DOĞA

By on 10 Ağustos 2017

Bütün canlıların uyum içinde yaşadıkları alana doğal çevre denir.Doğal çevrede canlılar kendi aralarında uyum içindedirler.Örneğin ormanda bitkiler, hayvanlar bazı organizmalar birlikte yaşarlar.Ormanda bu canlı gruplardan birinin yok olması demek,diğer canlıların olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Her şeyin birbiriyle bağlantılı yaratıldığı Dünyamızda bizlere düşen görevler var. Plastik cam teneke gibi maddeler uzun yıllar hiç bozulmadan kaldığı için çevre kirliliğine sebep olur. Maalesef çevremde gördüğüm çoğu insan bütün uyarı levhalarına rağmen, özellikle bu atık maddeleri doğaya atıyor. Doğaya atılan bütün zararlı atıklar suyu toprağı havayı etkiler.

Bizler bunun için neler yapabiliriz. Öncelikle ailede doğaya zarar vermemeyi çocuklarımıza aşılamalı,okullarda da çevre dersleri konulmalıdır. Belediyelerce her yere atık malzeme kutuları konmalı, insanları buna teşvik edici kamu spotu oluşturulmalıdır.

İnsan ve Doğa arasında sürekli bir etkileşim vardır. İnsan bir yandan yaşadığı doğal çevreyi değiştirirken,bir yandan da doğal çevre şartlarından etkilenmektedir. Tarım, turizm, ulaşım gibi pek çok insan faaliyeti doğal şartlardan birisi olan iklimin etkisi altındadır.

Bu yüzden doğayı korumalı önem vermeliyiz. Yaşamımızın kaynağı Doğaya değer vermiyorsak bile, zarar vermeyelim yeter diyorum…

Bu haftada güzellikler içinde kalın diyoruz .

HOŞÇAKALIN…

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir