Dizel Opsiyonlu Mercedes A-Serisi Sedan Tanıtıldı

By on 27 Temmuz 2018

Mercedes’in hafta başında ilk detayları üzerinden duyurusunu gerçekleştirdiği 2019 model A-Serisi Sedan, meraklılarını çok fazla bekletmeyerek sahneye çıktı. Çin pazarında LWB versiyonu üzerinden kullanıcılarla buluşturduğu modeli Sedan adıyla Amerika pazarına sunma planı içerisinde olan Mercedes, bunun için son jenerasyon tasarım dilinden yardım alacak.

2019mercedesaserisisedan9

Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarına hatcback versiyonuyla sunulan ve elde ettiği değişimlerle büyük beğeni kazanan yeni A, CLS‘den yansıyan yüzünü sedanda da sergiliyor. 0,22‘lik sürtünme katsayısı ile sınıfının en iyi otomobili olarak da asfalta inecek olan aracın kokpiti de beklediğimiz gibi son teknolojiden nasibini alıyor.

2019mercedesaserisisedan10

Model bir sedan otomobil olduğu için en temel farklardan birisi haliyle ebatlarda karşımıza çıkıyor. Toplamda 4.549 milimetre uzunluğa ve 2.729 milimetre aks mesafesine sahip olan Sedan, Çin pazarındaki satışta olan LWB versiyonundan ufak da olsa daha geride konumlandırılmış.

2019mercedesaserisisedan14

Tasarım konusunda bahsettiğimiz gibi ön kısmını birebir yeni A-Serisi’nden alan sedan, arka bölümde ise stop lambalarıyla farkını ortaya koyuyor. Doğrusun söylemek gerekirse burada C-Serisi’nden birebir şekilde faydalanılmış bir yapı var. Kokpit bölümü de tıpkı ön tarafta olduğu gibi yeni modelden alan araçta 12,3 inç‘lik ekranların hakimiyeti söz konusu. Mercedes’in MBUX adını verdiği son nesil akıllı sistemle donatılan bu sistem, yapay zeka desteğiyle kullanıcı deneyimini yeni bir noktaya taşıyor.

2019mercedesaserisisedan17

Motor

2019 Mercedes A-Serisi Sedan’ın kaputunun altında pazara göre değişen motor seçenekleri yer alıyor. Amerika’da yaklaşık 190 beygir güç ve 300 Nm tork üreten 2.0 litrelik motorun sunulacağı duyurulmuş durumda. 7 ileri değerli çift kavrama şanzımanla kombin edilen model ön tekerlekten çekiş veya dört tekerlekten çekişli olarak satın alınabilecek. A200 kodlu diğer benzinli versiyonda ise 163 beygir güç ve 250 Nm tork karşımıza çıkıyor. Son olarak dizel cephesine baktığımızda A180d’nin 116 beygir güç ve 260 Nm tork değerliyle teker çevirdiğini görüyoruz. Amerika ve Almanya’da üretilecek olan A-Serisi Sedan’ın satış süreci bu yılın son çeyreği ile birlikte başlayabilir.

2019mercedesaserisisedan13

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir