Cazibe Merkezi! Yeni Renault Clio…

By on 02 Nisan 2013

İlk olarak Ekim 2010’da yapılan Paris Otomobil fuarında karşımıza DeZir konsept aracıyla çıkan ve bugünün Clio’sunun ipuçlarını bize veren Yeni Clio’yu bizde merakla bekliyorduk. Yeni Clio’da konsept bir otomobil havasının devam ettiğine şahit olduk. Gelin bu tasarım olgusunu daha yakından tanıyalım.

 

TASARIM

Yeni Clio’nun dış tasarımında uygulanan akıcılık asi bir ruhun dışa yansıması gibi olmuş! Genel olarak yuvarlak ve kavisli hatların kullanıldığı Yeni Clio’da bizim en çok dikkatimizi çeken bölümü otomobilin geriye doğru uzanan geniş ön farlarına kombine edilen ince led farlarla desteklenmiş marka logosu… Yeni nesil Renaultlar’da görmeye başladığımız kaslı ön görünüm ile Yeni Clio bizce daha sporcu bir kimliğe bürünmüş! Bununla birlikte ön tamponda genişçe kullanılan ve sis farları ile desteklenen ızgara da oldukça şık bir görünüme bürünmüş. Arka kısmın kısa tutlarak akıcılığın desteklendiği yeni Clio’da yatay arka stoplar da sadeliğini yansıtmış! Arka tamponun alt kısmında kullanılan plastik görünüm ve yine marka logosunu destekleyen büyükçe Clio yazısı da arka tasarımı tamamlayan diğer tasarım detayı olmuş… Bir diğer tasarım detayı ise otomobilin rengine göre tasarlanan ve de çok şık görünüm kazandıran yanlarda ve önde kullanılan ince renkli çıtalar!

KONFOR VE İÇ MEKAN

Yeni Clio’nun kokpit bölümüne geçtiğimizde sportif dış tasarımın yansımasını içerde de gördük. Üç kollu sportif dizayn edilmiş direksiyonun altında kullanılan aracın rengine göre değişen parlak malzeme direksiyona ayrı bir hava katmış. Buna paralel olarak direksiyon üzerindeki kısa yol kumandaları ve hız sabitleyicisi konforlu bir yolculuk yapmamıza olanak tanıdı.

Yeni Clio’nun kokpitinde kullanılan bir diğer yenilik ise ön konsola entegre 7” dokunmatik ekran Renault R-NAV Multimedya sistemi… Navigasyon, Radyo, USB iPod uyumlu Audio Bağlantı Girişi ve Bluetooth® teknolojisi sayesinde eller serbest telefon bağlantısı ve müzik dinleme imkanıda sunan bu sistem bizce sınıfına göre oldukça başarılı! Bir diğer Clio’ya özel yenilik ise müzik sisteminde yapılmış. Akustik özel hoparlörler, Renault Bass Reflex Sistemi  ile müzik dinlemek otomobilde tam bir eğlenceye dönüştürülmüş… Diğer konfor özellikleri arasında ise elektronik klima sistemi, otomatik yanan farlar, eller serbest Renault kart sistemi standart özellikler arasında sadece bazıları. Eskisine göre arka diz mesafesinin geniş tutulduğu Yeni Clio’nun ferah iç mekanını da belirtmeden geçmemek gerekir.

GÜVENLİK

Öncelikle belirtmek gerekirse Yeni Clio Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız Ayrıca altın direksiyon ödülünü de almış bir marka Clio… Bununla birlikte otomobilde standart olarak sunulan güvenlik ekipmanları arasında sürücü ve yolcu hava yastıkları, Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Patinaj Önleme Sistemi (ASR), Elektronik Denge Programı (ESP) yer almış…

PERFORMANS VE YAKIT EKONOMİSİ

Geldik en önemli konulardan birine… Test aracımızda yer alan 1.2 litrelik benzinli motoru maksimum 75 beygirlik bir güç üreterek bunu 105 Nm’lik tork oranı ile desteklemiş. Bizce bu kasaya çok güçsüz gelen bu beygir ve tork oranı özellikle rampalarda otomobilin daha fazla ses yapmasına ve yakıt sarfiyatına neden olmuş! Vergi avantajı yüzünden ülkemizde son yıllarda rağbet gören 1.2 litrelik motorlar bizce de güzel ancak mühendislerin en azından dizel motorlarda kullandığı tork oranına daha yakın bir oranı bu motorda da kullanması gerektiğini belirtmek isteriz. Yakıt tüketimine gelecek olursak Yeni Clio 1.2 şehir içindeki test zamanımızda ortalama 7.0 litre yakıt tüketimi sundu! Biraz yüksek seviyede olan bu tüketim değeri şehirlerarası yollarda ise 5 litrelere kadar da gerileme gösteriyor.

FİYAT

Test aracımız olan Yeni Clio 1.2’nin anahtar teslim satış fiyatı 33.990 TL.

SONUÇ

Yeni Clio gerek tasarım olarak gerekse de konfor olarak yine farkını konuşturmuş! Çıktığı ilk günden itibaren kendine özgü müşteri kitlesine sahip olan Clio bu yeni haliyle de hayran kitlesini bir adım ileri taşıyacaktır. Ancak 1.2 litrelik motor gücü bana biraz yetersiz gelse de önümüzdeki günlerde kullanacağım diğer motor seçenekleri bana daha yakın gelecektir… Bence 1.2 bayanların özellikle tercih edeceği bir model olacak. Otomobilinden fazla bir performans beklemeyenlerin de tercihi olabilir! Fiyat olarak da rakiplerine oranla uygun satılan 1.2’lik yeni Clio’yu alacaklara keyifli ve kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

YORUM FARKI
HAKAN ALKAN
twitter.com/alkanhkn

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir