Chery’den Avrupa’yı Karıştıracak Hamle;Exeed TX

By on 14 Eylül 2017

Chery‘nin Avrupa pazarını hedef alarak yeni bir SUV modelinin hazırlıkları içerisinde olduğu ilk olarak geçtiğimiz ağustos ayının ilk yarısında öğrendik. D segmentinde yer alacağı söylenen ve ilk ipuçları paylaşılan modeliyle ilgili ilk görsel detaylarını aynı ay içerisinde paylaşan Chery gerçekten iddialı bir model sunacağının mesajlarını güçlendirdi ve nihai sonuç Frankfurt Otomobil Fuarı‘nın kapılarını açmasıyla kendisini gösterdi; Yeni bir markayı beraberinde getiren yeni bir model.

eceedtx7-1000x562

Exeed adıyla Chery’i Avrupa pazarında temsil edecek olan markanın ilk modeli olan TX iç ve dış tasarımıyla rakiplerine ciddi anlamda problem oluşturacak bir yapıya sahip. Tamamen yeni bir platform üzerine geliştirildiği açıklanan model, bu platformla hibrit ve tamamen elektrikli versiyonlara da destek verebiliyor. İlk elektrikli versiyonu plug-in hibrit yapılı olacağını söyleyen Chery yetkilileri, bu versiyonda 147 beygir güç üreten 1.5 litrelik benzinli ve 114 beygir güç üreten elektrik motoruna yer vermeyi planlıyor.

eceedtx15-1000x562

İki ünitenin birleşmesiyle yaklaşık 260 beygir güce sahip olması ön görülen Exeed TX, dört tekerlekten çekişli altyapı ve yedi ileri değerli otomatik şanzımanla kombin edilecek. Beklenen performans değerleri de açıklanan Tx’in 0’dan 100’e hızlanmasını altı saniyede tamamlayabileceği, maksimum 200 km/s hıza erişebileceği de kağıt üzerinde görünen parçalardan. Tamamen elektrikli modda 70 kilometre gidebilecek olan araç bu modda maksimum 120 km/s hıza çıkabilecek. Üzerinde barındırdığı bataryaları hızlı şarj desteğiyle 30 dakikada yüzde 80 dolu hale getirilebilen TX’i 220V’luk kaynakla dört saatte tamamen dolu hale getirmek mümkün.

Tasarım detayları üzerinde konuşmadan önce Chery’nin doğru yaptığı stratejik adımdan da bahsetmek gerekiyor. TX’in geliştirme sürecinde alanında önemli sağlayıcılarla anlaşma sağlayan Chery, dört tekerlekten çekiş sistemini Dana ve BorgWarner, manuel ve çift kavrama şanzımanı Getrag, sürücü (7 inç) ve multimedya ekran (10 inç) geliştirmesiniyse Bosch ile birlikte uyarlayarak araca entegre ediyor. Dış tasarımındaki güçlü karakterini içerideki premium görüntüyle bir araya getirdiğini gördüğümüz Chery’nin izleyeceği fiyat politikasına göre kullanıcıların ilgisini çekmemesi için hiçbir neden yok.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir