Değişimin Adı: KIA Soul

By on 30 Eylül 2016

İkonik tasarımı ile otomobil dünyasında fark oluşturan modeller arasında yer alan KIA Soul, Türkiye’deki hayran kitlesini her geçen gün büyütüyor. KIA Soul büyüyen ölçüleri, geniş iç hacmi, güçlenen kaportası, geliştirilmiş süspansiyon özelliği ile sürüş kalitesini önemli oranda artırıyor. Siz değerli okuyucularımız için 1 haftalık uzun yol testine çıktığımız Soul ile yaklaşık olarak 2000 km yol kat ettik! Testimiz süresince 1.6 litre CRDi dizel motor  7 ileri DTC şanzımanı ile rahat bir sürüş gerçekleştirdiğimiz yeni Soul yakıt tüketimi konusunda da rakiplerine oranla ciddi avantajlar da sundu. Gelin bu farklı tasarımlı KIA ailesi üyesini daha yakından tanıyalım…

2f406cbf-b2ba-48e7-ae81-cc70b3ac649e

TASARIM

Öncelikle Yeni KIA Soul baştan sona yenilenirken, modelin hayranlarının üzerinde iz bırakan ikonik tasarıma sadık kalınmış… Dolayısıyla Soul’un bugünkü halini özel kılan şeyler muhafaza edilirken, gelişime açık yanlar ele alınarak, yeni fonksiyonlar meydana getirildi. Haliyle bu farklı tasarımı sayesinde Soul sahip olduğu fonksiyonlarla bugünün beklentilerini karşılaşmakla kalmıyor, şehir SUV’si segmentine de yeni bir anlayış getirmiş desek abartmış olmayız!

Otomobilin en dikkat çeken yanı aracın dik duruşu, köşeli omuzları, görüş alanını artıran pencereleri, yüksek arka farları ve güven veren sürüş yüksekliği, aracın Soul olduğunu hemen hissettiren önemli tasarım unsurları olsa gerek… 2012 KIA Track’ster konsept aracından esinlenerek tasarlanan Soul, özellikle dış gövde benzerlikleri bizce dikkat çekiyor. Bununla birlikte KIA’nın artık marka olmuş radyatör ızgarası ise ürün gamındaki diğer modellerle uyumluluk sağlamak amacıyla elden geçilmiş. KIA Soul’un getirdiği en büyük teknik yenilik, Cee’d modeli baz alınarak %66 oranında ultra yüksek mukavemetli ya da yüksek mukavemetli çelikten üretilmiş olması… Bunun sonucu olarak eski modele kıyasla burulum direnci %29 arttı!

KIA Soul’un yeni modelinde ölçüler az da olsa büyüdü. Aracın boyu 20 mm uzayarak 4.140 mm oldu. Aks açıklığı da 20 mm artarak, 2.570 mm seviyesine geldi. Soul ayrıca 15 mm daha genişliğe kavuşarak 1.800 mm oldu. Bununla birlikte aracın 1.610 mm yüksekliği korunmuş.

c54ccb55-8999-43f2-8559-31f511d44e90

KONFOR

KIA Soul iç kabinde, yüksek kalitede malzeme kullanımı ile sürücülerin ve yolcuların konforunu artırırken, kapsamlı ses yalıtımı sayesinde araç içindeki gürültü düzeyini yaklaşık üç desibel düşürerek daha sessiz bir sürüş deneyimi meydana getirilmiş. Ayrıca Soul müşterileri tek veya iki renkli iç dekorasyon seçebiliyorlar. Müşterilere siyah, kahverengi, gri renklerde kumaş seçenekleri sunulmuş.

33e2c764-46c1-4cdf-8e02-0b27f8f46729

Otomobilin kokpit bölümünde yerimizi aldığımızda öncelikle 3 kollu spor direksiyon simidi, dokunmatik renkli ekran ve Supervision gösterge paneli dikkatimizi çekti. Adeta spor otomobil kokpitini andıran yeni Soul’un iç mekanı geniş diz mesafesiyle de rakiplerini kıskandıracağa benziyor. Soul’da yer alan öne çıkan konfor özellikleri ise şöyle; Hız sabitleyici, geri görüş kamerası, yokuş kalkış desteği, AUX&USB girişleri, soğutmalı torpido, otomatik klimaya yer verilmiş.

img_20160921_133149-01

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ

Test aracımızın motor kaputu altında yer alan 1.6 litrelik 4 silindirli CRDI dizel motor maksimum 4000 devirde 136 beygir güç üretip bunu 1750 devirde 300 Nm’lik tork değeriyle desteklemiş. Performanslı motora sahip olan Soul’un gerek ani hızlanmaları gerekse de vites geçiş aralıkları kusursuz diyebiliriz. 7 ileri DCT otomatik şanzımanın yer aldığı bu güçlü motor uzun yolda özellikle 6.3 litreye kadar indi! Ancak bu rakamı yakalamak o kadar da kolay olmasa gerek. Bunun için öncelikle sakin kullanım şart… Aynı zamanda araç yüklü iken gaza ani yüklenilmemesi en önemli unsur… Siz fabrika verilerine bakmayın 4 litrelere inmeniz bizce bu ağırlıkta ve motorda bir otomobil için imkansız! Biz otomobili teste aldığımızda ortalaması 7.5 litre gösterirken aracı teslim ettiğimiz zamana geldiğimizde bu rakam 6.3 idi. Bu da tüketimde bir başarı olsa gerek!

97092773-ecfa-4840-b633-5e2547ca6652

GÜVENLİK

Soul’da yer alan standar güvenlik ekipmanlarını sıralamadan önce yazımızın girişinde de bahsettiğimiz üzere bu otomobilin kaporta direnci %66 oranında artırılmış! Yani güvenliğe daha çok önem gösterilmiş… Standart güvenlik ekipmanlarına değinecek olursak, sürücü-yolcu, yan-perde hava yastıkları, EBD Destekli ABS fren sistemi, ESP (Elektronik Dengeleme Programı), BAS (Fren Destek Sistemi), VSM (ESP’li Araç Denge Yönetim Sistemi) güvenlik sistemlerinin sadece bazılarını oluşturmuş.

FİYAT

Ülkemizde bir tek 1.6 dizel motor seçeneği ile satışta olan KIA Soul’un anahtar teslim satış fiyatı 86.900 TL’dir.

img_20160924_190911

YORUM FARKI

Sevgili okuyucularım, KIA Soul testimi bana soracak olursanız özellikle uzun yolda beni hiç yormadı desem yalan olmaz! Otomobili kullanırken herşey elimin uzanacağı mesafede olması bana yolculuğu çekilmez halden alarak eğlenceli hale getirdi. Gece yolculuklarında otomobilin görüş mesafesi ve iç aydınlatmaları da muhteşemdi…

KIA mühendisleri bu otomobili tasarlarken bence kullanıcının ve yolcuların rahatını ön planda tutmuşlar. Zira arka diz mesafesindeki genişlik de bunun en önemli göstergesi… İstanbul’dan çıktığım yolculuk Ege’nin incisi Fethiye’nin zorlu dağ yolunda virajlar eşliğinde devam etti. Bu yolculuk bana göre keyifli iken yanımdakiler tarafından uçurum kenarlarından geçtiğimiz için korkutucu da oldu. Ancak gerek dağlara çıkarken sorunsuz çıkışı gerekse de zorlu virajlardaki yol tutuşu KIA Soul’un en önemli özelliklerinin başında yer alıyor. Soul’un bu kusursuz yol tutuşu genişletilmiş aks mesafesine de borçlu olduğunu da ifade etmekte yarar var.

Yakıt tüketimine gelince, 1 depo yakıtla İstanbul’dan Fethiye’ye arasında yol aldığımı söylemekte fayda var. Bu rakama ulaşırken de dediğim gibi agresif değil sakin bir kullanım yaptığımı dikkatinize sunarım.

 

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir