Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nı ziyaret etti…

By on 09 Nisan 2012

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, son 10 yıldır otomotiv pazarının liderliğini elinde tutan ve 2011 yılında sektörün ihracat şampiyonu olan Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikası’nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Gül, yılın son çeyreğinde pazara sunulacak Ford Transit ürün ailesinin yeni aracı Tourneo Custom hakkında bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nı ziyaretlerinde; Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y.Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Ford Otosan yöneticileri tarafından karşılandı.

Ziyarette Koç Holding ve Ford Otosan yöneticilerinden, Kocaeli’nde Türk işçisi ve Türk mühendislerinin emeğiyle üretilen araçlar hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bakan Ergün, ABD’ye ihraç edilen Transit Connect NY Taksi modeline de binerek aracı test etti.

Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Ergün daha sonra Kocaeli’nde üretilen ve yılın son çeyreğinde pazara sunulup Avrupa ve Asya’ya ihraç edilecek olan Ford Transit ürün ailesinin yeni aracı Tourneo Custom hakkında bilgi aldı. 

Son 10 yıldır Türkiye’de otomotiv pazarının lideri olduklarını ve beş kıtada 70 ülkeye araç ve parça ihracatı yaptıklarını ve 2011 yılında 3,5 milyar dolar ihracat geliri elde ettiklerini kaydeden Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2011’de sektörün ihracat şampiyonu olduklarını dile getirdi. Ford Otosan’ın yerlilik oranının yüzde 65 seviyelerinde olduğunu belirten Yenigün, son beş yılda 2 milyar 269 milyon dolar net ihracat fazlası verdiklerini Cumhurbaşkanı Gül ve Bakan Ergün’e iletti.

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir