Chevrolet Ailesi’nin en Prestijli Üyesi: Yeni Captiva!

By on 11 Ekim 2012

Ülkemizde son dönemlerde artık bir ikon haline gelen 4×4 SUV segmentindeki araçlar arasında satış grafiği bakımından ön sıralarda yer alan Chevrolet Captiva, yenilenen yüzüyle segmentine can vermiş! Chevrolet tasarım ekibinin sihirli dokunuşlarıyla yeniden tasarlanan Yeni Captiva, bir önceki versiyonuna oranla karizmatik havasıyla test köşemize konuk oldu! Gelin bu karizmatik SUV’ı daha yakından inceleyelim…

TASARIM
Yeni Captiva’nın dış tasarımındaki en dikkat çekici özellik bizce aracın genişletilmiş ve krom çerçevelerle kaplanmış ön ızragara bölümü ve bunu çok şık bir şekilde tamamlayan keskinleştirilmiş ön farları! Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki makyajlanan Captiva halefine oranla daha keskin hatlara kavuşmuş. Bunun neticesinde aracın dış görünümü daha da heybetli hale gelmiş… Buna paralel olarak Captiva’nın eğimli yan hava kanalları da otomobilin tasarım çizgisini çok iyi yansıtmış! Captivanın arka görünümünde ise gayet sade çizgiler kullanılmış. Eskisine oranla biraz daha büyütülmüş Led arka stop lambalarını çift egzoz girişi tamamlamış… Dolayısıyla yenilenen Captiva’ya tasarımsal anlamda dokunuşlar yapıldığı aşikar!

KONFOR VE İÇ MEKAN
Captiva’nın iç mekan konforu test süremiz boyunca bize oldukça keyif verdi. Halefine oranla yüksek kaliteye kavuşmuş olan iç mekan malzemesi bizce yeterli seviyede. Bununla birlikte ısıtmalı ön koltuklar, direksiyondan kumandalı Bluetooth özellikli müzik sistemi, USB ve Aux-in girişi, elektrikli sunroof, dijital klima, hız sabitleyici, Radyo-CD-MP3 çalar sistemi, Captiva’da yer alan konfor özelliklerini oluşturuyor.

PERFORMANS VE YAKIT TÜKETİMİ
Test aracımızda yer alan 2.0 litre 163 HP gücündeki 6 ileri otomatik turbo dizel motoru 400 Nm’lik muhteşem tork oranı sunmuş! Yeni Captiva’da geliştirilmiş olan 6 ileri tam otomatik şanzımanı, vites geçişlerini hissettirmeden konforlu bir sürüş yapmamızı sağladı. Şehir içinde sakin kullandığımız Yeni Captiva bize 100 km’de ortalama 10.2 litrelik yakıt değeri sundu. 2.0 litrelik bir motor için bu yakıt tüketimi bizce gayet normal!

GÜVENLİK
Konfordan sonra güvenliğe de oldukça önem veren Captiva’da standart olarak ABS, EBD, ARP (devrilmeye karşı aktif koruma), sürücü-yolcu-yan ve perde hava yastıkları, ESC (elektronik stabilite kontrol programı, HBA (hidrolik fren sistemi), DCS (iniş kontrol sistemi) sunuluyor. Bütün bunlara paralel olarak Captiva geliştirilmiş EuroNCAP güvenlik testlerinde 5 yıldız alarak güvenliğini de tescillendi!

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Captiva LTZ 2.0 dizelin anahtar teslim satış fiyatı 97.056 TL’dir.

SONUÇ
Öncelikle belirtmek isterim ki makyajlanmış Captiva benim eskisinden daha fazla ilgimi çekti! Gerek dış tasarım detaylarındaki farklılıklar gerekse de iyileştirilmiş otomatik vites geçişleri bu ilgimi pekiştirmemi sağlamamdaki en büyük etken oldular. Captiva’nın iç mekanında halefine oranla fazla bir değişiklik göremesek de bence en azından direksiyon tasarımında ufak değişiklik yapılması gerekiyordu! Bunun haricinde 769 litre olan bagaj kapasitesi, 2. sıradaki ve ön yolcu koltuğunun da tam katlanması ile 1,577 litreye kadar çıkarak sınıfındaki en geniş bagaj hacmini sunması bence ayrı bir artı değer… Size son bir tavsiyem ise bu konforlu aracı sakin hızlarda sürmeyi deneyin ve ne kadar keyif aldığını fark edin. Bana hak vereceksiniz! Sonuç olarak makyajlanmış Captiva’nın test süresince bana oldukça fazla keyif verdi. Şimdiden bu aracı alacaklara kazasız ve keyfi bol sürüşler dilerim.

Otomobilinize binerken emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

İçinizdeki otomobil sevdası hiç bitmesin… Kalın sağlıcakla!

 

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.cok/Hakan Alkan

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir