Dakar Rallisi’ne Geri Dönen Team Peugeot Total Tam Gaz Yarış Moduna Girdi!

By on 08 Ocak 2015

1987 ve 1990 yılları arasında Peugeot 205 T 16 Grand Raid ve Peugeot 405 T16 Grand Raid ile Dakar’da dört zafer kazanarak adını unutulmaz takımlar arasına yazdıran Peugeot Sport, 2015 Dakar Rallisi’ne Red Bull ve Total iş birliği ile yeniden döndü. Fransız Aslan 25 yıl aradan sonra, 2 kez Dünya Ralli Şampiyonu olan Carlos Sainz, 11 kez Dakar Rallisi’ni kazanan Stephan Peterhansel ve motosikletten otomobile geçerek yeni bir kariyere başlangıç yapan Cyril Despres yönetiminde üç Peugeot 2008 DKR ile Güney Amerika’da yeniden kükreyecek.

4 Ocak’ta Buenos Aires’te startı verilen ve 17 Ocak’ta tamamlanacak 2015 Dakar Rallisi’nde 9000 kilometreden uzun bir parkur katedilecek. Dünyanın en zorlu rallisi Arjantin’den başlayarak Şili ve Bolivya’yı aşacak ve yine Arjantin’de finişi görecek. Uzun hazırlıklar ve Aralık 2014’te Fas’ta yapılan test sürüşlerinden sonra, üç Peugeot 2008 DKR ralli otomobili de Buenos Aires’e gelerek yarışmaya katıldı. Pilotların direksiyona geçmesiyle son kontroller ve ince ayarlar yapıldı ve Peugeot’lar ralliye başlayarak maceraya atıldı.

4 Ocak Pazar günü Dakar’ın ilk özel etabında çıkışa hazırlanmak amacıyla, Stephane Peterhansel ve Jean-Paul Cottret, Carlos Sainz ve Lucas Cruz, Cyril Despres ve Gilles Picard’ın pilotluğunu yaptığı otomobiller gaza bastı. Arjantin’in başkentine yağan yoğun yağmura karşın, Team Peugeot Total 15 günlük beklenmedik sürprizlerle dolu rallinin kendine özgü ambiyansına hızlı bir giriş yaptı. Başlangıçta Buenos Aires’e 30 kilometre mesafede “shakedown” (ısınma turu) için öngörülmüş olan saha kullanılamaz hale geldiğinden, bu zorunlu alıştırma etabı için uygun başka bir yer aramak gerekti.

Efsane ralli pilotları arasına adını yazdırmış Carlos Sainz “İlk kez asfaltta bir ısınma turu attık. Aralıksız yağan yağmur nedeniyle başka bir seçeneğimiz kalmamıştı. Kısa sürede otomobilin test edilmesi için bu çözüme yöneldik. Her şeyin mükemmel şekilde çalışıyor olmasından memnunum” dedi.

Dakar’daki 11 şampiyonluğundan güç alan Stephane Peterhansel, otomobilini teknik kontroller için yarış komiserlerine sunmadan önce kendisiyle özdeşleşen soğukkanlılığını bir kez daha sergiledi: “Mühendislerimiz ve mekanikerlerimiz otomobilimize büyük özen gösteriyor. Herkesin işini ne kadar büyük bir tutkuyla yaptığın görmek yüreğimi ısıtıyor.”

Motosikletten ralliye geçen dört tekerlekli yarış dünyasının çaylaklarından Cyril Despres’in coşkusu ise ekibin Latin Amerika’ya gelişinden sonra herkese sirayet etti. Cyril Despres Peugeot 2008 DKR’sinden maksimum verim olmak için çok sayıda tavsiyeden yararlandı.

Team Peugeot Total Takım Direktörü Bruno Famin pilot, kopilot, mekaniker ve mühendis ekibinin tamamının bu yarışa büyük bir ciddiyet ve coşkuyla hazırlandığını söyledi:

“Son hazırlıklar için ellerinden gelenin en iyisini ortaya koydular. Vakit artık tamam. Ekip yarışa hazırlanmak için son haftalarda sonsuz çaba gösterdi. Bugüne kadar başardıklarımızdan gurur duyuyorum. İlk etap için hazırız ve yarışın sonuna adım adım ilerleyeceğiz.”

Yarışın ilk günü olan 4 Ocak’ta Team Peugeot Total güvenli bir şekilde 175 kilometrelik ilk etabı tamamladı. Rallinin 518 kilometrelik en uzun parkurunun geçildiği ikinci günün sonundaysa San Juan’a varıldı. Aşırı sıcak havayla mücadele eden pilotlar, yer yer çamura dönen kumla kaplı parkur nedeniyle Dakar’ın tehlikelerine göğüs germeye başladı.

  1. güne nazaran şartları daha hafif olan 3. günde ilerlemeye devam eden Team Peugeot Total, 4. gün farklı deneyimleri bir arada yaşadı. Stephane Peterhansel, aracın potansiyelini ortaya koydu ve etabı 5. sırada tamamlayarak genel liderlik klasmanında üst sıralara tırmanmaya devam etti.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir