Dostluk ve Kardeşlik için 9 bin km yol kat edecekler…

By on 04 Mayıs 2012

Dünyanın en eğlenceli ralli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen ve bu yıl yedincisi düzenlenecek Allgau Orient Rally – Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye etabı başladı.

Bu seneki sponsorları arasında TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarının da bulunduğu ralli boyunca aralarında klasik kategorisine girebilecek ‘oldtimer’ olarak adlandırılan araçların bulunduğu 111 takım, Türkiye’de 9 gün boyunca 4 bin km. yol alacaklar.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Dünya Gıda Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in de partner olarak yer aldığı, ‘Allgau Orient Rally – Dostluk ve Barış Rallisi’nin yedincisi 28 Nisan – 14 Mayıs tarihleri arasında düzenleniyor.

Bu yıl TÜVTURK Araç Muayene İstasyonları’nın da sponsor olarak destek verdiği ve 20 ülkeden toplam 111 takımın katıldığı Ralli’de, 655 yarışçı 355 araçla mücadele edecek. 

Almanya’dan start alan, 14 ülkeyi kapsayan yaklaşık 9 bin km’lik parkuru geçerek, 14 Mayıs’ta Bakü’de finiş görmeyi hedefleyen ekipler, Ralli’nin en uzun parkuru olan Türkiye etabında, 9 gün boyunca 4 bin kilometre katedecekler.   

TÜVTURK ekibi de Ralli’de

‘Oldtimer’ olarak adlandırılan ve neredeyse klasikler arasında yer alan otomobillerin katılabildikleri Ralli’nin  sponsorlarından olan TÜVTURK’ün İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Koray Özcan, “Bakımı, periyodik muayeneleri zamanında ve kurallara uygun yapılan otomobiller, ralli gibi mücadele oranı yüksek organizasyonlarda bile yer alabiliyor. TÜVTURK olarak bu organizasyonda bulunmamızın en önemli sebeplerinden biri de buydu.” dedi. TÜVTURK’ün de Ralli’nin Türkiye etabının belirli bir bölümünde yarışacağını ifade eden Özcan, “Her ne kadar dünyanın en eğlenceli rallilerinden biri olarak adlandırılsa da, otomobillerin özellikleri ve geçtiği parkurlar olarak değerlendirdiğinizde mücadele düzeyi de oldukça fazla bir organizasyon. Biz de TÜVTURK olarak iki otomobille bu yarışa katılarak, yarışmacıların ülkemizi ve güzelliklerini tanımalarına katkıda bulunmak istedik.” şeklinde konuştu.

Araçlar TÜVTURK ekiplerince temsili olarak kontrol edilecek

İstanbul ayağında, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından karşılanacak olan yarışmacılar, Sirkeci’de pit stop yapacaklar. Ralli süresince yol, hava, şartları ve rakipleriyle mücadele eden yarışmacılar aynı zamanda pit stoplarda organizasyon ve TÜVTURK’ün özel görevlerini de yerine getirecekler. TÜVTURK’ün yarışmacılar için belirlediği ilk ödev, İstanbul pit stopunda araçlarının genel hatları ile temsili muayenesini yaptırmak. Bir diğer ödev ise, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda TÜVTURK’ün desteğinde yürütülen sosyal sorumluluk projesi ‘Trafikte Sorumluluk Hareketi’yle bağlantılı; tüm yarışmacılar Samsun pit stopunda ‘Trafikte Sorumluluk Alıyorum’ broşürlerinin dağıtımını gerçekleştirecek ve bu hareketin ülke geneline yayılmasına destek olacaklar. Yarışmacıları organizasyon tarafından verilen ödevler de bekliyor; bunlardan biri Trabzon limanında oltayla balık tutup, pişirmek ve usta aşçılara tattırmak olacak.

Dankeschön Türkiye – Teşekkürler Almanya

Ralli’nin İstanbul etabında yarışmacılar, 50 yıl önce Almanya’ya çalışmak amacıyla giden ilk işçiler anısına yapılan ‘50’nci Yıl Teşekkür Anıtı’nın hazırlanmasına da katkıda bulunacaklar. 4 Mayıs günü, yanlarında getirdikleri çeşitli parçaları Sirkeci Tren Garı’na bırakacak yarışmacılar, 5 Mayıs’ta, Çorum Boğazkale Etabı için start alacaklar.

Bakanlıklar da destekliyor

Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği Ralli, Türkiye ayağında Edirne, Kırklareli, İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu, Çankırı, Çorum, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Bayburt, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan etaplarını tamamlayarak Gürcistan ayağına devam edecek.

Rallinin yarışma etabı 14 Mayıs’ta Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de sona erecek ve yarışmacılar Ürdün’e geçerek 16 Mayıs tarihinde Amman’da ‘Dostluk ve Kardeşlik Partisi’ne katılacaklar. Ralli sonunda tüm araçlar Birleşmiş Milletler’e bağlı hayır kurumlarına bağışlanacak.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir