Cenevre’de sergilenecek Kangoo, yeni ‘Energy’ motorlarıyla yakıt tüketiminde yeni bir rekor kırdı..

By on 26 Şubat 2012

Kangoo Z.E.’nin 2011 yılı sonlarında piyasaya sürülmesinin ardından, Renault Kangoo’nun içten yanma motorlu versiyonu, Energy dCi 90 ve 75 olmak üzere iki yeni motorun eklenmesiyle yeniden gündeme geldi.

Renault Kangoo’nun Hafif Ticari Araç kapsamında yer alan bu iki motor versiyonu 4.4 litre/100km (115g CO2/km’ye eşit) ile kendi sınıflarında minivan segmentinde en tutumlu araç olarak yakıt tüketim alanında yeni bir rekor kırdı. Toplamda, kullanım maliyeti tasarrufu yüzde 14’e ulaştı.

Kangoo, Energy dCi 90 ve 75 motor versiyonlarını sunan ilk model olarak, böylelikle Formula 1’in teknolojik üstünlüğünü dünyanın her yerinde yollardaki araçlara taşımış oldu. Avrupa küçük van pazarındaki lider konumunu sürdüren Kangoo, diğer markaların hafif ticari araç segmentinde referans olmaya devam ediyor.

 Kangoo Energy dCi 90 Cenevre Motor Fuarında sergilenecek ve Fransa’da Mart ayında satışa çıkacak. Türkiye’de Kangoo Multix modelinin 90 HP’lik motor seçeneğinin, 2012 sonunda satışa sunulması planlanıyor.

2012 Cenevre Motor Fuarı, yepyeni Energy dCi 90 dizel motora sahip Renault’nun ünlü minivan modeli ile tanışacak. Teknolojik açıdan üstün özelliklere sahip bu Energy dCi 110 versiyonu kapsamında, Kangoo Mulitx ve Kangoo Express versiyonları, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu açısından sınıfının en tutumlu modeli olma özelliği taşıyor.

Kangoo Energy dCi 90 ve 75 rekor seviyede sadece 4.4 litre/100 kmlik düşük NEDC kombine devirli yakıt tüketimi sunuyor, bu değer 115g CO2/km eşit. İki yeni motor aynı zamanda düşük kullanım maliyetine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Yüzde 16’lık yakıt tasarrufuna ek olarak, toplamda, kullanım maliyet tasarrufu yüzde 14’e ulaşıyor.

 

Energy dCi 90 ve 75, Renault’nun Formula 1 yarışlarına katılmasından kaynaklanan özellikleri içeren üstün teknolojiye sahip. Örneğin, DLC-kaplı supap iticileri, otomobil yarışlarında yıllardır kullanılmakta olan bir tekniği (Diamond Like Carbon) kullanmaktadır. DLC’nin mekanik özellikleri sürtünmeyi önemli ölçüde azaltıyor ve enerji verimliliğini artırarak üstün performans ve kontrollü yakıt tüketimi sunuyor. 

Energy dCi motorlarda ayrıca ESM (Energy Smart Management- Akıllı Enerji Yönetimi) fren / yavaşlama enerji kazanımı, aşağıdaki artı navantajlar nedeniyle sürücünün ve araçta bulunanların konforunu artırmak üzere geliştirilmiş en son jenerasyon Stop&Start sistemi:

– yavaş akan trafikte motorun istenmeden durmasının önlenmesi: Stop&Start sisteminin yeniden başlatılması için aracın hızı saatte 4 km aşmalıdır,

– audio/navigasyon sistemleri kapalı iken kabin sıcaklığında dalgalanma olmaz,

– vantilatör fan hızının motor durduğunda azalması nedeniyle daha az gürültü.Aracın dinamik özellikleri, en son motorlarla her zamankinden daha da etkili hale geldi. 90bg versiyonun en yüksek tork değeri 200Nm’dir, gerçek bir sürüş keyfi sunmak için 1,750 rpm’ye sahiptir ve çok düşük devir sayılarıyla performanslı bir hızlanma sunar. Energy dCi 75 versiyonun maksimum gücü 75bg, Maksimum tork 180Nm 1,750 rpm’de sunuluyor.

Kısaca Renault Energy motorları:

F1’de Renault tarafından ulaşılan üstün teknolojiye dayalı performans: Energy sınıfı motorlar Renault’ya, motorsporlarında elde ettiği teknolojik üstünlüğü müşterilerine sunma olanağı sağlıyor. F1’deki 35 yıllık deneyimi ve kazandığı 10 kez elde edilen takımlar dünya şampiyonluğu ile bu sınıf düzeyinde eşsiz bir teknoloji paketi sunma olanağı buldu.Ortak paydalar: önemli ölçüde yakıt tüketimi, CO2 emisyonları, tasarrufu, gerçek sürüş keyfi ve bütün alanlarda çok yüksek bir kalite standartı.

Bu yeni motorun piyasaya sürülmesi, bir dizi elektrikli güç aktarma organlarının geliştirilmesiyle birlikte içten yanmalı motorlar için yeni teknolojilerin sunulması ile Renault’nun CO2 emisyonları konusunda Avrupa’nın bir numaralı markası olabilmesi için şirketin güç aktarma organlarına yönelik stratejisinde yeni bir aşamanın başlangıcını oluşturuyor. Bu girişim, geçen yıl yakıt verimliliği ve performansını birleştiren birkaç yeni motorun lansmanı ile somut hale geldi. Energy dCi 90 ve 75’in devreye girmesi ile mevcut Energy sınıfı motor sayısı yediye yükseldi.

Türkiye’de Kangoo Multix modelinin 90 HP’lik motor seçeneği, 2012 sonunda satışa sunulması planlanıyor.

Renault van: kendi sınıfında öncü

Kangoo Z.E., Ekim 2011’deki lansmanının ardından, “International Van of the Year 2012” unvanını kazandı. Renault’nun Van modelleri ise, yeni Energy dCi 90’ın sunulmasıyla yenilikçi ve çevreye daha saygılı motorlar olmaları nedeniyle dikkat çekmeye devam ediyor.

1998 yılından bu yana marka, özellikle hafif ticari araçlardaki hareketli arka tavan kapağı ve sürgülü yan kapılar, elektrikli araçlar ve Energy sınıfı motorlar gibi özel yeniliklerin geliştirilmesiyle Avrupa küçük van pazarındaki lider konumunu sürdürüyor ve diğer markaların hafif ticari araç segmentinde referans olmaya devam ediyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir