Citroen’in En İddialı Modeli C-Elysee 1 Kasım’da Dünyada İlk Kez Satışa Sunuluyor!

By on 19 Ekim 2012

Citroën, ilk kez Türkiye pazarında satışa sunacağı yeni sedanı C-Elysée ile orta sınıf sedan pazarına yeni bir soluk getiriyor. Citroën ; C- Elysée ile bu yıl kendi satış rekorunu  kırmayı ve  önümüzdeki  yıllarda yüzde 5 pazar payı hedefine ulaşmayı  hedefliyor.  Citroën uzmanlığını yansıtan yüksek teknolojisi, ekonomik motorları, avantajlı fiyat seviyesi ve çarpıcı tasarımıyla sedan segmentinde önemli bir yer edinmeyi hedefleyen Citroën C- Elysée, Kasım ayı başında dünyada ilk kez Türkiye’de satışa sunuluyor..

Citroën Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu İspanya’daki lansman toplantısında yaptığı açıklamada C-Elysée’nin rüzgarı ile önümüzdeki yıllarda yüzde 5 pazar payı hedeflerine ulaşacaklarına inandığını belirtti. Basın toplantısında 2012 yılı Türk otomobil pazarı hakkında da konuşan Tatoğlu şöyle devam etti: ‘’ Bayraktar Grubu bünyesinde Citroën olarak bu yılı 31 Bin 500 araç satıp kendi rekorumuzu kıracağız Bunda en büyük rolü C-Elysée üstlenecek. C-Elysée, Citroën açısından en önemli global model olma özelliğini taşıyor. Citroën’in globalleşmesindeki motor görevi üstlenecek olan modelin ilk olarak Türkiye’de satışa çıkarılıyor olması bizim için önemli. Tüm dünyadaki toplam C- Elysée   satışının yüzde 10’u Türkiye’de gerçekleşecek.Konfor ve ekonomiyi bir arada sunabilen bir model olan Citroën C- Elysée 29 Bin 900 TL’lik fiyatıylada aynı zamanda ulaşılabilir bir otomobil olma özelliğini taşıyor. ‘’

Citroën C- Elysée modern, ferah ve sağlam yapısıyla Türkiye yollarına çıkıyor. Citroën’in teknoloji ve tasarım konularındaki uzmanlığını yansıtan Citroën C- Elysée; sahip olduğu stil ve özellikler ile çekici, ekonomik ve ferah bir otomobil arayışında olan müşterilerin tüm ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

Kasım ayı başında dünyada ilk kez  Türkiye’de  satışa sunulacak olan  C- Elysée ; performans, yakıt tasarrufu ve sağlamlık konusunda Citroën’in  uluslararası müşteri ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarladığı özel bir sedan.

TÜM KOŞULLARDA RAHAT SÜRÜŞ

Sedan pazarına daha iddialı bir giriş yapabilmek için Citroën, bir Hatcback türevi modeli değil, tamamen yepyeni bir modeli sedan olarak lanse ediyor. Özellikle uluslararası pazarlar için tasarlanan bu model, lansmanından önce, Citroën mühendisleri tarafından Dünya’nın dört bir tarafında, farklı iklim ve yol şartlarında dört milyon kilometreden fazla test edildi.

Kaliteli ve konforlu…

 

C-Elysée özellikle yol hissi konusunda Citroën uzmanlığından sonuna kadar yararlanıyor. En zorlu koşullarda bile güçlü yol tutuşu ve yolcu güvenliğini sağlamak amacıyla uzun dingil mesafesi ve özel olarak tasarlanan şanzımanı tüm hız seviyelerinde bilgilendirici ve kesin veriler sağlayan elektrik destekli direksiyonu ile birleştirildi.

SINIFININ EN UZUN DİNGİL MESAFESİ

Ferah alan…

4.43 m uzunluğunda, 1,75 m genişliğinde ve 1.47 m yüksekliğinde olan Citroën C-Elysée geniş bir iç hacme sahip ve 2.65 metre ile kategorisindeki en uzun dingil mesafesi sayesinde ferah bir oturma alanı sağlıyor.. Mükemmel sürüş zevkinin yanı sıra geniş bir hareket alanı sunan C-Elysée’in  iç hacmi bir üst kategoride yer alan binek otomobiller ile aynı seviyede. Arkada seyahat eden yolcular için ayrılan diz mesafesi ise dikkat çekici boyutlarda (120 mm). Ferah kabin, bagaj alanına hiçbir şekilde müdahale etmiyor. Aracın 506 litre kapasiteye sahip bagajı kategorisindeki en büyüklerden biri olmasıyla beklentileri karşılıyor. Citroën C-Elysée, sahip olduğu tüm bu özellikler sayesinde mükemmel bir aile aracı olduğunu ispatlıyor.

Araç içi konforu…

Alan ve boyut bakımından optimize edilen bir tasarımın yanı sıra, Citroën C-Elysée birçok modern, işlevsel konfor özelliklerine de sahip. Aracın sahip olduğu özellikler arasında dijital klima, arka park sensörü ve hız sabitleyici/hız sınırlayıcı ile Bluetooth özellikli Radyo CD MP3 çalar yer alıyor..  Exclusive donanım seviyesinde standart olarak sunulan 16” Alüminyum alaşımlı jant araca farklı bir stil kazandırıyor.

Citroën C-Elysée‘de kullanılan birçok aksesuar kullanıcılarına otomobilin dış yüzeyini zarif krom işlemeler ile (sis farı çerçevesi, dikiz aynası kaplaması, egzoz borusu), gövde tasarımını ve iç tasarımı kişiselleştirme imkanı sunuyor.

Standart ESP…

Citroën C-Elysée ailenizin güvenliğini de düşünüyor. Türkiye’de satılacak olan tüm versiyonlarında ESP ( Elektronik Stabilite Programı ) standart olarak sunuluyor. Aynı şekilde güvenliğin olmazsa olmazları ABS , EBD ( Elektronik Fren Güç Dağılımı ) ve  EBA ( Acil Fren Destek Sistemi ) güvenli sürüşlerin standartlarını oluşturuyor.

Ailenin tüm fertlerinin güvenliğine hassasiyet gösteren C-Elysée, hareket anında otomatik olarak kilitlenen kapıları, arka koltuklarda isofix çocuk koltuğu bağlantıları ve tüm koltuklarında 3 noktalı emniyet kemerleri ile eksiksiz güvenlik sağlıyor.

TASARRUF STANDART

Gerçek anlamda tasarruflu benzinli motor…

Tamamen yeni olarak tasarlanan 3 silindirli benzinli motor 1.2 VTi 72 ile C-Elysée, performans ve tasarrufu bir arada sunuyor. 100 km’de şehir dışı kullanımda 4,3 lt, şehiriçi 7,0 lt, ortalamada ise 5,3 lt yakıt tüketimi ile dizeller kadar az akan 1.2 VTi motor,72 hp’lik gücü ve  3000 dd’da   110 Nm torku ile performanslı olabileceğini gösteriyor. Bu motor manuel ya da otomatikleştirilmiş 5 vitesli BMP şanzımanla satın alınabiliyor.

1,6 VTi 115  motor ise 6050 dd’da 115 hp’lik bir güç sunuyor. Manuel dışında bu motor için 4 ileri tam otomatik BVA şanzıman tercih edilebiliyor. 4000 dd’da 150 nm’lik bir değer sunan 1,6 VTi 115’in ortalama yakıt tüketimi ise 100 km’de  6,4 litre.

 

Citroën C-Elysée ayrıca altı milyondan fazla araçta kullanılarak kendini ispatlamış olan Citroen’in  gelenekselleşmiş motoru 1,6 HDi 92’i de motor seçenekleri arasında sunuyor. Düşük devirlerdeki yüksek çekiş gücü ile dikkat çeken bu motor 230 Nm’lik torkunu sadece 1750 dd gibi düşük bir devirde bile hissettiriyor.Yüksek çekiş gücünü düşük  yakıt tüketimi ile birleştiren 1,6 HDi 92 motor,şehirler arası yollarda 100 km’de 3.7 lt gibi çok düşük bir tüketim rakamına ulaşıyor. Bu motorun 100 km’deki ortalama tüketimi ise 4,1 lt.

Zengin donanım seçenekleri…

C-Elysée;  Attraction , Confort ve Exclusive olmak üzere 3 farklı donanım seçeneğine sahip.

1,2 VTi benzinli motor Attraction ve Comfort seçeneği ile satın alınabilirken, 1,6VTi benzinli motor sadece Exclusive seçeneği ile satışa sunuluyor. 1,6 HDi motorlu C-Elysée ise üç donanım seviyesinde de tercih edilebiliyor. Citroën C- Elysée’nin başlangıç fiyatı ise 29.900 TL.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir