Cazibesi Tasarımında Saklı; Yeni Clio 1.5 dCi!

By on 04 Kasım 2013

İlk olarak Ekim 2010’da yapılan Paris Otomobil fuarında karşımıza DeZir konsept aracıyla çıkan ve bugünün Clio’sunun ipuçlarını bize veren Yeni Clio’yu bizde merakla bekliyorduk. Yeni Clio’da konsept bir otomobil havasının devam ettiğine şahit olduk. Ülkemizle birlikte toplamda on kez küçük sınıf araç kategorisinde Altın Direksiyon Ödülünü almaya hak kazanan Yeni Clio’yu gelin daha yakından tanıyalım…

DSC02317TASARIM

Yeni Clio’nun dış tasarımında uygulanan akıcılık asi bir ruhun dışa yansıması gibi olmuş! Genel olarak yuvarlak ve kavisli hatların kullanıldığı Yeni Clio’da bizim en çok dikkatimizi çeken bölümü otomobilin geriye doğru uzanan geniş ön farlarına kombine edilen ince Led farlarla desteklenmiş marka logosu… Yeni nesil Renaultlar’da görmeye başladığımız kaslı ön görünüm ile Yeni Clio bizce daha sporcu bir kimliğe bürünmüş! Bununla birlikte ön tamponda genişçe kullanılan ve sis farları ile desteklenen ızgara da oldukça şık bir görünüme bürünmüş. Arka kısmın kısa tutularak akıcılığın desteklendiği yeni Clio’da yatay arka stoplar da sadeliğini yansıtmış! Arka tamponun alt kısmında kullanılan plastik görünüm ve yine marka logosunu destekleyen büyükçe Clio yazısı da arka tasarımı tamamlayan diğer tasarım detayı olmuş… Bir diğer tasarım detayı ise otomobilin rengine göre tasarlanan ve de çok şık görünüm kazandıran yanlarda ve önde kullanılan ince mavi renkli lake çıtalar!

DSC02313KONFOR VE İÇ MEKÂN

Yeni Clio’nun kokpit bölümüne geçtiğimizde sportif dış tasarımın yansımasını içerde de gördük. Üç kollu sportif dizayn edilmiş direksiyonun altında kullanılan aracın rengine göre değişen parlak malzeme direksiyona ayrı bir hava katmış. Buna paralel olarak direksiyon üzerindeki kısa yol kumandaları ve hız sabitleyicisi konforlu bir yolculuk yapmamıza olanak tanıdı.

DSC02314Yeni Clio’nun kokpitinde kullanılan bir diğer yenilik ise ön konsola entegre 7” dokunmatik ekran Renault R-NAV Multimedya sistemi… Navigasyon, Radyo, USB iPod uyumlu Audio Bağlantı Girişi ve Bluetooth® teknolojisi sayesinde eller serbest telefon bağlantısı ve müzik dinleme imkânı da sunan bu sistem bizce sınıfına göre oldukça başarılı! Bir diğer Clio’ya özel yenilik ise müzik sisteminde yapılmış.

DSC02312Akustik özel hoparlörler, Renault Bass Reflex Sistemi ile müzik dinlemek otomobilde tam bir eğlenceye dönüştürülmüş… Diğer konfor özellikleri arasında ise elektronik klima sistemi, otomatik yanan farlar, yokuş kalkış desteği, eller serbest Renault kart sistemi standart özellikler arasında sadece bazıları. Eskisine göre arka diz mesafesinin geniş tutulduğu Yeni Clio’nun ferah iç mekânını da belirtmeden geçmemek gerekir. Bununla birlikte Mavi Lake İç Dekor Paketi ile süslenmiş direksiyon simidi ve havalandırma çerçeveleri de otomobile ayrı bir hava katmış!

DSC02315GÜVENLİK

Öncelikle belirtmek gerekirse Yeni Clio Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız Ayrıca altın direksiyon ödülünü de almış bir marka Clio… Bununla birlikte otomobilde standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında sürücü ve yolcu hava yastıkları, Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Elektronik Denge Programı (ESP) yer almış…

DSC02310PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Geldik en önemli konulardan birine… Test aracımızda yer alan 5 ileri manuel Start&Stop özelliğine sahip 1.5 litrelik dizel motoru maksimum 90 beygirlik bir güç üreterek bunu 220 Nm’lik yeterli tork oranı ile desteklemiş! Bizce bu kasaya oldukça yeterli gelen beygir&tork değeri ile otomobilin yakıt ekonomisine de olumlu yönde katkı sağlamış! Yakıt tüketimine gelecek olursak, Yeni Clio 1.5 dCi şehir içindeki test zamanımızda ortalama 4.5 litre yakıt tüketimi sundu!

DSC02308Oldukça ekonomik motor olduğunu bize bir kez daha kanıtlayan Yeni Clio, şehirlerarası yollarda ise 3.5 litrelere kadar da gerileme gösteriyor! Vites geçiş aralıklarının yeterli olduğu Clio’nun yakıt tüketimi ve performans testimizden başarı ile geçtiğini ifade etmek isteriz… Bununla birlikte 93 g CO2 emisyon değeri ile çevreci bir otomobil nasıl olurunu bizlere gösteren Clio 1.5 dCi bu çevreciliği ile de bizden tam not almasını bildi!

DSC02309FİYAT

Test aracımız olan Yeni Clio Icon 1.5 dCi 90 bg Stop & Start’ın anahtar teslim satış fiyatı 49.300 TL’dir.

DSC02307SONUÇ

Yeni Clio gerek tasarım olarak gerekse de konfor olarak her zaman olduğu gibi farkını konuşturmuş! Piyasaya çıktığı ilk günden itibaren kendine özgü müşteri kitlesine sahip olan Clio, bu yeni haliyle de hayran kitlesini bir adım ileri taşıyacağa benziyor! Oldukça ekonomik bir motora da sahip olan yeni Clio, özellikle şehir içindeki kıvraklığı ile de bizi kendine hayran bıraktı. Gerek rakiplerini kıskandıran tasarımı gerekse de konfor özellikleri ile Yeni Clio 1.5 dCi Renault fanatiklerinin vazgeçilmezleri olacaktır!

İçimizdeki sevdaların bitmemesi dileğiyle…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

 

YORUM FARKI

HAKAN ALKAN

twitter.com/alkanhkn

 

 

 

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir