ki günümüz İstanbul şartlarında ve bu kasa ağırlığında bir otomobil için muhteşem bir rakam. Çevreye de oldukça duyarlı olan bu motor ile emisyon değeri sadece 106 g/km’dir.

GÜVENLİK
Öncelikle Yeni nesil Corolla’nın Euro NCAP çarpışma testlerine girip muhtemelen beş yıldız alacağını belirtmek isteriz. Güvenliği ile zaten kullanıcıları tarafından da takdir edilen Corolla markası, yenilenmiş versiyonu ile de bunu devam ettiriyor! Standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında dikkat çekenleri sizler için sıraladık. Bunlar, geri görüş kamerası, yokuş kalkış desteği, elektronik çekiş kontrolü, araç denge kontrolü, 7 hava yastığı, ABS, EBD ve gündüz LED farları güvenlik özelliklerinin sadece bazılarını oluşturuyor!

FİYAT
Test aracımız olan Corolla’nın 50. Yılı şerefine üretilen 1.4 D-4D Premium’un anahtar teslim satış fiyatı 111.900 TL’dir. Ancak ben bunu istemiyorum normal Corolla dizel bana yeterli derseniz ise onu fiyatı 90 binden başlıyor bizden uyarması  Onuda istemiyorum ben fazla km yapmıyorum benzinli versiyon yeter derseniz de onun fiyatı daha da ekonomik. 1.3 motorunu 65 binler seviyesinden alabilirsiniz.

IMG_20170406_133958-1200x1600

YORUM FARKI
Ülkemizde Corolla’nın yeri tartışmasız en özel yerde… Bunu yoldan kimi çevirirseniz çevirin aynı ifadeyi kullanacaktır. Bunu markayı göklere çıkarmak için demiyorum. Halkın kanaati böyle! İşte bu yüzden Corolla 50 yıldır zirvede… Tam bir aile otomobili olarak ve de ülkemiz şartlarına uygunluğunu da göz önünde bulundurursak Corolla’nın 50. Yaş özel versiyonunu test ederken ben de oldukça keyif aldım. Halefine oranla daha iç mekân kalite algısının Premium segmente uyum sağladığını gözlemlediğim Corolla’nın yakıt tüketimi de oldukça ideal… Testim süresince sakin kullandığım otomobilin bana verdiği son rakam şehir içinde 5.2 litre! Rakiplerine baktığımızda bu rakam oldukça ekonomik düzeyde seyretmektedir.

Özellikle ön tasarımıyla da oldukça dikkat çeken 50. Yıl özel Corolla’da krom detayların daha da ön plana çıktığını ifade etmek isterim. Ben krom kaplamayı hep sevmişimdir. Zira kullanıldığı her yerde otomobile ayrı bir hava kattığı ortada!

Oldukça ekonomik olan dizel Corolla’yı öncelikle ailelerimize gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum… Bunu sadece ben değil milyonlarca Corolla kullanıcısına sorun aynı şeyleri iletecektir!
Sonuç olarak ailemizin otomobili olmaya devam eden Corolla efsanesi bugün ve gelecekte de tahtını koruyacağını belirtmek isterim.

Şimdiden Corolla ile keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir