DACIA LODGY: ULAŞILABİLİR FİYATA KOMPAKT BİR MPV!

By on 29 Nisan 2012

•             Logan, Sandero ve Duster’dan sonra Dacia ürün gamına yepyeni bir oyuncu; Dacia, Lodgy ile MPV segmentine iddialı bir giriş yapıyor.

•             Dacia Lodgy ile sıfır km bir MPV sahibi olmak çok daha kolay. Lodgy, ikinci el MPV müşterisi ailelere yepyeni, çok yönlü ve uygun fiyatlı bir araca geçiş yapma imkanı sunuyor.

•             Lodgy 5 ve 7 kişilik iki versiyon ile pazara sunuluyor. Sıradışı cömert boyutlar ve modülerlik sunan Lodgy, geniş bagaj hacmi ile sınıfının en iyileri arasında yer alıyor. Dacia’nın yepyeni MPV’si pratik ve kullanışlı bir düzene sahip ve 2,617dm3’e kadar taşıma kapasitesine sahip bir bagaj hacmi sunuyor.

•             Lodgy ile birlikte, Dacia ürün gamında daha önce yer almayan teknolojik ekipmanlar sunuluyor. Bu ekipmanlardan bazıları; ön panele entegre edilmiş olan dokunmatik yedi inçlik ekrana sahip MEDIA NAV multimedya/navigasyon sistemi, hız sınırlayıcı ve arka park sensörleri. USB ve bluetooth Dacia ürün gamında ilk kez standart olarak yer alıyor.

•             Lodgy güvenlik donanımları ile de fark yaratıyor. ABS ve ESP’nin standart olarak sunulduğu bu yeni modelde 2 yan hava yastığı ve hız sınırlayıcı opsiyon olarak sunuluyor.

•             Lodgy, başlangıçtaiki motor seçeneği ile satışa sunuluyor: 1.5 dCi 90bgbeş ilerive 1.5 dCi110bgaltı ileri vites.

 

•             Dizel motorların her ikisi de Dacia’nın eco² imzası ile uyumlu olup, son derece düşük yakıt tüketimine ve CO2 emisyonlarına sahip.4.2 litre/100km (109g CO2/km) ve 4.4 litre/100km (116g/km)

 

•             Uluslararası yönü ile paralel olarak Lodgy,kısa bir süre önce hizmete giren dünyanın ilk sıfır karbon ve sıfır atıklı otomobil fabrikası olan Tanger tesislerinde üretiliyor.

 

•             Lodgy, Fransa’da 9.900€’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.Dacia’nın yeni MPV’si Avrupa’da Mayıs ayında satışa sunuluyor. Türkiye’de ise ilk gösterim, 2012 İstanbul Autoshow’da.

Güvenli ve sağlam bir tasarım

Lodgy, çekici iç mekanı ve modern ekipmanları ve güçlü performansıyla markanın bütün kuvvetli yönlerini sergileyecek olan yeni nesil Dacia araçlarının müjdecisi. 4.50 metrelik uzunluğu ve 1.75 metrelik genişliği ile B-segmenti MPV’si fiyatına sunulan bir C-segmenti MPV’si olarak göze çarpıyor.

Tasarım ekibi, Dacia’nın iki önemli özelliği olan kalite ve sağlamlığı ön plana çıkarmak üzere en küçük detaylara bile büyük önem gösterdi. Aracın kabini Dacia müşterilerinin markadan beklediği bütün temel özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ön panel ise daha da çekici olan yeni, işlevsel ve daha modern bir tasarıma sahip. Kalite vurgusu ise modern ekipman düzeyleri için statü artırıcı malzemelerin kullanılmasıyla daha da yükseltildi. Lodgy’ningösterge tablosunda krom detaylar ön plana çıkıyor. Standart sunulan elektrikli ön ve arka camlara ait düğmeler de pratiklik ve kullanım kolaylığı açısından kapılarda yer alıyor

Beş veya yedi yolcu için sıradışı bir genişlik ve modülerlik

Lodgy beş veya yedi koltuklu olarak satışa sunuluyor.Yedi koltuklu versiyonunda çıkarılabilir bir üçüncü koltuk sırası bulunuyor. Bu koltukta sınıfının en iyisi diz ve baş üstü mesafesi (144 mm / 866 mm) sayesinde iki yetişkin rahatlıkla seyahat edebiliyor..

Lodgy, hem aile kullanımı hem de yük taşıma kapasitesi göz önünde bulundurularak tasarlandı. Aracın bagajı sınıfının en iyileri arasında yer alıyor.Lodgy, beş koltuklu şekilde 827dm3bagaj hacmi sunuyor.Söz konusu hacim, arka koltuk sırası çıkarıldığında 2,617dm3 ‘e çıkıyor.

Yedi koltuklu versiyonun bagaj hacmi, tüm koltuklar takılı haldeyken 207dm3, en arka koltuk sırası katlandığında ise 634dm3oluyor. Lodgy’ninferah iç mekanı, ekipman düzeyine bağlı olarak 20.5 ila 30 litre arasında saklama bölmeleri sunuyor.Pratik ve kolay erişilebilir saklama çözümleri (toplamda 12), kapılardaki kutular ve ön panel üstündeki boşlukla  kolaylık sağlıyor.

Dacia modellerinde ilk kez sunulanteknolojik ekipmanlar

MEDIA NAV multimedya sistemi;Dacia, Lodgy ile ilk kez multimedya sistemi sunuyor.MEDIA NAV. Ön panele entegre edilmiş olan MEDIA NAV sisteminde bir yedi inçlik (18 cm) dokunmatik ekran bulunuyor.Basit ve kolay kullanımlı olan bu sistemde bir radyo, Bluetooth® eller serbestbağlantısı, audio akışı, ön tarafa takılı jak ve USB bağlantısı ile araç içi navigasyon yer alıyor.

Hız sınırlayıcı; Lodgy’de Dacia için yeni olan bir başka özellik daha bulunuyor.Hız sınırlayıcı, söz konusu özellik, sürücüye, aşmak istemediği bir maksimum sürati programlamasına imkan veriyor.

Arka park sensörleri, Lodgy’de,MPV kullanımına kusursuz bir şekilde adapte edilen arka park sensörleri  bulunuyor. Arka tamponda yer alan sensörler, sürücüye kendi araçları ile başka herhangi bir engel arasındaki mesafeyi sesli olarak bildiriyor. Bu işlev, geri vitese takıldığında devreye giriyor.

Daha fazla konfor

Optimum termal konfor ve kabin içerisindeki sıcaklığın daha iyi kontrol edilmesi amacıyla Lodgy’ningüçlü fanı/ısıtıcı ünitesi havayı her koltuk sırasına iletiyor.

Seyahat keyfine katkıda bulunan bir başka özellik de kabin içi düşük ses seviyesi. Renault Grubu mühendisleri Lodgy’de motor ve rüzgar gürültüsünü en aza indirmek için çalıştı. Motor bölmesindeki yalıtım malzemesinin miktarı, diğer Dacia modellerine göre yüzde 30 artırıldı.Rüzgar gürültüsü, özellikle kapıları etrafındaki ekler, köpük ve contalar sayesinde daha da azaltıldı.

Düşük yakıt tüketimi ve performanslı motorlar

Lodgy, 90 ve 110 bgdizel 1.5 dCimotorlarilesatışa sunuluyor.Dizel motorların her ikisi de Dacia’nın eco²imzası ile uyumlu olup, son derece düşük yakıt tüketimine ve CO2 emisyonlarına sahip.

1.5 dCi 90bg ve 110bg

Güvenilirliği, performansı ve çevreye saygılı özelliği ile bilinen 1.5 dCi motor, modelin 90 bg versiyonunda 200 Nm’lik ve 110 bg versiyonundaki 240 Nm’lik tork değeri ile en düşük motor devirlerinde bile özellikle iyi tepki veriyor. Bu iki versiyonun ortalama yakıt tüketimi segmentindeki en düşük değerler arasında: 4.2 litre/100km (109g CO2/km) ve 4.4 litre/100km (116g/km).90 bg motor beş ileri vites kutusu  ile birlikte kullanılırken 110 bg altı ileri vites kutusu ile pazara sunuluyor. Söz konusu iki versiyonun avantajlı ekolojik ayak izi her ikisinin de Dacia eco² imzası ile uyumlu olduğunu gösteriyor.

Satın alırken de kullanırken de ekonomik

Her Dacia modelinde olduğu gibi Lodgy’nin bakımı da kullanım masrafları da uzun yağ değişim aralıkları, fren balatası ve lastik değişim aralıkları sayesinde düşük. Hava filtresinin her 80.000 km’de,  motorin filtresi her 60.000 km’de değiştiriliyor. Lodgy3 yıl veya 100.000-kilometre garanti ile satışa sunuluyor..

Üstün dayanıklılık ve güvenlik performansı

Farklı hava koşullarında gerçekleştirilen zorlu dayanıklılık testleri sayesinde 1.9 milyon kilometrelik mesafe herhangi bir aksama olmadan dinamik performans ve güvenilirlik ile kat ediliyor.

Aktif güvenlik

Lodgy’deBosch 8.1 ABS + elektronikfren gücü dağıtımı ve acil fren yardımı bulunuyor. Frenleme performansı, çapları 259 mm’den 280 mm’ye çıkarılan daha büyük havalandırmalı ön diskler sayesinde daha da artırıldı. Son olarak ABS ve ESP tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

Pasif güvenlik

Konu pasif güvenlik olunca Lodgy’de iki ön, iki yan kafa/göğüs hava yastığı(opsiyonel), aktif gergili önemniyet kemerleri yer alıyor. Lodgy’de ilk kez ikinci sıra koltuğunda üç noktalı Isofix bağlantısı kullanılıyor.

Başarı hikayesi devam ediyor

Lodgy, Dacia’nın başarı hikâyesindeki son halka. Dacia yelpazesini oluşturan diğer tüm modeller gibi Lodgy de sıra dışı bir uluslararası kariyeri hedefliyor. Ürün gamının yedinci modeli, Renault Grubu’nun Giriş/M0 serisinin pazarlandığı tüm bölgelere yayılmadan önce Avrupa’da bu Mayıs ayında satışa sunuluyor. Türkiye’de ise2012 İstanbul Autoshow’da ilk gösterimi gerçekleştirilecek.

2011 yılındadünya çapında Renault veya Dacia logosu taşıyan 990 bin yolcu aracı ve hafif ticari araç satıldı. Şubat 2012’de Dacia,beş Avrupa ülkesindeki (Belçika, İspanya, Fransa, İtalya ve Portekiz) tüketici koruma kuruluşlarının 30bin müşteri arasında yürüttüğü araştırmada “güvenilirlik” bakımından bir numara olarak belirlendi.

Tanger -Fas’ta üretim

Lodgy, Fas’ta yepyeni fabrikada üretiliyor. Aracın Dacia ve Renault logolu versiyonları için bütün Avrupa ve Akdeniz bölgesine tedarik de buradan sağlanıyor. Tesisin yıllık üretim kapasitesi şu anda 170 binaraç olup, yakında yılda 400 binaraca çıkacak. Tangerdünyanın ilk sıfır karbonlu ve sıfır atıklı otomobil fabrikası olarak göze çarpıyor. Fabrikanın CO2 emisyonlarıyüzde 98’lik tasarrufa denk geliyor; bu da yılda 135 bin tonCO2 anlamına geliyor. Bu, enerji tüketiminin optimizasyonu ve yenilenebilir enerjilerin kullanılmasıyla mümkün oldu. Söz konusu yeni Renault-Nissan tesisine 1 milyar euroluk yatırım yapıldı.

Dacia ve motorsporları

Dacia’nınotomobillere yaklaşımı,dostluk ve heyecan gibi değerleri aktaran son derece popüler bir marka olmasını sağladı. Motorsporlarına dahil olması da rekabeti farklı bir ortama taşıdı. Fransa’daki Trophée Andros buz  şampiyonası ve Aïcha des Gazelles Ralllisi bu tanıma çok iyi uyuyor.

Ocak ayı sonunda Dacia’nın Trophée Andros’daki üçüncü yılında marka, ilk motorsporları unvanını elde etti ve eski F1 pilotu Alain Prost ile takım arkadaşları Evens Stievenart ve Nicolas Prost’un kusursuz performansına şahit oldu. Alain Prost’unüçüncü Trophée Andros ünvanı Dacia Lodgy Glace’ın buz yarışında ödül kazanan ilk MPV olmasını sağladı.

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir