Daha Cesur, Daha Maceracı: Yeni Mokka X

By on 13 Aralık 2016

Opel’in birinci nesil Mokka’sı piyasaya sunulduğu 2012 yılından günümüze 600 binden fazla sipariş aldı. Avrupa genelinde sınıfındaki en popüler otomobillerden birisi olan Mokka satışa çıktığı ilk günden bu yana ülkemizde yaklaşık 11 bin adet satıldı.
Opel’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini yaptığı Yeni Mokka X, Göze çarpan sportif dış tasarımı, yeni iç mekanı, yeni nesil bilgi-eğlence sistemleri ile segmentindeki güçlü konumunu sürdürmeyi hedefliyor. Opel’in gelecek nesil SUV ve Crossover modellerinin habercisi olan markanın yeni nesil segment kimliği olan X, müşterilerimizin klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi belirtiyor. Yeni Mokka X hakkındaki detaylar gelin hep birlikte daha yakından tanıyalım.

img_20161207_155811-01-1200x1600

TASARIM
Öncelikle Yeni Opel Mokka X’in Yeni ön görünümü, kanat şekilli yatay ön ızgarası, LED gündüz farlarının belirgin duruşu ve keskin çift kanat formuyla Opel’in yeni tasarımını yansıtmış. Dolayısıyla bu yeni tasarım formatı Mokka X’e daha geniş, daha sağlam, daha atletik ve kaslı bir duruş kazandırmış!
Bununla beraber Yeni Mokka X bir önceki modelin önemli özelliklerini korurken bunların üzerine yeni geliştirmeleri de bünyesine eklenmiş. Yeni Mokka X’in ön görünümü Opel’in gelecek tasarım stratejisine uyumlu şekilde, kanat şekilli ön ızgara ve çift kanat şekilli LED gündüz farlarıyla bütünleşmiş! Aynı zamanda ön tampon daha geniş, sağlam ve kaslı bir duruş sergilemiş. Arka tarafta ise bu duruş devam ettirilmiş… Aracın yan görünümde ise bir önceki modeldeki sportif ve kaslı yapısı korunarak Opel imzası olan bıçak sırtı çizgisi ile başarılı bir şekilde devam edilmiş.

image_00006829_1_5kudeerlxizcu

KONFOR
İç mekânda Yeni Astra’dan esinlenilen yepyeni yatay ön konsola sahip olan Mokka X, 7 ve 8 inçlik dokunmatik ekranları merkez alınarak tümüyle yeniden geliştirilmiş. Ön konsolda daha sade bir tasarıma kavuşturulan otomobilde IntelliLink bilgi-eğlence sisteminin yeni nesil 2 sürümü Yeni Opel Mokka X ile sunuldu. Bu yeni uygulama sayesinde hem Apple CarPlay hem de Android Auto telefon uygulamaları üzerinden akıllı telefon dünyasını otomobilin içine taşıyacak ve myOpel uygulama mağazasına da erişilebilme olanağı da sağlanmış!
Bizce Yeni Mokka X’in tasarımı kadar teknolojik ve konfor özellikleri de dikkat çeker nitelikte… Uzun süredir gece sürüşünü daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan Opel, Alman mühendislerinin tasarladığı yeni AFL LED farlar bu hedefe yönelik önemli bir adım atmış. Mokka X’de opsiyonel olarak sunulan (test aracımızda vardı) AFL LED farların halojen farlara göre yüzde 30 daha parlak beyaz ışığı geceyi gündüze çeviriyor ve her sürüş pozisyonuna uyum sağlıyor.
Otomobilde öne çıkan diğer konfor özellikleri ise şöyle: Geri görüş kamerası, anahtarsız çalıştırma sistemi, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, AUX, USB ve Bluetooth bağlantısı, Çift Bölgeli Elektronik İklim Kontrollü Klima (ECC), IntelliLink NAVI 900 Bilgi ve Eğlence Sistemi (8″ Dokunmatik Renkli Ekran) – 3 boyutlu navigasyon ve Türkiye haritası, yokuş kalkış ve iniş desteği, 1372 litreye kadar çıkarılabilen bagaj hacmi, sunroof, ergonomik koltuklar gibi özellikler konforlu sürüşümüze destek anlamında öne çıkıyor.

img_20161207_155239-01-1200x1600

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test otomobilimizde yer alan ve ilk kez yeni Astra’da görücüye çıkan yeni nesil 112 kW/152 bg’lik 1.4 litre Doğrudan Enjeksiyonlu Turbo motor altı vitesli otomatik şanzıman ve adaptif dört çeker sistemiyle dikkat çekiyor. Bu güçlü motor 245 Nm Tork üretiyor. 2.200 devirden başlayıp 4.400 devire kadar sürdürülebilen Tork, sürüş kalitesi için örnek bir denge sunuyor! Özetle sürücünün güce ne zaman ihtiyacı olursa 1.4 Turbo bunu sağlayabiliyor. Yaklaşık 1500 kg olan Mokka X ile yakıt sarfiyatı ise şehir içinde 8.1 litre yakıt olarak kayıtlarımıza geçti! Bizce bu kilodaki bir aracın yakıt sarfiyatı ise tamamen doğal…
Opel dört çeker keyfini otomatik vites seçeneği ile yaşamak isteyen müşterileri için ise 6 ileri otomatik şanzımanı ilk defa yeni Opel Astra’da sunulmaya başlanan yeni nesil 1.4 lt 152 hp ECOTEC® Direct Injection Turbo motoruyla bir arada sunmuş.

img_20161207_155837-1200x1600

GÜVENLİK
Yeni MOKKA X’de Trafik İşareti Tespit Sistemi, Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Gelişmiş park pilotu ve Kör Nokta Uyarı Sistemi, Ön Çarpışma İkazı gibi sürücü destek sistemleriyle sunulmuş. Bununla birlikte ön çarpışma uyarı sisteminde LED uyarı ekranı daha da geliştirilmiş!
Önünde seyreden otomobil arasındaki mesafe aşırı hızlı kapandığında kırmızı LED’ler ön cama yansıtan araç ayrıca sesli bir ikaz da sürücüye frenleme yapması gerektiği uyarısını da veriyor. Şeritten Ayrılma Uyarısı 60 km/sa ve üzeri hızlarda otomatik olarak etkinleştiren MokkaX otomobilin istem dışı şeridinden ayrılması durumunda gösterge panelinde bir işaret ve sesli bir ikazla sürücüyü uyarıyor.
Mokka X’de yer alan standart güvenlik ekipmanlarından gözümüze çarpan bazıları ise şu şekilde: ABS fren sistemi, Ani Fren Desteği (PBA), Çekiş Kontrol Sistemi (TCPlus), Düz Hat Denge Kontrolü (SLSC), Elektronik Stabilite Programı (ESP), Lastik Basıncı Takip Sistemi, Virajda Denge Kontrolü (CSC), Katlanabilir Pedal Sistemi (PRS), sürücü-yolcu-perde ve yan hava yastıkları…

img_20161207_155754-02-1600x1200

FİYAT
Test aracımız olan Mokka X 1.4 152 HP AT AWD – Benzinli – Excellence anahtar teslim satış fiyatı 109 bin 058 TL’dir. Elbette bu fiyatın 100 bin seviyelerinin üzerine çıkmasındaki en büyük etken sizde takdir edersiniz ki geçtiğimiz günlerde açıklamam ÖTV zamları! Her ne kadar motor hacminin küçük olmasından dolayı fazla etkilenmese de yine de ucundan teğet geçenler arasındaki yerini alan bir model MokkaX…

img_20161211_165732-1200x1600

YORUM FARKI
Opel ailesi son yıllarda tasarımdan tutunda motor teknolojisine kadar evrimsel bir süreç geçiriyor desek abartmış sayılmam sanırım. Bunu söylerken Opel markasını yakından takip eden fanatikleri de bana hak vereceklerdir diye düşünüyorum. Yeni nesil tasarımsal halkanın son üyelerinden biri olan Mokka X’de kardeşi Yeni Astra’nın genlerini taşıdığını da ifade etmek isterim. Gerek iç tasarımındaki benzerlikler gerekse de kaslanmış duruşuyla Opel markasının gelecekte bizlere ne gibi yeni sürprizler yapacağının işaret fişeğini yakan Mokka X, tamamen yenilenen ve eğlenceli hale getirilen teknolojik özellikleriyle de bizden tam not aldı. Bu yeni halkaya önümüzdeki dönemde Insignia’nın da katılacağının müjdesini sizlerle paylaşmak isterim. 152 beygirlik motorunu test ettiğim aracın vites geçişleri gerçekten şahane düzeyde!
Bununla birlikte benim tüm test yazılarımda üzerinde durduğum Tork değeri ise bu araçta yeterli seviyeye çıkarılmış. (Benzinli olmasına karşın hem de…) Yakıt tüketimine gelecek olursak araç ile yaptığım şehir içi dolaşımlarımdan çıkan sonuç beni tatmin eder nitelikte… Ancak gaza gelip gaza çok yüklenirseniz bende günah gider rakamlar yukarıya doğru çıkabilir benden uyarması!
Bence Opel’in segmentinde en çok tercih edilen B-SUV modeli Mokka X sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgelemiş.
Bu otomobili tercih edeceklere şimdiden kazasız maksimum keyifli sürüşler dilerim. Bizi takip etmeye devam edin…
Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerini takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!
Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir