Dikkat! Yüzde 25 Yakıt Tasarrufu İçin Dikkat Edilmesi Gereken 12 Nokta

By on 27 Ağustos 2015

Değişim hızının neredeyse takip edilemediği akaryakıt fiyatları, Türkiye’de arabası olsun olmasın hemen herkesin gündeminde ilk sıralarda yer alıyor, akaryakıt zamları açıklandığı an sohbetlerin ana konusu haline geliyor. Ancak doğru araç kullanımı ve sürüş teknikleri ile daha az akaryakıt tüketmek ve bütçeden tasarruf etmek mümkün. Yaptığı kampanyalar ile her zaman müşterisinin yanında olduğunu gösteren Starpet, bu kez müşterilerine daha az akaryakıt tüketmelerini sağlayacak önerilerde bulunuyor, tüyolar veriyor.

İstasyon sayısı 300’ü aşan akaryakıt sektörünün yüzde yüz yerli markası Starpet’in önerilerine kulak verip, tavsiyeleri dinlemek yüzde 25 oranında yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak.

Starpet’in akaryakıt tasarruf önerileri:

Seyahatiniz 5 kilometreden az ise aracınızı kullanmayın.

Aracınıza uygun doğru yakıtı kullanın.

Ani kalkışlardan ve duruşlardan kaçının. Gaza ve frene aniden basmak, benzin tüketimini yüzde 5 artırır.

Camlarınızı kapalı tutun. Açık camlar, 100 kilometre/saat hızda yüzde 4 fazla yakıt sarfiyatına yol açar.

Aracınızın lastiklerinin doğru basınçta olmasına özen gösterin. Lastiklerinizin hava basıncı düşükse yakıt tüketimi artar.

İki dakikadan fazla duracaksınız, kontağı kapatın.

İlk 5 km içinde aracınızı yüksek hızda sürmekten ve aşırı hızdan kaçının

Aracınızı 25 kilometre/saatten düşük, 95 kilometre/saatten yüksek hızda kullanmamaya özen gösterin.

Aracınızda gereksiz ağırlıklar taşımayın. Taşıma kapasitesinin üzerindeki her 45 kg. ek yük yüzde 7 fazladan yakıt tüketimi neden olur.

Aracınızı gölgeye park edin. Buharlaşan benzinden kar edeceğiniz gibi aracınızı soğutmak için klimayı kullanmanıza da gerek kalmayacaktır. Klima kullanımı yaklaşık yüzde 10 ekstradan tüketime neden olur.

Aracınızın bakımını düzenli yaptırın! Eskimiş bujilerin değiştirilmesi, karbüratör, akümülatör bakımı, hava ve yakıt filtrelerinin gözden geçirilmesi, lastik basınçları ve rot ayarlarının yapılması yakıt tasarrufunu katkı sağlar.

Trafikteki yoğun çok fazla dur-kalk yapmak tüketimi artırır. Trafiğin çok kısa aralıklarla aktığı durumlarda dur-kalk sayısını azaltmaya çalışın.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir