Buradan bakınca…

By on 08 Mart 2012

Otomobil sever arkadaşlar, bildiğiniz üzere 82. Cenevre Otomobil Fuarı her zamanki hızı ve renkliliğiyle kapılarını açtı. Her yıl olduğu gibi bu senede otomobil dünyasının nabzı Cenevre’de atıyor. Klişe olsun diye söylemiyorum, markalar için gerçekten tam bir gövde gösterisi!  Bu sene bizler için fuar biraz daha farklı bir anlam taşıyor tabii… Şimdilik cılızda olsa yerli üreticilerin arenada “bizde varız” demesi heyecan verici. İlerleyen dönemlerde daha iyi işler olacağının emaresi bunlar… Türk otomotiv sektörü, ciddi ciddi‘Made in Turkey’ logolu yeni modellerle gövde gösterisi yapıyor. İsim vermeden geçemeyeceğim;  Karsan V1 konsepti, Gölcüklü yeni Transit, Bursa ‘da üretilen yeni Megane HB ile 7 kişilik Doblo ve İzmitli yeni i20, ilk kez fuarda sergileniyor. Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan, fuarda yerli üreticilerin standlarınıgeziyor, araçlarımızla tek tek haşır neşir oluyor. Rahmi Koç ve İnan Kıraç’damarkalarını yalnız bırakmayan diğer önemli isimler.

Cenevre Fuarı’nda; Karsan’ın fikri mülkiyet hakları tamamen kendisine ait olan V1 konseptinin hem binek otomobil hem de taksi versiyonu sergileniyor. New York taksi ihalesini kaybettikten sonra dünya üzerindeki 40 büyük metropolü hedefleyen Karsan, ilk kez uluslararası arenada boy göstermiş oluyor. Karsan, V1 ‘in seri üretimine 2013 yılı sonunda başlanacak, 2014 ‘te yollara çıkacak. Bana göre şimdilik “yerli otomobil” adayları arasında en ciddi duruş sergileyen V1… Ama sıkı takipçilerde var. Ford Otosan’ın 630 milyon dolarlık yatırımla üreteceği Gölcüklü yeni Transit ‘in midibüs versiyonuTourneoCustom, Oyak Renault’un Bursa fabrikasında üretilerek dünya pazarlarına ihraç edilen elektrikli Fluence Z.E. ile makyaj geçiren Megane HB, Tofaş’ın Bursa tesisindeki bantlardan yeni inmeye başlayacak 7 kişilik Fiat Doblo ve Hyundai’nin İzmit ‘te ürettiği i20’nin yeni yüzü iddialı olduğumuz markalar… 

2012’ye sıkı bir başlangıç yapan otomobil sektörünün yerli üretim sevdası Cenevre Fuarı’nda tavan yapmış gibi gözüküyor. Bundan birkaç sene önce böyle bir şeyi konuşuyor olabileceğimiz ihtimalini bile düşünemezken geldiğimiz noktayı görünce heyecanımız ve inancımız katlanıyor. Markalarımızın yolu açık, ‘yerli işi binekler’ çok yakında yollarda… Bakalım seneye bizi Cenevre’de neler bekliyor olacak?

Genel olarak fuara bakacak olursak; Fuarın bu yılki ana teması ‘Drivingtothefuture ‘(Geleceğe doğru sürüş) olarak belirlenmiş. Fuara katılan 80 ülkeden 260 şirket rekor sayıda yeni model sergiliyor, bir bakıma borç krizi nedeniyle daralan Avrupa pazarlarının yaralarını otomobil sektörü sarmaya çalışıyor gibi.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda toplam 180 aracın dünya ve Avrupa prömiyeri gerçekleştirildi. Hemen hatırlatalım; 2011’de sergilenen model sayısı 170’e yakındı.

Cenevre, bugüne kadar en çok çevreci otomobilin tanıtıldığı fuar unvanını da kaptı.Organizasyonda, hibrid, yüzde 100 elektrikli, bio yakıtla çalışan araçlar yer aldı. 10 bin gazetecinin takip ettiği fuarı, 700 binden fazla kişi ziyaret edecek.

Markalara gelince;  82. Cenevre Otomobil Fuarı’nda; yeni Audi A3, Ford B-Max, Volkswagen Up, Fiat 500L, Nissan Invitation, MINI Clubvan, BertoneNuccio, SUV sınıfında ilk üstsüz model Range Rover EvoqueConvertible, ChevroletCruze SW, Hyundai i30 SW, Kia cee ‘d, Opel Moka, Skoda Citigo, elektrikli Renault Zoe, DaciaLodgy, Isuzu D-Max, Mazda Takeri, Subaru BRZ, Toyota GT86, Citroen DS4 Racing Concept, Volvo ‘nun VW Golf, Ford Focus ve Renault Megane ‘a rakip olacak yeni modeli V40, Pininfarina ‘nınCambianokonsepti ilk kez görücüye çıktı.

Fuarda bu sene dikkati çeken bir yenilik daha var; 23 ülkeden 59 otomotiv gazetecisi, Avrupa’nın ilk genişletilmiş menzilli elektrikli otomobilini, yılın en iyisi seçti. Volt ve Ampera, en yakın rakiplerine 49 puan fark atarak 330 puanla birinci oldu.Volt ve Ampera, genişletilmiş menzilli ilk elektrikli otomobiller olarak pazara girdi. 16 kWs’lik lityum iyon bataryası ile 150 hp güç üreten elektrikli motoru, hava, yol ve kullanım koşullarına göre 40-80 kilometre arası menzile sahip bulunuyor.

Bu mesafe tamamen elektrik enerjisiyle alınırken, elektrik enerjisinin azaldığı noktada benzinli motor, jeneratör görevi görerek elektrikli motoru şarj ediyor. Menzil genişletici motor sayesinde menzil 500 kilometreye çıkıyor.

Ayın 18’ine kadar sürecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nın bana göre bu seneki en büyük farkı; sadece dünya markalarının değil, Türk markalarının dapazarda var olduğu gerçeğinin gün yüzüne çıkıyor olmasıdır.

Üreticinin engeli az, yolu açık olsun…

 

twitter: @erenaydin
facebook: erenaydin77

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir