Chevrolet’nin amiral gemisi Malibu Avrupa yolları için hazır…

By on 07 Mart 2012

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Malibu 2012 ilkbaharında, benzinli motor seçeneği ile Avrupa’da ilk kez satışa sunuluyor.

Chevrolet, markanın yeni orta-üst sınıf sedanı ve serisinin en iyi modeli yeni Malibu ile portföyünü daha da genişletiyor. Yaklaşık yarım asırdır süredir yollarda olan ve Amerika’da aile otomobili olarak isim yapmış olan Chevrolet Malibu, 2012 ilkbaharında, benzinli motor seçeneği ile Avrupa’da ilk kez satışa sunuluyor. Ardından yılın ikinci yarısında otomobilin dizel motor versiyonu da satışa sunulacak. Türkiye’de Chevrolet Malibu 2012 yılının ikinci yarısında Avrupa ile eşzamanlı olarak pazara sunulacak.

Chevrolet Avrupa’nın Başkanı ve Genel Müdürü Susan Docherty: “Malibu bizim yeni Chevrolet amiral gemimiz ve genişleme planımızda yeni bir adımdır. Bu model, şık tasarımı, konforu ve sahip olduğu güvenlik özellikleri ile segmentindeki Avrupalı otomobillere zarif bir alternatif arayan müşteriler için harika bir paket sunuyor” dedi.

Yeni sekizinci nesil Chevrolet Malibu’nun becerileri, küresel pazardaki lansmanını izleyen aylarda gerçekleştirilen 1,6 milyon kilometre yol testi ile sınandı. Bu mesafe, ayın çevresi iki kere dolaşıldığında kat edilen mesafeye eşittir.

Yapılan testler, yeni Malibu’nun genel sürüş konforunu, kusursuz yol tutuşunu, hassas direksiyon hâkimiyetini, kalitesini ve dayanıklılığını garanti etmeyi amaçlayan bir geliştirme ve onaylama programının bir parçası olarak Avrupa da dâhil olmak üzere altı kıtada gerçekleştirildi.

 Efsanevi bir geçmiş, parlak bir gelecek

Chevrolet Malibu ilk olarak 1964 yılında yollarda boy göstermeye başladı ve Chevrolet’nin yüz yıllık uzun tarihinde en popüler otomobillerden birisi olduğunu kanıtladı. Orta-üst sınıf sedan, zarif dış görünümü ve ferah ve şık iç kısmı ile dikkat çekecek şekilde tasarlandı.

Malibu’nun aerodinamik ve sağlam gövde yapısı, geniş gövdesi, takip sistemleri ile birlikte çalışan ve daha keskin bir sürüş sağlayan elektronik sistemler ve yol tutuşu, aracın Avrupalı sürücüler tarafından tercih edilmesini sağlayan tipik özellikleri oldu.

Otomobilin dış tasarımında güçlü bir üst kaput, yatık arka farlar, Camaro’dan esinlenilerek tasarlanan çift renkli stop lambaları, yere yakın duruşu ve geniş gövdesi gibi özellikler dikkat çekiyor. Tüm bu özellikleri Chevrolet’nin artık adeta imzası haline gelmiş çift ızgara tamamlıyor ve otomobile kendinden emin ve cüretli bir görünüm kazandırıyor.

Çift renkli iç kokpit tasarımı, sağladığı geniş baş, omuz ve oturma yeri ile davetkar, ferah ve konforlu bir ortam sunuyor. Metalik tonlar ve Chevrolet buz mavisi iç aydınlatma ise şık ve zarif bir atmosfer yaratıyor. Sessiz ve rahat bir sürüş sağlamak amacıyla gürültü geçirmeyen malzemeler geniş ölçüde kullanıldı.

Yeni Chevrolet Malibu, direksiyona monte edilmiş kontrol düğmeleri, net ve kolayca görülebilen merkezi gösterge paneli, hafıza fonksiyonu ve bel desteği olan güç destekli koltuklar, anahtarsız giriş ve otomobili çalıştırma, renkli ön cam, gaza basıldığında otomatik olarak devre dışı kalan hidrolik park freni ve arka park sensörleri gibi, sürüş deneyimini zenginleştirmeyi amaçlayan özelliklerinin sayısını artırıyor.

İç kısım, yolcuların ister istemez, cüzdandan el çantasına, cep telefonundan dergi, güneş gözlüğü ve şişeye kadar, her tür eşyasını saklayacağı birçok saklama yeri sunacak şekilde tasarlandı.

Yedi inç tam renkli dokunmatik ekran sürücü ve yolculara bilgi ve eğlence hizmeti sağlıyor. Ekranın üzerindeki büyük simgeler radyo, USB bağlantısı, fotoğraf görüntüleyici, Bluetooth bağlantısı ve gelişmiş özellikli navigasyon sistemi gibi çok fonksiyonlu kullanım özelliklerini gösteriyor. Ekran simge durumuna küçültülmüş öğeleri gizleme özelliğine de sahip.

Müşteriler, 5.800 d/d ile 167 hp güç üreten ve 4.600 d/d ile 225 Nm maksimum tork değerine sahip 2.4L benzinli motor ile bu yıl içerisinde satışa sunulacak olan, 4.000 d/d ile 160 hp güç üreten ve 1.750 d/d ile 350 Nm tork üreten 2.0L dizel motor arasında tercih yapabilir. Hem benzinli hem de dizel motor altı ileri manüel vites veya otomatik vites seçeneklerinden biriyle birlikte sunulabiliyor.

Almanya’da üretilen hava soğutmalı dizel varyantı, yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemini kullanıyor ve kendi silindir hacmine sahip mevcut otomobil sınıfı içerisinde en güçlü otomobiller arasında yer alıyor. Manüel vitesli varyantı, 100 km’de 5,3 litre yakıt tüketimi değeriyle sağlamış olduğu yakıt verimliliğini, 139 g/km CO2 emisyon değeri ile bir araya getirmenin haklı gururunu yaşıyor. Motor tüm Euro-5 emisyon düzenlemelerine uygun ve motorun Dizel Partikül Filtresi (DPF), kullanım ömrü boyunca bakım gerektirmiyor.

Malibu’nun çok portlu yakıt enjeksiyonu, çift Değişken Valf Zamanlama Sistemi (VVT) özelliklerinin yanında, benzinli motoru alüminyum motor bloğu ve silindir kafasına sahip ve performansı ve düşük bakım gereksinimi ile tanınıyor. Euro-5 emisyon sınır değerlerini karşılayan Amerikan yapımı motor manüel ve otomatik vitesli versiyonları için 100 km’de sırasıyla 7,5 litre ve 8,0 litre yakıt tüketim değerlerine sahip.

Araç, Avrupalı sürücülerin ihtiyaç ve tercihlerini karşılayacak şekilde tasarlandı. Şasi kontrol teknolojileri: dört kanal Kilitlenmeyen Fren Sistemi (ABS), Çekiş Kontrol Sistemi (TC), Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), Köşe Fren Kontrolü (CBC), Elektronik Fren Kuvveti Dağıtım Sistemi ve Fren Destek Sistemi gibi özellikler içeriyor. Ayrıca, direksiyon sistemi doğrusal direksiyon tepkisi ve yumuşak ve öngörülebilir geçişler sağlıyor.

Yeni Chevrolet Malibu, Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (EuroNCAP) tarafından en yüksek puan olan beş yıldız ile ödüllendirildi. Altı hava yastığı, üç noktalı emniyet kemerleri ve aktif koltuk başlıkları standart güvenlik özellikleri olarak sunuluyor. Segmentinin en güvenli otomobillerinden Malibu, hem kaza önleyici aktif güvenlik özelliklerine, hem de kaza durumunda araçta bulunanları ve yayaları koruyan pasif güvenlik özelliklerine sahip.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir