Carlos Tavares, PSA Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Olarak Atandı!

By on 26 Kasım 2013

2009 yılı Haziran ayında PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan, ardından görev süresi bir dönem uzatılan Philippe Varin yönetim ekibi ile birlikte Avrupa otomotiv sektörünün karşılaştığı ciddi kriz bağlamında, stratejik, endüstriyel, ticari ve finansal düzeylerde Grubu düzlüğe çıkarmak için kapsamlı bir program oluşturmuş ve uygulamıştır.

Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu’nun desteği ile endüstriyel ve ticari projeler üzerinde farklı ortaklarla birlikte görüşmeler başlatmışken, Philippe Varin bundan sonraki konsolidasyon ve fetih etabının Grup stratejisini uzun vadede uygulayabilecek yeni bir Başkan önderliğinde gerçekleştirilmesi isteğini dile getirdi.

Buna göre, 2014 yılında kendisinin yerine geçmek üzere yeni bir Yönetim Kurulu üyesinin süratle atanmasını öngören bir görev değişikliği sürecinin hayata geçirilmesini Denetleme Kurulu’ndan talep etti.

Kapsamlı bir araştırma sonrasında, Denetleme Kurulu, mevcut Yönetim Kurulu Başkanı’nın yerine geçmek üzere Carlos Tavares’i seçti. Bu amaçla, Carlos Tavares 2014 yılı içinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine atanıncaya kadar 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapacak.

Bu dönemde Philippe Varin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam edecek ve özellikle çeşitli ortaklar ile başlamış stratejik görüşmelerin yürütülmesi ve sonuçlandırılmasından sorumlu olacaktır. Bu dönem içinde Carlos Tavares şirketi yakından tanıyacak ve hedefleri hakkında bilgi edinerek, Grubun gelecek  programlarının sürdürülmesini sağlayacak eylem planları üzerinde Yönetim Kurulu ile birlikte çalışacaktır.

Denetleme Kurulu Başkanı Thierry Peugeot konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“2014 yılında Philippe Varin’in yerini almak üzere seçilen sektörün başarılı profesyoneli Carlos Tavares’i seçen Denetleme Kurulu, mevcut krizi aşmak için birkaç yıldır yürütülen kurtarma ve geliştirme stratejisinin uzun vadede takibini ve uygulanmasını güvence altına almıştır.”

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir