Carlos Ghosn, ACEA Yönetim Kurulu Başkanlığına Atandı!

By on 13 Mayıs 2014

Renault CEO’su Carlos Ghosn, Avrupa Otomotiv Sanayicileri Derneği (ACEA-Association Européenne des Constructeurs Automobiles) Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Carlos Ghosn, PSA Peugeot Citroën grubunun eski Başkanı Philippe Varin’in yerini alıyor.

ACEA Genel Sekreteri Erik Jonnaert: « Sayın Ghosn Avrupa’daki önemli siyasi geçiş dönemi süresince ACEA’yı yönlendirecek. Onun başkanlığı altında ACEA, yenilikçiliği sürdürme, uluslararası ticaret yoluyla büyümeyi destekleme ve yasal destek çerçevesi oluşturma yönündeki temel politikalarına odaklanmaya devam edecek » dedi.

Carlos Ghosn

1978 yılında Puy (Fransa) fabrikasını yönetmek üzere Michelin’de çalışmaya başladı. Daha sonra Brezilya’da bulunan Michelin Güney Amerika’nın faaliyetlerini yönetti. 1989’da, Michelin Kuzey Amerika’nın CEO’su oldu. 1996 yılında Renault’ya Genel Müdür Yardımcısı olarak girdi. Renault’nun Mercosur’daki faaliyetlerini yönetmenin yanı sıra, araştırma, mühendislik ve otomobil geliştirme, üretim, mekanik faaliyetler ve satın almadan sorumlu oldu. 1999’da, Genel Müdür olarak Nissan Motor’a katıldı. 2001’de CEO olarak atandı.

Mayıs 2005’ten bu yana Renault Başkanı olan Ghosn, Nissan Motor’un CEO’luğunu da sürdürüyor. 6 Mayıs 2009’da Renault Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak atandı. Carlos Ghosn aynı zamanda AvtoVAZ’ın ve Brezilya bankası Itaú Banco’nun Yönetim Kurullarında üyedir.

Carlos Ghosn, Pekin Tsinghua Üniversitesinin Uluslararası Danışma Kurulu Üyesidir. Aynı zamanda Lübnan’daki Beyrut Amerikan Üniversitesi’nin Uluslararası Danışma Kurulu üyesi ve Beyrut Saint Josph Üniversitesi Stratejik Kurulu’nun üyesidir.

Ghosn, CNBC’nin 2011 Asya Business Leader ödülünü almıştır.

Carlos Ghosn daha önce 2009’da ACEA’nın Başkanı olmuştu.

Avrupa Otomotiv Sanayicileri Derneği (ACEA)

ACEA’nın üyeleri arasında  BMW Grubu, DAF Trucks, Daimler, FIAT SpA, Ford Avrupa, General Motors Avrupa, Hyundai Motor Avrupa, IVECO SpA, Jaguar Land Rover, PSA Peugeot Citroën, Renault Grubu, Toyota Motor Avrupa, Volkswagen Grubu, Volvo Cars, Volvo Grubu yer alıyor. Daha detaylı bilgi için  http://www.acea.be.

Avrupa Birliği’nin otomotiv sektörü ile ilgili bazı rakamları

             Yaklaşık 12,9 milyon kişi – yani AB’nin çalışan nüfusunun % 5,3’ü sektörde çalışıyor.

             Otomotiv endüstrisindeki 3 milyonluk istihdam AB’nin toplam sanayi istihdamının %10’una karşılık geliyor.

             Otomobil, AB15’te 387 milyar Avroluk vergi katkısını ifade ediyor.

             Sektör yılda 32 milyar Avro yatırımla Avrupa’da ARGE’ye en büyük özel sektör katkısını sağlıyor ve ayrıca inovasyon ve bilgi üretiminin temel üreticisi konumunda bulunuyor.

             Otomotiv sektörü 95,7 milyar Avro dış ticaret fazlasıyla Avrupa Birliği’nin ticari dengesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir