Daha Güvenli ve Daha Cimri: Yeni Citroën Jumper!

By on 18 Temmuz 2014

Piyasaya ilk çıktığı günden bu yana 800.000 adete ulaşan satış rakamı ile gerçek bir başarı elde eden Citroën Jumper, yenilenerek standartları yeniden belirliyor. Modern ve dinamik tasarımı, ticari bir aracın da çekici olabileceğini gösterirken, sınıfında sahip olduğu üstün teknolojik özellikleri ile de göz dolduruyor. Yeni Citroën Jumper,iş hayatında karşılaşılaşılan her zorluğun üstesinden gelecek şekilde tasarlandı. Her detayı ile Citroën uzmanlığı ve mühendisliğini yansıtan Yeni Jumper; Elektronik Stabilize Programı (ESP),  Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder), Yokuş İniş desteği (Hill Descent Control) ve kaygan zeminde tutunmayı artıran Akıllı Çekiş Sistemi (ITC) ile güvenli sürüş konusuna verdiği önemi ortaya koyuyor. Yeni Citroën Jumper, Bluetooth ve LED gündüz sürüş farları ile daha fazla teknoloji, 150 HP’lik motoruyla daha fazla performans ve daha düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Citroën tamamlayıcı ve seçkin modelleri (Nemo, Berlingo, ve Jumper)  ile  pazarın en fonksiyonel hafif ticari araç ailelerinden birine sahip.

Etkileyici tasarım: Yeni Jumper seçkin özellikleri sayesinde Citroën ticari model ailesiyle tamamen bütünleşiyor. Modern tasarım anlayışı kullanışlılık ve rahatlık üzerine odaklanıyor. Jumper’ın ön yüzü, Citroen’in imzası olan yeni LED gündüz farları sayesinde, dinamik bir ön yüze sahip. Keskin hatlı ön kaput, geçmişi ile bağlantıyı kaybetmeden markanın tasarım anlayışına uygun olarak yenilendi. En önemlisi, geliştirilen tasarımı ve ergonomik yapısı ile araç daha kolay kullanılabilir oldu. Boyut-yükleme kapasitesi oranları göz önüne alındığında sınıfının en iyilerinden biri olan Jumper’a yükleme yapmak bu özelliği sayesinde çok daha kolay bir hale geldi. Yeni Citroën Jumper aynı zamanda (1.42 m ve 1.87 m)  tekerlek yuvaları arası genişlik ve yükleme genişliği açısından da sınıfının lideri konumunda yer alıyor.

Sınıf lideri konfor: Değişken amortisör kontrolü ile sürüş pozisyonu optimize edildi. İç mekanda kol dinlendirici, ayarlanabilir sırt desteği, kabin içi kullanışlığı artıracak şekilde ön konsola yerleştirilen vites kolu ve uzatılabilir yazı masası dikkat çeken konfor özelliklerini oluşturuyor. Yeni Citroën Jumper Bluetooth ve USB girişine sahip bir müzik sistemini de barındırıyor.

Güvenlik sağlayan teknolojiler: Citroën Jumper; yeni akıllı çekiş kontrol sistemi, yokuş iniş sistemi, ayarlanabilir hız limitörü, hız sabitleme sistemi Elektronik Stabilize Programı (ESP),  ve Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder), ile daha güvenli bir sürüş sağlıyor.

Test edilerek onaylanan sağlamlık  :  Yeni Citroën Jumper 4 milyon kilometreden fazla test sürüşüne tabi tutularak güvenilirliği garanti altına alındı.  130 HDi ve 150 HDi motor seçenekleri ile donatıldı.

Modern tasarımda kullanışlılık ve pratikliğe odaklanıldı

Modern dış tasarımı ile daha da kullanışlı hale gelen Yeni Citroën Jumper, sürücülerin konforunu üst düzeyde tutuyor. Güçlü ve koruyucu ön tampon, yeni keskin hatlara sahip ön tasarımı ve şık görünümlü çamurluklarıyla, yeni Citroën Jumper ilk bakışta dinamik bir duygu yaratmayı başarıyor.

Aracın ön hattının dizaynı aynı zamanda markanın yeni tasarım anlayışını ve kimliğini de yeni armasıyla ortaya koyuyor. Yeni ön ızgara, geliştirilen ön farlar da araca daha sağlam bir görünüm kazandırıyor. Yeni Citroën Jumper, krom çerçevelerle donatılmış yumuşak görünümlü camlara sahip yeni ön farlar ile donatıldı. Markanın yeni imzası olan LED gündüz farlarına sahip bu ön farlar, araca kattığı kendine has ve şık görünümün yanı sıra geniş açılı görüşü, yola hakim olma hissini vererek güvenliği de üst seviyeye çıkartıyor.

Arka bölüm büyütülmüş arka tampon ile güçlendirilirken kolay yükleme ve indirme için de uygun olarak ayarlandı. Stop lambaları gövdenin yüksek kesimine dikey konumlandırılarak, çağdaş stil anlayışı ve görünürlüğü ile güvenliği sağlayacak şekilde kullanıldı.

Yeni Citroën Jumper’da iç mekan tasarımı, ahenkli ve kalabalık yaratmayacak şekilde geliştirildi. Fonksiyonellik ve kullanışlılık ön plana çıkartıldı. Direksiyon simidi daha modern bir tasarım anlayışıyla yeniden geliştirildi. Belirgin çizgiler, kolay tutulabilir ve pratik bir tasarıma sahip şekilde tutarlı hale getirildi. Kabinde modern görünümün altını çizmek için, gösterge paneli öğeleri yeni teknik görünüme sahip oldu, yeni teknik menüler ve yeni radyo ürün gamı ile donatıldı.

MODEL DÖNÜŞÜMÜNE UYGUN KAROSER YAPISI

Yeni Citroën Jumper 3 farklı uzunluktaki (L2, L3, L4) karoser seçeneklerine sahip. Yeni Jumper aynı zamanda, 4.04 m’lik bir dingil mesafesi, H2’lik bir yükseklik  ve  11,5 m3’ten 15 m3’e kadar değişen karoser tipi sunuyor.

Yeni Jumper hem panel van hem de minibüs dönüşümüne uygun seçenekleri ile değişik profesyonel alanlarda kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Daha kolay yükleme için ergonomik bir tasarım geliştirildi

Yeni Citroën Jumper standart olarak dış görünüşü kompakt olmasına karşın, geliştirilmiş  tasarımı ile oldukça cömert yükleme kapasitesine sahip:

– 1.42 m’lik tekerlek yuvaları arası genişlik ve yükleme genişliği ile sınıfının lideri

– Azami yük genişliği 1.87 m,

– Azami yük uzunluğu en başarılı vanlar ile rekabet edebilecek seviyede: 4.07 m

– 11,5m3’ten 15 m3’e kadar uzanan kullanılabilir yükleme kapasitesi

Jumper aynı zamanda günlük işler için de kolayca ve etkileyici çözümler üretiyor:

– Kayarak açılan yan kapılar 1.25 m’lik genişlik sunuyor

– Arka kapılar 96 derecelik bir açı ile açılabiliyor, katlanabilir kapı kayışı ile bu 180 dereceye kadar çıkabilirken, opsiyonel olarak bu açı 270 derece olabiliyor.

– Pnömatik arka süspansiyon sayesinde araç ne kadar yüklü olursa olsun 7 cm değişkenlik gösteriyor ve her türlü koşulda sabit bir sürüş konforu sunuyor.

SINIF LİDERİ KONFOR ÖZELLİKLERİ GÖZ DOLDURUYOR

Yeni Citroën Jumper’da özellikle iç mekan konforuna önem verildi. Profesyonellerin günlük yaşam ve işlerini araçlarının içinde halledebilmeleri için aracın iç mekanında her şey kullanıcı dostu olarak tasarlandı. Jumper, bir nevi tekerlekleri olan bir ofis olarak hazırlandı.

Yeni Citroën Jumper’ın kabini maksimum konforu her yolcunun günlük hayatını en kolay geçirebileceği şekilde tasarlandı.

Sürüş pozisyonu yaşanabilir ve sezgisel bir sürüş sağlayacak şekilde düşünüldü. Yüksekte konumlandırılan ön konsol, konforlu sürüş ve pratiklik sağlıyor. Tüm kontrol göstergeleri ve düğmeleri kolayca görülebilir bir açıda ve ulaşılabilir şekilde konumlandırıldı. Vites kolu da ergonomi ve kolay kullanım için ön konsola yerleştirildi.

Kabinde 10 adet saklama gözü yer alıyor. Yeni Citroën Jumper, kullanışlılık arayan kullanıcıları hedef alarak optimize edildi. Sayısız saklama gözü kabinin çeşitli yerlerinde konumlandırılarak kullanışlılığın artırılması hedeflendi. Jumper anahtar ile kilitlenebilen, taşınabilir bir bilgisayarın sığabileceği kadar geniş torpido gözüne sahip. Orta konsoldaki saklama gözleri opsiyonel olarak, soğutuculu şekilde seçilebiliyor. Koltukların altında da ayrıca iki ayrı saklama gözü yer alıyor. Yeni Citroën Jumper aynı zamanda güneşliğin üzerinde kullanışlılığı üst seviyede tutan 22 litrelik dışarıdan görünmeyen ekstra bir saklama alanını da sürücülerine sunuyor.

Yeni Citroën Jumper’da USB girişi, Bluetooth standart olarak sunuluyor. Bu sistem sayesinde sürücüler ellerinde bulunan müzik cihazını hiçbir şekilde araca kabloyla bağlamaya ihtiyaç duymadan diledikleri müziği çalabiliyorlar. Yeni Citroën Jumper standart olarak orta konsolda telefonları ve taşınabilir bilgisayarları kolayca takabilecek şekilde tasarlanmış 12V elektrik girişine de sahip.

Koltuklar üst seviye konfor ve desteği sunuyor ve çalışma koşullarını optimize hale getiriyor. Aynı zamanda çıkartılabilir ve yüksekliği ayarlanabilir kafalıklar, ayarlanabilir bel ve sırt desteği, kol dinlendirici gibi özellikleri ile de sürücünün konforunu üst seviyeye çıkartıyor.

DAHA FAZLA GÜVENLİK İÇİN GELİŞTİRİLEN TEKNOLOJİLER

Yeni Citroën Jumper bu sınıfta daha önceden yer almayan birçok teknoloji ile donatıldı. Gerçek bir çalışma arkadaşı olarak, içerdiği teknolojik asistanlar ile araç her koşulda maksimum güvenliği sunmayı başarıyor:

– Akıllı Çekiş Sistemi: Bu sistem kar, buz ve çamur gibi kötü yol koşullarında düşük tutunma koşullarını otomatik olarak fark ederek ve çekiş gücünü artırarak aracı yolda tutuyor. Böyle zorlu koşullarda, Akıllı Çekiş Kontrol Sistemi, kaymayı önleyici fonksiyonunu devreye sokarak, en iyi tutuşu lastiklerden yola iletiyor.  Özellik 30 km/s’lik hız aşıldığında otomatik olarak devre dışı kalıyor. Hız 30 km’nin altına indiğinde otomatik olarak yeniden devreye giriyor. Sürüş sırasında kapatmak için sürücünün düğmeye basması yeterli oluyor.

– Yokuş İniş Kontrolü: Akıllı Çekiş Kontrol sistemine entegre çalışan bu fonksiyon yokuş aşağı sürüşlerde kolaylık sağlamak için tasarlandı. Sistem özellikle, çamurla ve çakıl kaplı arazilerde kaymayı önlüyor. Sürücü bu sistem sayesinde aracın tüm kontrolünü elinde tutmaya devam edebiliyor. Sistem 30 km/s’lik hız aşıldığında otomatik olarak devre dışı kalıyor. Hız 30 km’nin altına indiğinde otomatik olarak yeniden devreye giriyor. Sürüş sırasında kapatmak için sürücünün düğmeye basması yeterli oluyor.

– Ayarlanabilir hız limitörü: Opsiyonel veya standart, programlanan hızda sabit sürüşü veya hız limitlemeyi sağlıyor. (Limit belirlendiğinde gaz pedalıyla tepki sağlanmıyor) Sürücüler gaz pedalına basarak veya sol el hizasında bulunan düğme ile hızı artırabiliyor.

GÜVENİLİRLİK VE DAYANIKLILIK İÇİN ÜST DÜZEY KALİTE

Yeni Citroën Jumper konusunda uzman mühendisler tarafından dört milyon kilometre mesafede test edilerek üst düzey profesyonellerin beklentilerini karşılayacak şekilde hazırlandı.

Yeni modele uygulanan testlerin bazıları şöyle:

– Gövde yapısı, konfor ve dayanıklılığı test etmek için boş ve tam yüklü bir şekilde zorlu yol şartlarında 30,000 km sürüş gerçekleştirildi,

– 1000 defa 10 cm suyun içinden geçerek aracın su geçirmezliği ve bir tünel içerisinde birikmiş birkaç cm tuzlu sudan geçerek de korozyon direncini doğrulama testleri yapıldı,

– Yol tutuşunu doğrulamak için düşük tutuş özelliğine sahip pistlerde 500den fazla kez sürüş yapıldı,

– En yoğun kullanım olarak öngörülen 10 yıllık periodu temsili olarak 500,000 defa kapı açıp kapama testi uygulandı.

Yeni Citroën Jumper çeşitli yönleri de dahil olmak üzere dayanıklılık ve sağlamlık açısından da geliştirildi:

– Yeni bir şok emici tasarımı,

– Artan su geçirmezliği ile yeni pano kaporta,

– Güçlendirilmiş gövde, kapı ve menteşe sistemleri,

– 130 ve 150 motorları için yeniden tasarlanmış enjeksiyon sistemleri,

– Geliştirilmiş fren sistemleri, dayanıklılık ve ses geçirmezlik.

Verimli motor yelpazesi

Yeni Citroen Jumper altı sağlam ve verimli dizel motor seçenekleriyle sunuluyor:

–              HDi 130 (130 hp- 2,000 dd’da 320 Nm tork) motoru uzun yol ve şehir içi kullanım performansına göre yakıt tüketimi arasında mükemmel bir uyum yakalıyor. 6 ileri manuel şanzımana sahip olan bu motor

–              HDi 150 (150 hp – 2,000 dd’da 350 Nm tork) motorunda ise güç, tork ve hızlanma üzerinde duruluyor.

Yeni nesil  Citroën Jumper  tüm motor seçeneklerinde yüksek performans ve düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. İki ayrı güç seviyesindeki yüksek torklu motorlar kesintisiz bir gücü mümkün kılarken, ticari araç kullanıcılarının bir numaralı kriteri olan yakıt tüketimi konusunda yeni Jumper tutumluluğu ile yüzleri güldürüyor.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir