Dalmak Özgürlüktür!

By on 11 Ekim 2013

Peugeot Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmaya verdiği önem doğrultusunda hayata geçirdiği ve Türkiye için önemli bir kurumsal sosyal sorumluluk çalışması olan “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesi farklı etkinliklerle çalışmalarına devam ediyor.

“Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesi kapsamında, Peugeot çalışanları ve bayilerinden oluşan 10 gönüllü ve aralarında Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği’nden de engelli arkadaşlarımızın bulunduğu farklı engelli gruplarından 10 kişi 5 – 8 Ekim tarihleri arasında Kaş’ta “Dalmak Özgürlüktür” etkinliği çerçevesinde bir araya geldiler.

“Dalmak Özgürlüktür” etkinliği, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteğiyle, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliği ile gerçekleştirdi.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşavirleri Ayhan METİN ve Kenan ÖNALAN’ın da katıldığı etkinlikte engelli arkadaşlarımıza Peugeot gönüllüleri eşlik ettiler. Peugeot gönüllüleri ve engelli arkadaşlarımız etkinlik boyunca eşleşerek, birlikte konakladılar ve engelli arkadaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşıladılar. 3 gün boyunca süren etkinlik kapsamında engelli arkadaşlarımız, sualtı dünyasının iyileştirici ve özgürleştirici gücü ile buluşarak, hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşadılar. Ayrıca farklı spor etkinlikleri ve sosyal aktivitelerle hep birlikte eğlenceli vakit geçirdiler.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bakanlık Müşaviri Ayhan METİN, bu projede Bakanlığımız, Birleşmiş Milletler, Alternatif Yaşam Derneği ve Peugeot işbirliği yaparak çok güzel bir çalışma örneği göstermiştir. Burada olduğu gibi bütün çalışmalarımızda bunu yapmak istiyoruz. Böylelikle toplumsal entegrasyon daha hızlı ve etkin bir şekilde yaygınlaşacaktır. Ortopedik engelli bir birey olarak buradaki organizasyonda su altında özgürlüğü yakalamanın ve çok güzel vakit geçirmenin ötesinde Peugeot çalışanlarının ve AYDER gönüllülerinin zihinlerdeki engelleri kaldırma çabası en kıymete değer iş idi. Esas olarak bütün mesele zihinde… Bundan sonraki aşamada Peugeot’un engelsiz ürünlerini ve Peugeot ile Engelsiz Yaşam projesinin bir sonraki aşamasını heyecanla bekliyoruz.” dedi.

UNDP – Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktör Yardımcısı Hansın DOĞAN, duygularını “Ölümsüzlüğe inanan Likyalılar’ın antik kenti Kaş, mesajı nesiller boyu aktarılması gereken bir organizasyona ev sahipliği yaptı: Hayata katılım için hiçbir engel olamaz.” şeklinde ifade etti.

dalmakozgurluktur-6Alternatif Yaşam Derneği AYDER’in Kurucusu ve Başkanı Ercan TUTAL, “Spor aracılığı ile toplumsal değişim – sport for social change – özellikle sosyal sorunların çözümsüzlükler içinde biriktiği ve ‘büyük azınlık engellilerin’ dışlanmaya maruz bırakıldığı ülkelerde dinamik ve öncü bir rol oynar. Dalmak Özgürklüktür projesi bu misyonla engelsiz bir yaşama atılmış en girişimci adımlardan bir tanesidir. Bir kez daha ‘sualtı dünyasının iyileştirici ve özgürleştirici gücünü” (J.M.Cousteau) yaşadık” dedi.

Konu hakkında görüşlerini bildiren Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc BERGERETTI; “Engelli bireyleri sosyal hayata dahil etmek, onlara hareket ve ulaşılabilirlik sağlamak amacıyla başladığımız “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projemizde, 2013 yılı boyunca yaptığımız eğitim ve farklı etkinliklerle başarılı ve sağlam adımlar attık. Sosyal sorumluluklarını yerine getiren, duyarlı, ülkenin geleceğine sahip çıkan ve toplumsal kalkınmayı hedefleyen bir kurum olarak, engellilik konusunda toplumsal duyarlılığı da arttırdığımıza inanıyoruz. Bu nedenle projenin sürdürülebilirliğini sağlayarak, engelsiz bir yaşam için engelleri birlikte aşmaya devam edeceğiz.” dedi.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir