Doğası Gereği Sporcu; BMW 428 xDrive Coupe!

By on 27 Ağustos 2014

Ülkemizde Coupe otomobillere ilginin her geçen gün artış gösterdiği hepimiz tarafından aşikâr… Buna seyirci kalmayan en önemli markalardan biri de hiç kuşkusuz yıllardır ortaya çıkardığı otomobillerle bunu kanıtlayan BMW markası… Buna paralel olarak BMW modellerini son yıllarda öne çıkaran BMW EfficientDynamics aerodinamik tasarım felsefesinin en nadide üyelerinden biri olan BMW 428i xDrive Coupe, atletik duruşunu çok iyi bir şekilde yansıtmış! Bizde bu asi ruhlu sporcuyu daha yakından tanıtmak istedik… Umarım sizi biraz olsun bilgilendirmiş oluruz!

20140823_192717TASARIM

BMW’nin Grup Tasarım Başkanı olan Adrian Van Hoodonk’un da dediği gibi bir otomobilin karakterini hem görebilmeniz hem de hissedebilmeniz gerekir. Tıpkı yetenek gibi, sadece sahip olmanız yetmez onu kullanabilmenizde gerekir… Sayın Hoodonk ne kadar doğru bir söz söylediğini BMW 428i xDrive Coupe modelini kullanma fırsatı bulduğum zaman çok daha iyi anladım! Otomobilin arka kısmına doğru uzanan düz tavan çizgisi sayesinde ortaya koyduğu duruş atletik yapısını bize ilk işaret fişeğini oluşturuyor! Bununla birlikte uzatılmış motor kapağı ile BMW 4 Serisi Coupé’ye klasik ve aynı zamanda yenilikçi atletik ruhunu kazandırmış! Otomobilin ön görünümündeki bir diğer ayrıntı ise dokuz adet krom kaplı çubukla renklendirilmiş olan parlak siyah renkli böbrek ızgarası… Belirgin şekilde tasarlanmış olan yeni ön yüz sayesinde otomobil çok daha etkili bir duruşa sahip olmuş! Aracın yandan görünümündeki bir diğer ayrıntı ise önce arka kısma doğru uzanan dik omuz çizgisi ve ters L şeklindeki hava girişleri… 428i’nin arka tasarımına dönecek olursak sporcu kimliğini pekiştiren geniş bir tasarım anlayışına şahit oluyoruz! Buna paralel olarak sahip olduğu L şekli arka lambaları otomobilin genel tasarımıyla uyum içinde bütünleşmiş… Stop lambalarının bir diğer özelliği ise sürücü pedala hafifçe dokunulduğunda hafifçe, sert frenleme esnasında daha yoğun bir şekilde yanmasıdır!

IMG_20140821_085654KONFOR VE İÇ MEKÂN

Öncelikle konfor özelliğinde öne çıkan unsur iDrive Touch adı verilen ve otomobilin ileri veya geri gitmesi için kullanımını oldukça kolaylaştıran bir nevi joistik gibi duran kumanda bölümü… Bu iDrive sayesinde Navigasyon, müzik sistemi ve telefon gibi sürücü için en önemli işlevlere doğrudan bu butonu kullanarak ulaşabiliyorsunuz… Bununla birlikte sürücü ve yolcu için ayrı ayrı konfor sunan dört bölgeli klima kontrol sistemini de belirtmeden geçmemek gerekir. Burada BMW 428i xDrive Coupe serisinin bütün konfor özelliklerini sayacak olursam siz de okumaktan sıkılırsınız. Bu yüzden ana başlıklar altında diğer konfor özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Integral Aktif Direksiyon, Dinamik Sürüş Kontrolü, Dinamik Süspansiyon Kontrolü, Adaptif Sürüş, Elektro Mekanik Destekli Direksiyon, Sekiz ileri otomatik şanzıman, Eco Pro modu bazı konfor özellikleri… İç mekânda üç kollu direksiyon simidi ve merkez konsolun konumlandırılması birbiriyle uyum içinde. Gösterge ve kontrol düğmeleri oldukça kullanışlı olmuş…

20140823_192816PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Bu asi sporcunun motor kaputunun altına gizlenen 2.0 litre hacmindeki benzinli motoru 5000-6500 devir aralığında maksimum 245 beygirlik güç üretip bunu 1250-4800 devir aralıklarında 350 Nm’lik muhteşem tork oranıyla desteklemeyi başarmış! TwinPower Turbo teknolojisine sahip olan 428i, bu sayede TwinScroll turboşarj özelliğini Valvetronic, Çift VANOS ve Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon ile bir araya getirmiş… 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan otomobil vites geçişlerindeki sessizliği ile de bizi kendine hayran bıraktı! Şimdi gelelim otomobilin yakıt sarfiyat değerlerine… Şehir içinde test etme imkanı yakaladığımız 428i bize 100 km’de ortalama 8.8 litrelik bir yakıt değeri sundu! 1540 kg’lık boş ağırlığına bakacak olursak bu rakam bize oldukça başarılı geldi. Ancak otomobili spor moda aldığımız anda yakıt sarfiyatı 10 litrelere doğru çıktığını da belirtmek isteriz… Çevreci de bir motora sahip olan bu motorun emisyon değeri ise sadece 159 gr/km.

20140823_192831GÜVENLİK

Bu muhteşem otomobilin güvenlik elemanlarını saymakla bitmez ancak ben size öne çıkan güvenlik önlemlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle BMW 428i xDrive Coupe Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız alan bir otomobil… Buna paralel olarak BMW Connected Drive’in bir parçası olan gece görüşü sayesinde farınızın erişemediği yerlerdeki başınıza gelebilecek her türlü tehlikeye karşı sürücüyü uyarıyor. BMW ConnectedDrive teknoloji sayesinde Gerektiğinde Hız Sınırı Göstergesi, bölgede geçerli hız sınırlamalarının yanı sıra mevcut hız sınırını da gösterebilir. Şerit değiştirme ve Şeritten Ayrılma Uyarısı, BMW Gece Görüşü’nden gelen yaya algılamasının yanı sıra öndeki otomobilin arkasına çarpma tehlikesi gibi destek sistemlerinden gelen uyarı mesajları da her zaman görüntülenir. Bununla birlikte geri görüş kamerası ve otomobilin şeridinden çıktığında sizi uyaran şerit değiştirme uyarısı bir diğer güvenlik önlemleri arasında yer alıyor.

FİYAT

Test aracımız olan BMW 428 xDrive anahtar teslim satış fiyatı 210.198 TL’dir.

imagesSONUÇ

Spor bir otomobilde aradığınız her şey bence BMW 428 xDrive’da mevcut! Mükemmel performansı ve akıcı tasarımıyla trafikte tüm bakışları üzerinde toplayan BMW’nin bu en özel sporcusunu test ederken oldukça keyif aldım… Markanın yeni nesil tasarım olgusunu da bünyesinde barındıran BMW 428, iç mekânında kullanılan deri seçenekleriyle de rakiplerine fark atıyor! Değişik sürüş modu seçenekleriyle test etme fırsatı bulduğum otomobilde özellikle Eco mode ile yolculuk yaparken yakıt sarfiyatının oldukça düştüğüne şahit oldum… Otomobil bu modda giderken gaz ayarını kendiliğinden yaparken size sadece bunun keyfini sürmek kalıyor! Bunun yanında spor modda iken otomobil adeta canavara dönüşüyor ve mükemmel bir sürüş performansı sergiliyor… Sonuç olarak Coupe otomobillere meraklı olan kullanıcılara tavsiyem bu asi sporcuyu test etmeden araç almaya karar vermesinler! Keyfi bol kazasız sürüşler dilerim…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir