Cimri Peugeot 208 1.0 VTi Modeli Eylül Ayında Türkiye’de!

By on 06 Eylül 2013

Yeni Peugeot 208 1.0 VTi 30 bin 900 TL’den başlayan fiyatları ile Eylül ayında Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. Eylül ayı itibariyle özel fiyatıyla Peugeot Yetkili Satıcıları’nda yerini alan Peugeot 208 1.0 VTi düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon oranları ile dikkat çekiyor.

Peugeot grubunun downsizing stratejisinin yeni aşamasını oluşturan 3 silindirli yeni motor neslinin 1.2 VTi’nin ardından yeni üyesi olan 1.0 VTi “giriş gamı” modellerde iyi bir performans seviyesini sunarken, yakıt tüketimi ve CO2 salımları konusunda gerçek bir çığır açıyor.

İlk kez 208’de kullanılan EB kodlu bu motor, iddialı bir şartname bazında tamamen PSA Grubu tarafından tasarlandı. Bu motor bloğunda, sürtünmeler farklı teknolojilerin kullanımı sayesinde %30 azaltıldı. Piston pimleri, segmentler ve biyeller üzerinde sertleştirilmiş karbon kaplama uygulandı, aynı zamanda sessiz çalışmaya katkıda bulunan ve yaşam ömrü bir otomobilinkine eşit olan kartere entegre ıslak tip triger kayışı geliştiridi ve  kaydırılmış eksenli pistonlar kullanıldı.

Yanma işlemi, yanma odasının aerodinamiğinin iyileştirilmesi (emme boruları, piston başlıkları üzerinde yapılan çalışmalarla) ve ateşleme işleminin yüksek atık gaz oranlı çalışmaya (EGR) göre uyarlanması ile optimize edildi.

Alüminyum alaşımlı silindir kapağı, silindir başına 4 valf, çok noktalı endirekt enjeksiyon, emme ve egzoz fazlarında sürekli değişken oranlı supap sistemi (VVT) ile donatıldı.

Bu 3 silindirli motorda, sürekli optimal basınçla çalışacak şekilde kontrol edilen değişken hacimli yağ pompası gibi başka teknolojik yenilikler de kullanıldı. CO2 emisyonlarını azaltmak amacıyla hızlı ısınma sağlamak için, Split Cooling tipi soğutma sistemi kullanıldı. İlk çalıştırmada, silindir kapağı ve bloğu motor sıcaklığının daha hızlı artması için farklı devirlerde çalışıyor.

100 kilometrede 2 litrelik yakıt tasarrufu

Bu yeni motor, yeni mimari yapısı ile 208’in karma çevrimde 99 g/km CO2 emisyonu ve 100 kilometrede 4,3 litrelik yakıt tüketimi sergiliyor. Endirekt enjeksiyonlu bu atmosferik motor 6 000 devir/dakikada 50 kW (68 hp) maksimum güç ve 3 000 devir/dakikada 95 Nm’lik maksimum tork sağlıyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir