Cape Town’daki 14. Dünya Nobel Barış Ödülü Sahipleri Zirvesi’nin Baş Ortağı Mazda!

By on 21 Temmuz 2014

Cuma günü Mazda, her yıl düzenlenen Dünya Nobel Barış Ödülü Sahipleri Zirvesi’nin 14. yılında da Cape Town’da baş ortak olarak destek vermeye devam edeceğini açıkladı. Bu yıl Mazda ikinci defa Dünya Nobel Barış Ödülü Sahipleri Zirvesi’nin Daimi Sekreterliği ile bir arada konferansa ev sahipliği yapacak, Nobel Barış Ödülü sahiplerini ve dünyanın dört bir yanından gelen barış destekçisi kuruluşların temsilcilerini bir araya getirecek.

 “Barış. Barışı yaşamak! Nelson Mandela anısına” mottosu altındaki bu yılki zirvenin ev sahipliğini, Nobel Ödül Sahibi Güneş Afrikalı Frederik Willem de Klerk ve Başpiskopos Desmond Tutu yapacak. Organizasyon sahipleri, Mairead Maguire, Prof. Muhammad Yunus ve Betty Williams’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Nobel Barış Ödülü sahibinin katılımını bekliyor. Uluslararası Af Örgütü ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli gibi uluslararası kuruluşlarının yanı sıra Pugwash Bilim Konferansı ve World Affairs de Cape Town’da bulunacak.

Cuma günü Cape Town’da düzenlenen bir basın toplantısında Mazda Motor Avrupa İletişim Başkan Yardımcısı Wojciech Halarewicz şunları söyledi: “Uluslararası Barış Şehri Hiroşima’dan bu günlere uzanan kendi tarihimiz, zorlukların üstesinden gelen ve daha iyi çözümler bulmak için geleneksel bilgeliğe karşı koyan olaylarla doludur. Bu değeri tüm dünyadaki insanlarla paylaşmak için bu kadar istekli olmamızın nedeni de budur. Bu nedenle bu yıl da etkinliği desteklemekten ve sosyal sorumluluğa, evrensel insani fikirlere, düşünce, inanç ve kültürel birikim özgürlüğünü teşvik etmekten gurur duyuyoruz.”

Zirvenin Mazda sponsorluğu yalnızca finansal destek ve Mazda6 ve CX-5 filosundan oluşuyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Japon otomobil üreticisi zirve programına aktif olarak katılımda bulunacak. Örneğin, 14. Dünya Nobel Barış Ödülü Sahipleri Zirvesi’nin açılış töreni Mazda’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Ayrıca yine ortaklık kapsamında Mazda, modern savunma araçlarının kullanımına ilişkin bir Gençlik Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Zirvenin amacı, dünyanın dört bir yanından geleceğin liderlerini bir araya getirmek ve bir adım ileri gitmeleri ve gelenekleri yenmeleri konusunda teşvikte bulunmak.

Gençlik Zirvesi’nin bir parçası olarak Mazda, ikinci uluslararası Mazda Make Things Better Ödülünü açıklayacak. Bu ödül modern savunma aletlerinin en yenilikçi, en yaratıcı ve en verimli şekilde kullanılmasına verilecek ve Nobel Barış Ödülü Sahipleri ruhuyla uyumlu bir projeye tanıtılacak. Ödülün 10,000€ değerinde bir para ödülü de bulunuyor.

2013 yılında, Varşova’da düzenlenen ödülün ilk yılına 120’den fazla başvuru yapıldı. Ödül sahibi, etkileşimli radyo programlarının kullanılmasıyla farkındalık yaratılarak Afrika’daki silahlı şiddeti durdurmayı amaçlayan projenin sahibi Finli tıp öğrencisi Antti Junkkari oldu.

Dünya Nobel Barış Ödülü Sahipleri Zirvesi her yıl Nobel Barış Ödülü Sahiplerini, liderleri ve dünyayı daha barışçıl bir yer haline getirmek için çabalayan kuruluşları ağırlıyor. Kamuoyunun yakından tanıdığı etkinlik, 2006 yılında kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan Dünya Nobel Barış Ödülü Sahipleri Zirvesi Daimi Sekreterliği tarafından düzenleniyor. İlk zirve ise 1999 yılında gerçekleşti.

 

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir