DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

By on 01 Mart 2018

Her yıl 8 Martta kutlanan Dünya Kadınlar Günü,Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen bir gün olması nedeniyle, ulusal bir gün olarak Dünyanın her yerinde kutlanmaktadır.

Geçmişte Amerika,da çalışma koşullarını protesto eden kadınların eylemi sırasında 129 kadın ölmüş ve bugün dolayısıyla,8 Mart 1857 tarihinde 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılmasına karar verilmiştir.

Birleşmiş Milletler 8 Mart Kadınlar Gününü, 16 Aralık 1977 de kabul etmiştir. Bugünün amacı, Kadın Haklarını hatırlatmak ve kadınların yalnız olmadığını göstermektir.

Kadınlar bugünde bir araya gelerek, yaşadıkları kadın sorunlarını,gündeme getirir ve eşit haklara sahip olduklarını hatırlatırlar. Ülkemizde ilk kez 1921 yılında kutlanılan Dünya Kadınlar Günü, her yıl geleneksel olarak çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından kutlanmaktadır.

Kurtuluş Savaşında Nene Hatun, Halide Edip Adıvar, Kara Fatma gibi birçok Kahraman Türk Kadını cephelerde savaşmış,bağımsızlık mücadelesi vermişlerdir. Atatürk,ün dediği gibi “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki ,bir toplumun yarısı topraklara zincirle bağlı kaldıkça ,diğer kısmı göklere yükselebilsin…”

Atatürk kadınlarımıza birçok alanda özgürlük getirmiştir. 1924 yılında meclisimize 17 kadın vekil girmiştir. Daha uygar ve sağlıklı toplum için kadınlarımıza her zaman ihtiyaç vardır. Bu güzel günü bir gün değil her gün hatırlamalıyız.

Kadınlarımızı eğitmek okutmak, tüketen değil üreten insan yapmak, bir milleti yükseğe taşır saygıdeğer yapar. Bende hayatın her alanında çalışan, üreten, emek veren, bilimin ışığında yürüyen tüm Kadınların, Kadınlarımızın bu güzel gününü kutluyorum.

Sevgi ve Saygıyla

MUTLULUKLA KALIN….

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir