Chevrolet Yenilikleri Frankfurt’ta Göz Doldurdu!

By on 10 Eylül 2013

Chevrolet yeni modelleri, yenilenen güvenlik ve konfor ekipmanları ve yenilenen MyLink’i 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttı. ABD’de bu yaz satışa sunulan Chevrolet’nin yeni spor otomobili Corvette Stingray, yıl sonuna doğru Avrupa yollarıyla buluşacak. Chevrolet’nin Avrupa’daki en popüler modelinin hayran sayısını daha da arttıracak olan yeni Spark Bubble, markanın tasarım konusundaki yeni vizyonunu öne çıkarıyor. Chevrolet’nin ilk olarak 2012 yazında Avrupa’da kullanıma sunduğu MyLink Bilgi ve Eğlece Sistemi kısa sürede Chevrolet kullanıcılarının gönlünü kazandı. MyLink teknolojisini geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam eden Chevrolet, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda iki yeni versiyon daha tanıttı.

Chevrolet Avrupa Başkanı ve İcra Direktörü Dr. Thomas Sedran, “Corvette, nesiller boyunca dünyanın her yerinden otomotiv meraklarının gözünde bir rüya-otomobil statüsüne sahip oldu. Avrupa yollarıyla buluşturduğumuz yeni Stingray, safkan sürüş keyfi arayan sürücüler için benzersiz bir deneyim niteliğini taşıyor. 2012 yılında ürün gamımıza dahil ettiğimiz yeni MyLink isimli Interaktif Bilgi ve Eğlence Sistemini yaygınlaştırmaya devam ediyoruz. Daha fazla güvenlik ve konfor özelliklerinin yanı sıra, Chevrolet Cruze Sedan’da 140 HP gücünde yeni 1.4 litre Turbo motor seçeneğini ekliyoruz.”

2014 Chevrolet Corvette StingrayCorvette Stingray Avrupa yollarıyla buluşuyor

Avrupa pazarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde donatılan Corvette Stingray gücünü, 6.000 d/d’da 460 HP (343 kW) güç ve 4.600 d/d’da 630 Nm tork üreten 6,2 litrelik LT1 kodlu V8 silindirli motordan alıyor. Sakin sürüşlerde sadece dört silindirle yol almayı sağlayan Aktif Yakıt Yönetimi (Active Fuel Management) ile donatılan motorun üretmiş olduğu güç ideal vites seçiminde sürücüye yardımcı olan Aktif Devir Eşleştirmesi’ne sahip (Active Rev. Matching) 7 vitesli manuel şanzımanla arka aksa aktarılıyor. Corvette Stingray, böylece 0-100 km/s hızlanmasını 4,2 saniyede tamamlıyor ve 1 g’lik viraj alma performansıyla göz dolduruyor. Önceki modelden yüzde 57 daha rijit ve 45 kg daha hafif yeni alüminyum şasiye sahip olan Corvette Stingray’de; 5 moda sahip Sürüş Modu Selektörü (Drive Mode Selector), pist modunda minimum tutunma kaybı ile en etkin kalkışı sağlayan Kalkış Kontrolü ve programlanabilir start/finiş hız zamanlayıcısı gibi özellikler öne çıkıyor.

Spark Bubble tasarımı ile göz alıyor

Chevrolte’nin popüler şehir otomobili Spark Bubble’ın özel sürümü olan yeni Spark Bubble’da; spor tampon, yan rocker molding, 15 inçlik beyaz boyalı alaşımlı jantın yanı sıra ön çamurluklarda parlak beyaz veya pembe renkli “Bubble” çıkartmaları bulunuyor. Koltukları suni deriden imal edilen Spark Bubble’ın orta konsol ve üzerindeki ek parçalar dış cephenin canlı renk yapısına uyacak şekilde tasarlandı. Bunların yanı sıra, standart Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) sayesinde daha yüksek güvenliğe sahip olacak olan Spark Bubble Euro5+ emisyon kriterlerini karşılayacak. Aracın içerisinde yapılan değişikliklerle gösterge grubu ve döşemeler de yeniden tasarlandı.

Chevrolet Spark (MY 2014) Bubble EditionMyLink yaygınlaşıyor ve gelişmeye devam ediyor

Chevrolet MyLink interaktif bilgi ve eğlence sistemi, kullanıcıların taşınabilir cihazlarından, uygulamalar da dahil olmak üzere istedikleri medyaya ulaşabilmelerini sağlıyor. Bunlar arasında telefon rehberleri, kişisel müzik listeleri, fotoğraf galerileri veya diğer depolanmış veriler bulunuyor. MP3 oynatıcı, iPod, iPad gibi yığın depolama cihazları USB, Bluetooth veya aux-in jaklarıyla sisteme bağlanabiliyor. Yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekrana sahip MyLink aynı anda beş akıllı telefonun eşleşmesine olanak sağlıyor.

Yenilenen ve daha da geliştirilen MyLink, var olan özelliklere ek olarak ses tanıma özelliğinin yanı sıra metin okuma fonksiyonuyla tüketicilerin akıllı telefonlarındaki metin mesajlarını dinleyebilmelerini sağlıyor. BringGo’nun akıllı telefonlar üzerinde harita saklama olanağı sayesinde, kullanıcılar telefon sinyali zayıf olduğunda bile (veri akışı olmadığı/roaming ücreti ödenen durumlar) tüm yönlendirmelere erişebiliyor.

iOS 6 kullanan iPhone sahipleri, akıllı asistan Siri ile gözlerini yoldan ve ellerini direksiyondan ayırmadan güvenli birşekilde seyahat edebiliyor. Sürücü ayrıca; iPhone’daki rehberinde bulunan kişilere ulaşabiliyor, sesli komutla eller serbest arama yapabiliyor, iTunes kütüphanesinden şarkılar çalabiliyor veya takvimlere ulaşabiliyor. Dikkat dağılmasını daha da azaltmak için eller serbest fonksiyonu gözler serbest moduyla daha da ileriye taşınıyor.

Yeni donanımlar ve yeni motor seçenekleri

Chevrolet Aveo’nun MyLink’e sahip versiyonlarında standart olarak sunulan arka görüş kamerasıyla dar park alanlarına giriş ve çıkışı daha güvenli ve daha konforlu hale gelirken, Chevrolet Aveo’nun üst versiyonlarının dikiz aynalarında LED sinyal lambaları bulunuyor.

Chevrolet Cruze ailesinin üst versiyonlarında opsiyonel olarak sunulan ve aracın yanında seyreden araçları bir radar aracılığıyla tespit eden yeni Kör Nokta Uyarı Sistemi sayesinde olası bir tehlike anında, sürücü sol veya sağ dikiz aynasında yanan renkli gösterge aracılığıyla uyarılıyor. Bu sonbahardan başlayarak, Cruze’un bütün gövde tiplerinde sunulan benzinli motor ailesi 1.4 lt 100 HP ve 1.4 lt Turbo 140 HP ile dörde çıkacak. Ek olarak 1.7 lt (130 HP/96 kW) ve 2.0 lt (163 HP/120 kW) oluşan dizel motor ailesi, 1.7 lt dizelin 110 HP (81 kW) versiyonuyla tamamlanacak.

Chevrolet Orlando’da sunulmaya başlayan Kör Nokta Uyarı Sistemi güvenliği arttırken, Gelişmiş Park Yardımı sayesinde şehir içinde park etmek kolaylaşıyor. Sistem düşük hızlarda uygun paralel park yerlerini tespit ediyor ve sürücüye aracına nasıl manevra yaptırması gerektiği konusunda talimatlar veriyor. Bunların yanı sıra, Orlando’nun özel bazı versiyonlarında arka koltuklardaki yolcular da ikinci sıra koltuk ısıtma sisteminin tadını çıkaracaklar. Yan dikiz aynalarına monte edilen LED sinyal lambaları ile 16 inç jant kapağı ve 17 ve 18 inç alaşımlı jantlar ise aracın dışında yapılan değişiklikler arasında bulunuyor.

Chevrolet Trax’ın 1.4 Turbo benzinli motoru akıllı 4×4 sistemine ek olarak önden çekişli olarak da sunulacak. Altı ileri manuel şanzıman ile eşleştirildiğinde, Trax’ın bu versiyonu 100 km/s hıza 9,5 saniyede ulaşırken, ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 6,0 litre; bu da km başına 139 gr CO2 emisyonu anlamına geliyor. Önden çekişli 1.4 Turbo motor seçeneği ayrıca 6 ileri otomatik vitesle de sunuluyor.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir